Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |     Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |    

Kultura


Krzymów: Światło wygrało z ciemnością

20.01.2023 11:32


Krzymów: Światło wygrało z ciemnością

Przedszkolaki i pierwszoklasiści ze szkoły podstawowej w Krzymowie wystawili jasełka. Historia narodzin Jezusa została opowiedziana w ciekawej, nowatorskiej formie. Widowisko było adresowane do babć i dziadków z okazji zbliżającego się ich święta.

Jasełka zostały wystawione dziewiętnastego stycznia w górnej sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Krzymowie. Na czym polegało ich nowatorstwo? Przede wszystkim na tym, że historia narodzin Jezusa została opowiedziana prawie bez słów. Główne role odegrały muzyka, piosenki, taniec, światło i półmrok oraz oczywiście gra aktorska przedszkolaków i pierwszoklasistów.

- Na taką formę zdecydowałyśmy się w tym roku, ponieważ dzieci przejawiają zdolności muzyczne, aktorskie, taneczne i chciałyśmy te jasełka, w tym roku, przedstawić właśnie w ten sposób. Taką alternatywną metodą opowieści muzycznej – mówią Milena Szczepańska, Dominika Drapała i Aneta Jóźwiak, nauczycielki w oddziałach przedszkolnych szkoły podstawowej w Krzymowie.

Na początku widzowie byli świadkami przebudzenia się aniołów. Zostało to zaprezentowane w formie prostego układu choreograficznego przy zaciemnionej scenie. Anioły miały szaty ze skrzydłami podświetlanymi ledowymi żarówkami. Ich taniec wyglądał niezmiernie widowiskowo. Anioły pojawiły się jeszcze, tym razem w towarzystwie mnichów, gdzie również w półmroku, z rozświetlonymi lampionami wykonały kolejny układ. Po pierwszym występie aniołów obudziły się złe moce i diabły ruszyły na podbój Ziemi. Chwilę później miało miejsce zwiastowanie, a kiedy Maryja z Józefem ruszyli w drogę do Betlejem, nagle, z powodu awarii, w całym budynku zgasły światła. Ewidentnie zadziałały tu nieczyste siły. I kiedy wydawało się, że to one będą górą i zablokują widowisko, nagle szkoła ponownie zajaśniała. Tak oto światło wygrało z ciemnością, a Maryja z Józefem już bez przeszkód dotarli do stajenki w Betlejem, gdzie urodził się Jezus. Wkrótce pojawili się tam również pasterze, królowie, dzieci, dorośli i całe rodziny po to, aby oddać Jezusowi pokłon.

Autorką scenariusza była Renata Pocztowska, której udało się w atrakcyjnej formie i bez dłużyzn (dłużyzny to jedne z największych katuszy dla dzieci) opowiedzieć historię narodzin Jezusa.

Trzeba dodać, że widowisko pierwotnie miało być pokazane w grudniu ubiegłego roku przed przerwą świąteczną, jednak z powodu chorób aktorów zostało przełożone na teraz. A w związku z tym, że niebawem dni babć i dziadków, to właśnie im zostały dedykowane jasełka. Dzieci na koniec życzyły im dużo łaski i sił oraz zaśpiewały „Sto lat”.

Spory wkład w przygotowanie jasełek mieli rodzice występujących dzieci, którzy przygotowali im stroje.

Krzymów: Światło wygrało z ciemnością

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ