BUDYNEK PRZYSZŁEJ BIBLIOTEKI CORAZ BARDZIEJ ZACHWYCA

Z dnia na dzień zmienia się wygląd zewnętrzny i otoczenie powstającego w Krzymowie budynku Gminnej Biblioteki Publicznej. Po nowo powstającej siedzibie biblioteki oprowadza wójt Danuta Mazur.

PRZESTRZEŃ PRZED WEJŚCIEM

Została tam wybrana ziemia, zrobiona niwelacja, a teren przygotowywany jest pod ułożenie kostki i geokraty, dzięki której zostanie zagospodarowana woda opadowa.

– Projektant zaplanował tutaj takie duże płytki, sto dwadzieścia na czterdzieści. Wybraliśmy już antracyt, taki kolor był proponowany, żeby to wszystko dobrze harmonizowało. Nasz wykonawca, z którego jesteśmy bardzo zadowoleni, w tej chwili, póki jeszcze sprzyja pogoda, chce na zewnątrz wykonać wszystkie prace, żeby w niedługim czasie ze zdwojoną siłą wejść i wykończyć to, co jest do zrobienia wewnątrz – mówi Danuta Mazur.

PARTER

Wejście do biblioteki jest przeszklone. Po jego przekroczeniu wchodzi się do części dobudowanej do starego budynku. To z niej prowadzą schody na pierwsze piętro i korytarz do windy. Przestrzeń jest na tyle duża, że bez problemu mogą się w niej przemieszczać osoby na wózkach. Z tego przestronnego pomieszczenia przechodzi się do kolejnych. Pierwsze z nich to wypożyczalnia dla dorosłych zakończona przeszklonym zimowym ogrodem. Tutaj będzie można wypożyczać książki i poczytać je lub czasopisma w czytelni. Wszystkie pomieszczenia będą wyposażone w internet i zyskają klimatyzację.

W korytarzu oprócz windy znajdą się sanitariaty oraz pomieszczenie gospodarcze. Prowadzi on do przyszłej wypożyczalni i czytelni dla dzieci.

– Tu takie troszkę mniejsze pomieszczenie, ale myślę, że jak wypożyczających i korzystających z biblioteki dzieci będzie więcej, to będziemy je poszerzać. Jest jeszcze bardzo duży korytarz do wykorzystania – mówi Danuta Mazur.

Za budynkiem biblioteki powstanie parking na siedem miejsc oraz stanowisko do ładowania samochodów elektrycznych. Tu znajdzie się również przestrzeń na wiatę z koszami na odpady. Tam, gdzie to możliwe, pojawi się zieleń.

PIĘTRO

Tu także znajduje się kilka pomieszczeń. Pierwsze z nich stanie się salą wielofunkcyjną.

– Będzie to sala, która będzie mogła być wykorzystywana jako sala konferencyjna. Myślę, że może służyć również jako miejsce udzielania ślubów. Myślę też, że właśnie tutaj będziemy mogli organizować przeróżne wystawy. Bo jak przez lata analizuję sobie choćby naszych mieszkańców, ich uzdolnienia, to myślę, że właśnie tu już najszybciej jak to możliwe możemy zorganizować wystawy jeśli chodzi o haft krzyżykiem. Takich osób mamy bardzo wiele, które mają się czym pochwalić. Jak również mamy przecież malarzy na terenie naszej gminy, mamy rzeźbiarzy. Choćby niedawno nasz kolega Jan Czaja organizował wystawę dotyczącą Powstania Warszawskiego. Myślę, że tu będzie odpowiednie miejsce, że będziemy mogli zapraszać wszystkich niezależnie od tego, jakie są warunki atmosferyczne, żeby taką wystawę zorganizować. Bardzo bym chciała, żeby odbywały się tu zajęcia dla seniorów, kluby dyskusyjne, żeby dzieci mogły mieć swoją grupę, która będzie rozgrywała spotkania w planszówkę. Myślę, że panie zadbają o to, żeby tutaj wszyscy mogli znaleźć swoje miejsce  – mówi Danuta Mazur.

Na piętrze będzie również gabinet dyrektora, introligatornia, pomieszczenie socjalne i łazienka, magazynek, a także serwerownia.

KIEDY KONIEC PRAC I JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁA ORGANIZACJA PRZYSZŁEJ BIBLIOTEKI

Przebudowa dawnego budynku posterunku policji w Krzymowie na Gminną Bibliotekę Publiczną jest inwestycją dwuletnią. To znaczy, że nie można rozliczyć się z wykonawcą w tym roku.

– Możemy to zrobić już na początku przyszłego roku. Bo być może, gdyby to była jednoroczna, to już moglibyśmy ją zakończyć w tym roku. Ale spodziewam się, że to będzie styczeń, luty roku 2025 – mówi Danuta Mazur.

Po oddaniu do użytku nowej biblioteki, zmieni się struktura organizacyjna tej instytucji. Obecnie stanowią ją główna siedziba przy szkole podstawowej w Krzymowie i dwie filie: w Paprotni i Brzeźnie. Taka organizacja Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzymowie przejdzie do historii. Będzie tylko jedna siedziba, w nowym budynku w Krzymowie, a filie zostaną zlikwidowane. Część zbiorów pozostanie jednak w Brzeźnie.

– Po rozmowie jeszcze z panią dyrektor Urszulą Kucharską (byłą dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Brzeźnie – przyp. red.) ustaliłyśmy, że tam w bibliotece i czytelni, która będzie taka z prawdziwego zdarzenia jeśli chodzi o szkołę, będą dostawione segmenty i oczywiście z zasobów biblioteki gminnej będzie można przekazać część literatury, która będzie mogła być taką „literaturą pierwszej potrzeby” i będzie ona blisko mieszkańców Brzeźna. Krzymów będzie miał, widomo, blisko, z Paprotni też nie jest daleko. Zresztą widać po tym wszystkim, co się dzieje, że już odległość nie jest żadną barierą dla mieszkańców. Mamy i czerwone autobusy, gdzie na przykład ludzie starsi mogą korzystać z nich za darmo, więc jest możliwość dotarcia. Z tego, co obserwuję, oni mają więcej czasu, więc jeśli będą chcieli, to na pewno będą mogli z tego korzystać. A dla mnie najważniejszą rzeczą jest, żeby ta biblioteka była wyposażona, żeby była cicha czytelnia, w której można usiąść, skorzystać z różnych zasobów, bogatych. A wiem, że księgozbiór jest bardzo bogaty, jesteśmy konkurencyjną biblioteką, jeśli chodzi o zasoby w stosunku do innych bibliotek, to są niezależne opinie. Oczywiście każda zmiana jest mało pożądana dla korzystających, ale finalnie myślę, że będzie to takie miejsce z prawdziwego zdarzenia  – mówi Danuta Mazur.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content