Gmina Krzymów https://www.krzymow.pl/ Strona Gminy Krzymów. Informacje dla mieszkańców, atrakcje turystyczne, samorząd, gospodarka. Thu, 03 Oct 2024 06:28:35 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.7 https://www.krzymow.pl/wp-content/uploads/2023/06/Logo-bez-tla-1.png Gmina Krzymów https://www.krzymow.pl/ 32 32 Krzymów: W sprawie publicznego transportu zbiorowego https://www.krzymow.pl/krzymow-w-sprawie-publicznego-transportu-zbiorowego/ Mon, 10 Jul 2023 13:49:37 +0000 https://www.krzymow.pl/?p=446

Ogłoszenie o zamiarze bezpośredniego zawarcia umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego.

Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 2, w związku z art. 19 ust. 1 pkt 3 i art. 22 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2022 r., poz. 1343 ze zm.), Gmina Krzymów ogłasza zamiar udzielenia zamówienia publicznego o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego.

  1. Podstawa prawna:
    Art. 23 ust. 1 pkt 2, w związku z art. 19 ust. 1 pkt 3 i art. 22 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2022 r., poz. 1343 ze zm.).

  2. Data publikacji ogłoszenia: 09 maja 2023 roku.

  3. Nazwa i adres organizatora:
    Gmina Krzymów – reprezentowana przez Wójta Gminy Krzymów Danutę Mazur, adres: ul. Kościelna 2, 62-513 Krzymów.

  4. Przewidywany tryb udzielenia zamówienia:
    Bezpośrednie zawarcie umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2022 r., poz. 1343 ze zm.).

  5. Określenie rodzaju transportu oraz linii komunikacyjnej, linii komunikacyjnych lub sieci komunikacyjnej, na której będą wykonywane przewozy.
    Przewozy autobusowe na istniejących w dniu zawarcia umowy lub utworzonych w trakcie obowiązywania umowy, liniach komunikacyjnych  w publicznym transporcie zbiorowym w transporcie drogowym na terenie Gminy Krzymów o charakterze użyteczności publicznej.

  6. Przewidywana data zawarcia umowy i terminy rozpoczęcia świadczenia usług:
    Zawarcie umowy: styczeń 2024 roku, świadczenie usług: od 01 stycznia 2024 roku.

  7. Na podstawie art. 23 ust. 5 Ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2022 r., poz. 1343 ze zm.) zastrzega się możliwość zmiany powyższych informacji.

  8. Miejsce zamieszczenia niniejszego ogłoszenia:
    8.1. Biuletyn Informacji Publicznej organizatora:
           https://krzymow.bip.net.pl w zakładce Ogłoszenia, Komunikaty, Obwieszczenia podkategoria Transport.
    8.2. strona internetowa organizatora: https://www.krzymow.pl/
    8.3. tablica ogłoszeń w Urzędzie Gminy w Krzymowie, ul. Kościelna 2, 62-513 Krzymów.

]]>
Wojewódzki Konkurs Plastyczny ″Z rodziną najlepiej″ – edycja IV https://www.krzymow.pl/wojewodzki-konkurs-plastyczny-%e2%80%b3z-rodzina-najlepiej%e2%80%b3-edycja-iv/ Wed, 28 Jun 2023 13:18:44 +0000 https://www.krzymow.pl/?p=281

Termin nadsyłania zgłoszeń został przedłużony do 15 września 2023 r.

Regulamin Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego 2023 r. Z rodziną najlepiej – przedłużony termin nadsyłania zgłoszeń

]]>
Od 1 lipca można wnioskować o środki na wyprawkę szkolną „Dobry start” https://www.krzymow.pl/od-1-lipca-mozna-wnioskowac-o-srodki-na-wyprawke-szkolna-dobry-start/ Wed, 28 Jun 2023 13:15:12 +0000 https://www.krzymow.pl/?p=270

Od 1 lipca można składać wnioski o świadczenie z programu „Dobry Start”, czyli tzw. 300 plus na wyprawkę szkolną. Dokumenty można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną a świadczenie będzie wypłacane na rachunek płatniczy.

 

 

1 lipca rozpocznie się nabór wniosków do tegorocznej edycji programu „Dobry start”. To 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka.

Od roku szkolnego (2021/2022) to Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje i wypłaca świadczenie z programu „Dobry Start’, czyli tzw. 300 plus na wyprawkę szkolną. W ramach programu rodzice – bez względu na dochody – mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych.

Wsparcie przysługuje raz w roku – na dziecko, które uczy się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Wnioski na nowy okres świadczeniowy można składać od 1 lipca do 30 listopada 2023 roku. Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start” można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia oraz aplikacji mZUS.

Na PUE ZUS, krok po kroku, specjalny kreator wniosków o świadczenia z „Dobrego Startu” poprowadzi użytkownika przez cały proces. Można w ten sposób uniknąć błędów przy ubieganiu się o świadczenie. We wniosku – oprócz innych danych – należy podać: numer rachunku bankowego, na który wpłynie świadczenie, adres mailowy oraz numer telefonu – czyli dane, które będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku – dodaje Nowicka.

Również zawiadomienia dotyczące świadczeń „300 plus” będą przekazywane w formie elektronicznej. Informację o przyznaniu świadczenia będzie można znaleźć w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS. Również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Na PUE ZUS znajdzie się także cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).

Świadczenie będzie wypłacane wyłącznie na rachunek płatniczy.

]]>
Szczepidło: Urodziła się w domu, wśród najbliższych https://www.krzymow.pl/szczepidlo-urodzila-sie-w-domu-wsrod-najblizszych/ Wed, 28 Jun 2023 12:25:35 +0000 https://www.krzymow.pl/?p=255

Wójt Gminy Krzymów Danuta Mazur i Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Krzymowie, Iwona Kubiak- Klejna, odwiedziły rodzinę, która powitała na świecie swoje dziecko w domowym zaciszu. To bardzo rzadkie zjawisko w dzisiejszych czasach, kiedy większość porodów odbywa się w szpitalach.

 

 

Do spotkania doszło dwudziestego siódmego czerwca. Panie obdarowały małą Rozalię body z herbem gminy, a pozostałą dwójkę dzieci gminnymi koszulkami. Rodzice otrzymali list gratulacyjny i wiązankę kwiatów.

Rodzice Rozalii to Agnieszka i Dominik, którzy mieszkają w Szczepidle. Mają już dwoje starszych dzieci: sześcioletnią córkę, Alicję i czteroletniego syna, Ludwika.

Poród domowy był ich świadomą decyzją.

– To była bardzo świadoma decyzja. Wpłynęła na nią chęć bycia razem z rodziną i porodu w domowej atmosferze, w spokoju, bez pośpiechu, bez różnego rodzaju procedur medycznych i przede wszystkim w naszym najbliższym otoczeniu – mówi Agnieszka Łuczak.

Oczywiście nie oznaczało to, że poród odbył się bez profesjonalnej asysty.

– Przyjechały do nas położne, które objęły opiekę nade mną, będącą jeszcze ciężarną kobietą. Panie były już pod telefonem długo, długo wcześniej, ze względu na to, że nigdy nie wiadomo, kiedy poród się zacznie. Tak że przyjechały do nas tego dnia z zachowaniem wszelkich niezbędnych pomocy. Towarzyszyły nam od szesnastej do godziny drugiej w nocy, tak że przez cały okres trwania porodu były z nami – mówi Agnieszka Łuczak.

Również tata uważa, że poród domowy był dobrym pomysłem.

– Każdy z tych porodów był inny. To jest trzecie dziecko. Wcześniej były inne emocje. W szpitalu był taki strach, niepewność, jak to w ogóle będzie wyglądało. Teraz bardziej już opanowanie, spokój i myślę, że poród domowy ma zupełnie inne emocje. Na pewno bardziej spaja rodzinnie: jesteśmy wtedy razem ze sobą, nikt nam nie przeszkadza, możemy się skupić na tym, co jest teraz dla nas ważne: na tym, żeby dziecko było zdrowe, żeby mama czuła się komfortowo, bezpiecznie, kochana. Były też dzieci, które niezupełnie bezpośrednio uczestniczyły w tym, ale tuż po porodzie miały okazję przytulić swoją siostrę, przytulić mamę i nie musieliśmy czekać na wypis ze szpitala, na powrót, na te wszystkie inne rzeczy – mówi Dominik Krzyżanowicz.

Starsze rodzeństwo bardzo dobrze przyjęło pojawienie się w domu małej Rozalii.

– Są bardzo opiekuńczy, empatyczni i na zmianę śpiewają piosenki, kołysanki. Przytulają ją, głaszczą. Alicja była praktycznie z nami tuż po porodzie i przywitała swoją młodszą siostrę. Ludwik dopiero następnego dnia, obudził się o godzinie dziewiątej rano, przyszedł do nas do sypialni i zapytał: mamo, tato, kiedy w końcu będę miał brata lub siostrę? Mówię: chodź synuś, leży tutaj obok ciebie, masz szansę ją przytulić. Tak że od pierwszych chwil jej życia, starsze rodzeństwo zatroszczyło się o nią najlepiej, jak potrafiło – opowiada Agnieszka Łuczak.

Oboje rodziców deklarują, że jeśli zdecydowaliby się na jeszcze jedno dziecko, to poród i tym razem odbyłby się w domu.

Poród domowy to forma rodzenia dziecka poza placówką medyczną, z udziałem wykwalifikowanej położnej lub lekarza. W Polsce jest to legalne i dozwolone.

]]>