Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Witaj w naszej gminie!

Gminny portal informacyjny

Aktualności

Najnowsze informacje i komunikaty

||   ||

Harmonogram zebrań wiejskich dotyczących podziału Funduszu sołeckiego na 2024 rok

30.08.2023 11:31

Informujemy, że harmonogram uzupełniany jest na bieżąco na podstawie zgłoszeń sołtysów o terminie i miejscu zebrania w poszczególnych sołectwach.

czytaj dalej


herb gminy krzymów

Obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej i pozbywanie się nieczystości ciekłych

23.02.2023 11:26

czytaj dalej

  • Fragment nowej drogi w Głodnie

    Głodno: Długo oczekiwana krótka droga

    Ma niespełna dwieście metrów długości, jest asfaltowa i ułatwi dojazd do szkoły. Głodno wzbogaciło się o oczekiwaną nową drogę.

    | 22.09.2023 13:54

  • Pałac w Brzeźnie

    Brzeźno: Pałac przestał być własnością gminy

    W lipcu Naczelny Sąd Administracyjny pozbawił gminę Krzymów własności wobec pałacu w Brzeźnie i przyległego do niego terenu. Od 2015 roku starali się o to Andrzej i Wojciech Lissowscy, spadkobiercy przedwojennego właściciela majątku w Brzeźnie, Józefa Lissowskiego.

    | 21.09.2023 15:04

  • Plakat reklamujący Święto Drzewa

    Polska: Święto drzewa

    Klub Gaja zaprasza do udziału w 21. edycji programu Święto Drzewa pod hasłem DRZEWA – BEZCENNY DAR NATURY. 

    | 21.09.2023 13:57

  • Dariusz Przybylski gra na organach w Krzymowie

    Krzymów: Szloch i westchnienie na organach

    Muzeum Okręgowe w Koninie realizuje projekt zatytułowany „Szloch i westchnienie. Dawne Pieśni żałobne” oparty na tak zwanym „Śpiewniku krzymowskim”. To zbiór ponad stu pieśni, głównie żałobnych, znalezionych w Drążeniu i będący w zbiorach konińskiego muzeum.

    | 21.09.2023 11:19

  • Seniorzy i podopieczni WTZ w Paprotni

    Paprotnia: Integracja i wymiana doświadczeń

    Grupa seniorów z gminy Krzymów spotkała się z podopiecznymi Warsztatu Terapii Zajęciowej w Paprotni. To początek współpracy, która ma na celu między innymi wymianę doświadczeń oraz międzypokoleniową integrację.

    | 21.09.2023 10:15

  • Plakat reklamujący spotkanie autorskie

    Krzymów: Z pisarzem o zdrowiu

    Gminna Biblioteka Publiczna w Krzymowie zaprasza mieszkańców na spotkanie autorskie ze Zbigniewem Kołbą – fizjoterapeutą, autorem książek „Morsowanie jest wykonalne”, „Krioterapia. To warto wiedzieć”.

    | 21.09.2023 09:00

  • MZUS dla lekarza - nowa aplikacja do wystawiania zwolnień

    MZUS dla lekarza to kolejna aplikacja mobilna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Umożliwia ona szybki dostęp do procesów wystawiania i anulowania zaświadczeń lekarskich przez lekarzy i asystentów medycznych

    | 20.09.2023 09:59

  • Drużyna Czarnych Brzeźno

    Brzeźno: Derby dla gospodarzy

    Zawsze, kiedy drużyny seniorów LMKS Czarni Brzeźno i GKS Warta Krzymów grają na tym samym poziomie rozgrywek ligowych, ich mecze derbowe stają się gminnym świętem piłki nożnej.

    | 19.09.2023 12:45

  • Marszałek Marek Woźniak w Brzeźnie

    Brzeźno: Nie jesteśmy wrogami cywilizacji

    Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, spotkał się osiemnastego września z Gminnym Ośrodku Kultury w Brzeźnie z mieszkańcami niezgadzającymi się na budowę linii kolejowej z Konina do Turku w wariancie dziewiątym.

    | 19.09.2023 12:07

zobacz więcej informacji


Urząd Gminy Krzymów




Dla mieszkańców




Dla turysty i przyjezdnych




Galerie zdjęć

  • Spotkanie Seniorów z podopiecznymi Warsztatu Terapii Zajęciowej - Paprotnia, 20.09.2023

    Spotkanie Seniorów z podopiecznymi Warsztatu Terapii Zajęciowej - Paprotnia, 20.09.2023

  • Spotkanie w sprawie linii kolejowej Konin-Turek - GOK Brzeźno, 18.09.2023

    Spotkanie w sprawie linii kolejowej Konin-Turek - GOK Brzeźno, 18.09.2023

  • Wyprawa na Złotą Górę zorganizowana przez jednostkę OSP w Brzeźnie, 09.09.2023

    Wyprawa na Złotą Górę zorganizowana przez jednostkę OSP w Brzeźnie, 09.09.2023

  • Narodowe Czytanie - Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Paprotni, 09.09.2023

    Narodowe Czytanie - Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Paprotni, 09.09.2023

    Zobacz więcej


    Dzis w programie:

    Dzisiaj, godz: 9:30, 16:30
    Dzisiaj, godz: 10:15, 14:15
    Dzisiaj, godz: 20:05
    Dzisiaj, godz: 10:30, 15:30, 19:30

    Nasze audycje:

    poniedzialek, wtorek, środa, czwartek, piatek, godz: 10:00-14:00
    niedziela. godz: 17:00
    poniedzialek, godz: 22:00
    poniedzialek, wtorek, środa, czwartek, piatek, godz: 11:15, 15:15
    piatek, godz: 22:05
    poniedzialek, godz: 20:15
    zobacz wszystkie programy

    Przydatne serwisy internetowe


     





    Kultura


    Paprotnia: ″Nad Niemnem″ w Paprotni

    09.09.2023 13:11


    Lektorzy tegorocznego Narodowego Czytania w Paprotni

    W Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Paprotni już po raz szósty odbyła się gminna edycja Narodowego Czytania. Wydarzenie, podobnie jak w całej Polsce i czasami poza jej granicami, miało miejsce dziewiątego września. A czytaliśmy fragmenty powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

    W wydarzeniu w Paprotni wzięli udział uczniowie ( w tym jeden absolwent), nauczyciele, przedstawiciele Rady Rodziców i społeczności lokalnej oraz wójt Danuta Mazur i Wiceprzewodniczący Rady Gminy Krzymów, Mirosław Kruszyński.

    Zanim zaproszeni goście zaczęli czytać fragmenty powieści, list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy, przeczytał Mirosław Kruszyński.

    - (…) Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności – napisał Andrzej Duda.

    Narodowe Czytanie to akcja społeczna zapoczątkowana w 2012 roku przez byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego, która ma na celu popularyzację polskiej literatury i kultury. Od 2015 roku inicjatorem akcji jest prezydent Andrzej Duda, który co roku wybiera jedno dzieło z kanonu literatury narodowej i zachęca do jego wspólnego czytania. W tym roku wybór padł na „Nad Niemnem”.

    Przed rozpoczęciem czytania, biografię Elizy Orzeszkowej oraz charakterystykę jej powieści przedstawiła Agata Kordylewska, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzymowie.

    Następnie wszyscy uczestnicy zanurzyli się we fragmentach powieści. Jedni słuchając, inni czytając. Prezentowane były fragmentu drugiego rozdziału z drugiego tomu wydawnictwa.

    W Paprotni w roli narratora wystąpił Filip Fukowski, rolę Emilii przyjęła Danuta Mazur, Benedykta, Dariusz Urbański, Darzeckiego, Mariusz Gryczke, Justyny, Magdalena Kujawa, Teresy, Iwona Nowak, Marty, Kamila Lebiedzińska, Witolda, Wiktor Zając, córek Darzeckiego, Maria Banak i Julia Sękowska i Leonii, Zofia Luźna.

    Wszyscy bardzo dobrze poradzili sobie z odegraniem ról. Szczególne słowa uznania należy jednak skierować w stronę Filipa Fukowskiego, który jako narrator z powodzeniem udźwignął rozbudowane opisy Orzeszkowej. Nagrodą dla wszystkich były rzęsiste brawa publiczności, która nagrodziła nie tylko aktorów, ale też wszystkich, którzy byli zaangażowani w przygotowanie tego wydarzenia: uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi szkoły i rodziców.

    Elżbieta Śmigielska, dyrektor szkoły wraz z Agatą Kordylewską wręczyły lektorom egzemplarze czytanej powieści Elizy Orzeszkowej, ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Krzymowie.

    Agata Kordylewska uważa, że powieść Orzeszkowej ma nadal dużą wartość, również patriotyczną i historyczną.

    - Ta książka przeniosła nas w czasy Powstania Styczniowego, gdzie w tej książce omówione jest retrospektywnie to wydarzenie w historii. Obchodzimy sto sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego i dzięki temu mogliśmy przybliżyć sobie wydarzenia z tamtych czasów. Podobnie tutaj, tak jak w Pozytywizmie, cechą charakterystyczną jest praca organiczna, praca u podstaw. Myślę, że przybliżyła nam autorka te wartości – mówi Agata Kordylewska.

    Danuta Mazur, zabierając głos, najpierw mówiła o wyjątkowości szkoły z Paprotni, odwołując się do stypendiów za ubiegły rok szkolny, gdzie jej uczniowie uzyskali najwięcej honorariów za wyniki naukowe. Później odniosła się do gminnego czytania.

    - Myślę sobie, co te dzieciątka w tym pierwszym rzędzie, drugim rzędzie mogą zapamiętać z dzisiejszej akcji. Pierwsze, co przyszło mi do głowy to fakt, że siedzący przed nimi, przecież w codziennym życiu zajmujący różne stanowiska, mogą się pochylić nad tą samą książką i też czytają. Bo my jesteśmy odpowiedzialni za wychowanie młodzieży i dzieci, więc cudownie, że mają te dobre wzorce. Oczywiście, jak pani dyrektor powiedziała, żebyśmy mogli tu usiąść, to szereg ludzi: nauczycieli z waszej szkoły na czele z panią dyrektor musiało to wszystko zorganizować. Ale te osoby musiały chcieć i to też jest wielki sukces, że dziś zamiast dłużej poleżeć są z wami. Dlatego, że was bardzo, bardzo szanujemy – mówiła Danuta Mazur.

    Spotkanie gminne Narodowego Czytania w Paprotni było nie tylko wydarzeniem kulturalnym, ale także edukacyjnym i integracyjnym. Już po raz szósty pokazało, że czytanie może być źródłem wiedzy i inspiracji, współdziałania, a także, że warto pielęgnować tradycję i dziedzictwo narodowe.

    Szkoła podstawowa w Paprotni będzie kontynuować organizację takich spotkań i zaprasza wszystkich do udziału w kolejnej edycji Narodowego Czytania w 2024 roku.

    Paprotnia: Nad Niemnem w Paprotni

    Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

    <<< Powrót do poprzedniej strony

    Kategorie informacji

    ˆ