Przejdź do treści

TERAZ JEST JEDNA. Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA

Chyba trudno o bardziej wymarzony prezent jubileuszowy. Gminna Biblioteka Publiczna w Krzymowie, w siedemdziesiątą rocznicę pierwszego wpisu do bibliotekarskiej księgi inwentarzowej na terenie naszej gminy, ma nową siedzibę. Oficjalne otwarcie tej nowoczesnej i wielofunkcyjnej placówki odbyło się dziewiątego kwietnia.

Uroczystość rozpoczęłą się od przecięcia wstęgi, którego dokonali wójt Danuta Mazur, Mirosław Kruszyński, Sekretarz Powiatu Konińskiego i Wiceprzewodniczący Rady Gminy Krzymów, Jan Krajewski, Przewodniczący Polskiego Związku Bibliotek oraz Agata Kordylewska, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzymowie. Po przecięciu wstęgi, ksiądz Wojciech Kaźmierczak, proboszcz krzymowskiej parafii, poświęcił nową bibliotekę

Agata Kordylewska przypomniała historię działalności bibliotecznej na naszym terenie.

– Historia bibliotekarstwa na terenie gminy Krzymów sięga 1955 roku. Jako pierwszą pozycję, do księgi inwentarzowej wpisano książkę Sylwestra Banasia „Przebudzenie”, wydaną w roku 1954 przez Wydawnictwo „Czytelnik”. Pierwsza, wówczas Gromadzka Biblioteka Publiczna mieściła się w Paprotni w domach prywatnych. Dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia została przeniesiona do Krzymowa. Początkowo znajdowała się w nieistniejącym już budynku naprzeciwko naszej siedziby, a w latach osiemdziesiątych znalazła swoje miejsce w starym budynku urzędu gminy. Od 2000 roku biblioteka mieściła się w budynku szkoły podstawowej – mówiła Agata Kordylewska.

Wśród gości wydarzenia znalazła się między innymi Maria Klimas, która w bibliotece została zatrudniona w 1959 roku, pracowała w niej przez dwadzieścia lat i dziś jest skarbnicą wiedzy na temat historii naszej książnicy.

 Dyrektor biblioteki dziękowała Danucie Mazur.

– Mówi się, że sukces ma wielu ojców. Ale nasz sukces, ten piękny budynek, ma swoją matkę. Bo to pani wójt zobaczyła w tym opuszczonym, zaniedbanym budynku miejsce dla biblioteki. I to ona, krok po kroku, realizowała ten plan – mówiła Agata Kordylewska.

Dyrektor mówiła, że nowa siedziba biblioteki jest miejscem otwartym dla każdego: od dzieci do seniorów, a dzięki windzie również dla osób z dysfunkcjami ruchu. Wypożyczalnia dla dorosłych ma kącik czytelniczy, który umożliwi korzystającym odkrywanie swoich zainteresowań, pracę, ale i szukanie wytchnienia od codziennych wyzwań. Wydzielony kącik dla dzieci będzie dla najmłodszych miejscem relaksu, w którym będą bezpieczne i zaopiekowane. Agata Kordylewska zachęciła do współpracy wszystkie instytucje i organizacje. Wyraziła też nadzieję na kontynuację współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji w Poznaniu oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Koninie.

– Przed nami jest jeszcze dużo pracy, ale warunki, jakie zostały nam stworzone, bez wątpienia pozwolą nam rozwinąć skrzydła – mówiła Agata Kordylewska.

Danuta Mazur dziękowała radnym poprzedniej kadencji, którzy przychylnie odnieśli się do pomysłu stworzenia nowej siedziby biblioteki i przegłosowali przeznaczenie pieniędzy na wkład własny gminy na tę inwestycję. Dziękowała także pracownikom urzędu, wykonawcy inwestycji oraz inspektorowi nadzoru. Później podkreślała wartość książki we współczesnym świecie i miejsca, w którym można z nią obcować.

– Wiemy, że dzisiejszy świat jest bardzo chaotyczny, bardzo głośny, wszyscy chcą mówić i wszyscy chcą mieć rację. Dzieci i dorośli, którzy korzystamy z internetu, widzimy jak szybko przemieszczają się te obrazy. Książka sprawia, że na jednej stronie zatrzymujemy się dłużej i możemy ocenić szybciej, co jest dla nas wartościowe. Dlatego ja, wspólnie z moimi współpracownikami i z panią dyrektor doszliśmy do wniosku, że faktycznie ta biblioteka w gminie Krzymów tuła się po różnych obiektach, to może warto, żeby była jedna i z prawdziwego zdarzenia. Na to postawiliśmy – mówiła Danuta Mazur.

Odniosła się również do wielofunkcyjności obiektu, informując, że będzie on miejscem nie tylko dla czytelników, ale i twórców reprezentujących różne dziedziny sztuki. Poinformowała też, że gmina złożyła wniosek o dofinansowanie Klubu Rodzinnego, który miałby siedzibę w budynku biblioteki.

Na otwarciu z krótkim programem artystycznym wystąpiły przedszkolaki ze szkoły podstawowej w Krzymowie i uczennice szkoły podstawowej w Paprotni.

W trakcie uroczystości został wyświetlony film pokazujący historię przebudowy starego, zrujnowanego budynku po posterunku policji na nową siedzibę Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzymowie.

Inwestycja pochłonęła 4 000 000 złotych, w tym wkład własny gminy w wysokości 400 000 złotych.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.