I ZNOWU NA BIAŁYM SZLAKU

Już po rzaz czwarty uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Brzeźnie uczestniczyli w innowacyjnym projekcie pedagogicznym „Szkoła z Brzeźna na Białym Szlaku”. W tym roku aż pięćdziesięcioro uczniów wyjechało w góry, by uczyć się jazdy na nartach lub ją doskonalić i poznawać przyrodę Podhala.

Projekt autorstwa nauczycieli wychowania fizycznego bardzo się spodobał, dlatego już po kilku dniach od ogłoszenia naboru na wyjazd udało się skompletować rekordową, pięćdziesięcioosobową grupę (choć chętnych było jeszcze wielu i trzeba było stworzyć listę rezerwową, na której było ponad piętnaście osób) od klasy II do VIII.

Miejscem zakwaterowania był ośrodek w Poroninie, a nauka zjazdu na nartach odbywała się na stokach w Murzasichle oraz w Małym Cichym. Grupa szusując na stokach Podhala ubrana była w kamizelki narciarskie z logotypem „Aktywny uczeń”, które zakupiła szkoła dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu od Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomani w Krzymowie. Dzięki temu zostały też przeprowadzone zajęcia profilaktyczne pod nazwą „Poznajemy działanie substancji psychotropowych i związane z nimi społeczne skutki uzależniające”. Podczas realizacji tych zajęć uczestnicy korzystali z platformy edukacyjnej EduLyke.

Poza nartami był też czas na uzupełnianie wiedzy poprzez spacer do Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie można było podziwiać największą makietę Tatr połączoną z prezentacją filmów przyrodniczych. Ponadto podczas spaceru uczestnicy wyprawy oglądali trójwymiarowe makiety przedstawiające las,łąkę oraz wpływ człowieka na przyrodę. Prawdziwym hitem edukacyjnym okazały się jednak zajęcia w Sali odkryć TPN, gdzie jako ciekawi świata, kochający naturę, mający sporo energii ludzie skorzystali z gier komputerowych, które uczą orientacji na mapie, ćwiczą pamięć, pomagają rozpoznawać odgłosy zwierząt i trenować spostrzegawczość. Były to gry działające w technice kinect. Na stanowiskach stereoskopowych można było zobaczyć niezwykłe, trójwymiarowe zdjęcia przyrody. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoliki interaktywne. To coś dla odkrywców i obserwatorów. Zasady były proste: użytkownik wybierał szufladę z eksponatami – modelami różnych elementów przyrody (między innymi płazów i gadów, skał, szyszek, ptasich jaj). Na stoliku wyświetlana była prezentacja tematyczna, a zadaniem użytkownika było ustalenie, jak nazywa się dany eksponat. W trakcie trzeba było odpowiedzieć na sporo dodatkowych pytań. Był to świetny trening obserwacji, cierpliwości i logicznego myślenia.

Uczestnicy mieli również możliwość spotkania się z lokalnym folklorem. Wysłuchali gawęd o pochodzeniu i zwyczajach góralskich, zobaczyli i pograli na instrumentach góralskich oraz wspólnie z zespołem Holniok zaśpiewali i zatańczyli zbójnickiego.

Przed kolejnymi godzinami na stoku relaksowali się w kompleksie basenów termalnych Aqua Park Zakopane. Tu uczniowie najwięcej uciechy mieli z pięciu zjeżdżalni, rwącej rzeki i jacuzzi.

Był też czas na pamiątkowe zakupy na najsłynniejszym deptaku Podhala, Krupówkach, spacer pod Wielką Krokiew oraz obserwację zmagań sportowych młodych skoczków na Średniej Krokwi w ramach Orlen Cup 2024.

Wyjazd odbył się w terminie od drugiego do siódmego stycznia. Po sześciodniowym pobycie wszyscy lekko zmęczeni, ale cali i zdrowi, wrócili do szkoły na ostatnie tygodnie nauki w tym semestrze, ale też z myślą o powrocie w góry w przyszłym roku.

Opiekę nad uczniami pełnili nauczyciele: Zbigniew Biernacki, Sławomir Furmański, Rafał Szkudelski (autorzy innowacji) oraz Anna Grajek

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content