TO NIE ZAWÓD, LECZ MISJA

Rok temu w Krzymowie, a w tym roku w Brzeźnie dziękowaliśmy za plony na Gminno-Parafialnych Dożynkach zorganizowanych dwudziestego piątego sierpnia. Dla mieszkańców gminy i gości był to nie tylko czas podziękowań, ale też sposobność do integracji i zabawy.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w miejscowym kościele, gdzie zostały poświęcone wieńce i chleby dożynkowe. O oprawę muzyczną Eucharystii zadbały Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie i działający przy ośrodku chór Cantorum Gaudium.

Po Mszy korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę przeszedł do parku przy pałacu. Tam, przybywających uczestników uroczystości powitał chór Cantorum Gaudium krótkim występem złożonym z piosenek ludowych. Po minikoncercie rozpoczęła się część oficjalna wydarzenia.

Najpierw na scenie zostali przedstawieni starostowie dożynek. W tym roku byli nimi Katarzyna Kotońska i Andrzej Grajek.

Katarzyna Kotońska wraz z mężem i trójką dzieci zajmują się wielopokoleniowym gospodarstwem rolnym, które cztery lata temu przekazali im na własność rodzice. Areał liczący około piętnastu hektarów znajdujący się w Brzeźnie i jego okolicach, obsiewany jest przez różnego rodzaju zboża i kukurydzę. Rodzina zajmuje się hodowlą bydła opasowego i trzody chlewnej.

Andrzej Grajek wraz z żoną i synem Adamem zajmują się hodowlą stu sztuk trzody chlewnej i pięćdziesięciu sztuk bydła opasowego. Gospodarstwo rolne o wielkości czternastu hektarów ziem własnych i piętnastu hektarów ziem w dzierżawie obsiewane są żytem, owsem, mieszanką zbożową, kukurydzą oraz ziemniakami.

Następnie uczestników dożynek powitała wójt Danuta Mazur, która zwróciła się też do rolników.

– To czas, kiedy z serca dziękujemy za plon, który wieńczy trud naszych rolników. To także chwila, w której składamy hołd ziemi i naturze, która daje nam pokarm stanowiący podstawę naszego życia. Dziękuję wam z całego serca, drodzy rolnicy, za każdy poranek spędzony na polu. Za godziny poświęcone sianiu, sadzeniu, hodowli, pielęgnacji i zbiorom. Wasza wytrwałość, determinacja i pasja są dziś powodem naszego świętowania, ale również wyrazem ogromnego szacunku. Wasza praca to nie tylko zawód, to tak, jak wszyscy podkreślają, misja – mówiła Danuta Mazur.

Kolejnym elementem dożynek było przekazanie chleba przez starostów gospodarzom gminy: wójt Danucie Mazur i Leszkowi Staszakowi, Przewodniczącemu Rady Gminy Krzymów.

– Przynosimy ten oto bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbóż. Przekazujemy go wam, gospodarzom gminy Krzymów w nadziei, że podzielicie go sprawiedliwie tak,  aby nie zabrakło go na żadnym stole. Niech chleb, owoc pracy rolników, będzie dla wszystkich znakiem jedności i wzbudzi w nas wdzięczność za Boży dar – mówiła Katarzyna Kotońska.

– Obiecujemy wspólnie, że będziemy ten chleb dzielić sprawiedliwie tak, żeby nikomu go nie zabrakło – mówiła Danuta Mazur.

Słowa podziękowania do rolników skierował również Leszek Staszak.

– Dzisiejsze święto, to wielki ukłon w stronę rolników. Wszyscy, jako gminna społeczność, pragniemy dzisiaj podziękować za plony, które są efektem ciężkiej pracy, wielu wyrzeczeń, ogromnego trudu. Drodzy rolnicy, mamy świadomość, że mierzycie się z niełatwą materią, często niezależną od was. Obfitość plonów zależy przede wszystkim od pogody, która nie zawsze bywa łaskawa. Również od strony ekonomicznej wasza praca nie należy do najbardziej intratnych, a mimo to z oddaniem i w poczuciu odpowiedzialności stajecie każdego roku do nierównej walki z naturą. I za to wszystko, jako mieszkańcy gminy Krzymów, a także jako samorządowcy, pragniemy wam z całego serca podziękować. Niech to święto będzie okazją do zapomnienia o wszystkich problemach, z jakimi zmagaliście się przez ostatnie miesiące i okazją do radości, dziękczynienia i zabawy – mówił Leszek Staszak.

Następnie Danuta Mazur i Leszek Staszak częstowali chlebem wszystkich uczestników dożynek, po czym głos zabrali niektórzy z zaproszonych gości.

Po części oficjalnej rozpoczęły się występy artystyczne zespołów Krzymowiacy i Brzezinianki oraz wokalistek z Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie.

O godzinie osiemnastej prezentacje sceniczne zostały przerwane, aby podobnie jak w całej Polsce oddać hołd strażakom z Poznania, którzy poświęcili swoje życia podczas akcji ratowniczo-gaśniczej w płonącej kamienicy. Druhowie z Brzeźna włączyli na minutę syreny, a uczestnicy dożynek na stojąco uczcili pamięć poległych.

Później scena znowu zabrzmiała dźwiękami. Muzyczną niespodzianką okazał się zespół 6 Feet Underground, składający się z szóstki nastoletnich przyjaciół, których połączyła miłość do muzyki. W tym składzie dwoje muzyków to mieszkańcy naszej gminy. Są nimi grająca na instrumentach klawiszowych i śpiewająca Zofia Pawlik ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Szczepidle oraz grający na gitarze i klawiszach Filip Swędrowski, absolwent tej szkoły.

Zespół zaprezentował kilka coverów, między innymi z repertuaru zespołów The Beatles, The Doors, Guns N’ Roses ( wersja „Knockin On’ Heaven’s Door” Boba Dylana) i Lady Pank.

Po ich prezentacji zostały rozstrzygnięte dożynkowe konkursy. Oceny wystawiła komisja, której przewodniczyła Agnieszka Michlicka z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Oddział w Krzymowie, Sylwia Kudła z Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Koninie i Wioleta Koszal, Specjalistka do spraw projektów kulturalnych Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie.

Do konkursu na najsmaczniejszy chleb zgłoszono osiemnaście wypieków. W tej kategorii pierwsze miejsce zdobyła Nina Szpruta, drugie miejsce Klub Seniora „Magnolia”, a trzecie sołectwo Brzeźno. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne, pozostali zgłaszający chleby dyplomy za uczestnictwo.

W kategorii najpiękniejszej dekoracji zostało zgłoszonych dwadzieścia prac, a komisja przyznała pięć nagród. Piąte miejsce zajęły Julia Marszewska oraz Lena i Julia Kałużne, czwarte miejsce zajęli Marzena i Andrzej Ciszewscy  z rodziną z Głodna, trzecie miejsce zdobył Sławomir Płoszka, drugie miejsce zajęła Ochotnicza Straż Pożarna w Brzeźnie, a pierwsze Karolina i Michał Szymańcy.

Laureaci otrzymali nagrody pieniężne oraz bon podarunkowy.

W kategorii na najpiękniejszy wieniec pierwsze miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich wraz z sołectwem Paprotnia, drugie trafiło do Koła Gospodyń Wiejskich z Brzeźna, a trzecie miejsce zdobyło sołectwo Głodno.

Warto zauważyć, że z roku na rok rośnie liczba uczestników konkursów dożynkowych w kategoriach najsmaczniejszego chleba i dekoracji posesji. To sprawia, że nasze dożynki są świętem naprawdę całej gminy.

Dodatkową atrakcją imprezy był pokaz dawnych narzędzi rolniczych i domowych przygotowany przez Jana Czaję. Stanęły również stoiska gastronomiczne niektórych sołectw i Kół Gospodyń Wiejskich. Pchli targ zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Brzeźnie.

Na najmłodszych czekały animacje, stoisko z malowaniem twarzy i tatuażami, dmuchane zjeżdżalnie oraz szkolny plac zabaw.

Wieczór wypełniły występy zespołów Midwest Band, kolejnej pozytywnej regionalnej niespodzianki, grupy wykonującej covery z pogranicza country, folku i pop rocka  oraz gwiazdy wieczoru – grupy Zbóje z Zakopanego, która zaprezentowała prawdziwe muzyczno-sceniczne show, porywając tłumy do zabawy. Na zakończenie części artystycznej spektakularny pokaz przedstawił Teatr Ognia.

Dożynki zakończyły się zabawą taneczną.

Wydarzenie zgromadziło mnóstwo mieszkańców i gości. Zorganizował je z powodzeniem Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie we współpracy z Urzędem Gminy w Krzymowie, Szkołą Podstawową im. Marii Konopnickiej w Brzeźnie i księdzem Tomaszem Bartkowiakiem, proboszczem parafii pod wezwaniem  Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Brzeźnie.

(Więcej zdjęć w zakładce „Galeria”)

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content