Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii


Brzeźno: Sport, musztra i eksperyment

05.12.2022 11:25


Mała dziewczynka z wężem strażackim

Około sześćdziesięciorga dzieci ze szkół działających w naszej gminie zgromadził pierwszy Mikołajkowy Turniej Strażacki. Został on zorganizowany trzeciego grudnia w sali gimnastycznej szkoły podstawowej w Brzeźnie.

Organizatorzy planowali, że dzieci będzie więcej, do siedemdziesięciorga, ale okołozimowa aura spowodowała, że część uczestników nie dojechała ze względu na przeziębienia.

Turniej poprzez sportową zabawę miał promować ideę tworzenia przy gminnych jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych Dziecięcych Drużyn Pożarniczych, takich, jakie już istnieją w Brzeźnie i Krzymowie.

Turniej został podzielony na dwie części. W pierwszej, dzieci zgrupowane w kilku kolorowych drużynach rywalizowały w konkurencjach sportowo-sprawnościowych z elementami strażackimi. Były zatem biegi ze slalomem z wężem strażackim, biegi, podczas których trzeba było najpierw rozpiąć wąż, później pobiec z nim do wskazanego miejsca i wrócić, zapinając go ponownie oraz slalom tyłem z transportowaniem schowanych w workach piłek lekarskich.

Te rywalizacje dostarczyły dzieciom dużo radości, w sali słychać było gorące okrzyki dopingujące biorących udział w konkurencjach koleżanek i kolegów.

Po rozegraniu ostatniej z nich, na uczestników czekała przerwa z pizzą i napojami oraz popcornem, gdyż szkoła dodatkowo uruchomiła maszynę do robienia tej przekąski.

W drugiej części turnieju swoje umiejętności pokazały Dziecięce Drużyny Pożarnicze z Brzeźna i Krzymowa. Pierwsza z nich zaprezentowała pokaz musztry, a druga krótki program z wierszykami opisującymi służbę strażaków i sposób udzielania pierwszej pomocy. Mali strażacy z Krzymowa zademonstrowali również działanie defibrylatora i odpowiedzieli na kilka pytań dotyczących straży i strażackiego wyposażenia. Był też eksperyment, z którego dzieci dowiedziały się, że aby mógł powstać pożar, muszą być spełnione trzy warunki: pojawienie się źródła ognia, materiału palnego i obecność tlenu, który znajduje się w powietrzu. Brak jednego z nich spowoduje, że pożar nie powstanie. Eksperyment polegał na zamknięciu w słoiku zapalonej świeczki, która po kilku chwilach zgasła z powodu braku tlenu.

Kiedy przyszedł czas na ogłoszenie wyników turnieju okazało się, że wszystkie drużyny odniosły zwycięstwo i wszyscy uczestnicy dostali od organizatorów nagrody i upominki.

Turniej zorganizowało Koło do spraw młodzieży przy Zarządzie Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Krzymowie we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Marii Konopnickiej w Brzeźnie.

Głównym fundatorem nagród była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Krzymowie.

Brzeźno: Sport musztra i eksperyment

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ