Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |     GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |    

Sport i rekreacja


Głodno: Pierwsza w gminie i w powiecie

19.06.2022 15:59


Dziecięce Drużyny Pożarnicze z opiekunami

Potoki lejących się z nieba gorących promieni słońca nie zakłóciły przebiegu pierwszej Spartakiady Dziecięcych Drużyn Pożarniczych gminy Krzymów. Była to pierwsza taka inicjatywa nie tylko w gminie, ale w całym powiecie konińskim.

Obecnie w naszej gminie działają Dziecięce Drużyny Pożarnicze przy dwóch jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych: w Brzeźnie i Krzymowie. Trzeba jednak dodać, że do straży z Brzeźna przypisana jest także drużyna działająca przy Szkole Podstawowej w Szczepidle. Na spartakiadzie wystąpiły jednak jako jeden zespół.

W sumie wystąpiło w niej trzydzieścioro dwoje dzieci. W podstawowym programie spartakiady Dziecięce Drużyny Pożarnicze musiały zaprezentować pokaz musztry, wystartować w sztafecie strażackiej i ćwiczeniu bojowym, a także zaprezentować wierszyki lub piosenki o tematyce strażackiej. Zawody zostały potraktowane jako zabawa, a nie rywalizacja, dlatego nie było sędziów, nikt nie liczył czasu i nie przyznawał punktów za poprawność wykonanych zadań. Mimo tego, dzieci przystąpiły do nich z pełnym zaangażowaniem. Impreza miała jeszcze jeden cel.

- Chcielibyśmy, aby taka spartakiada przyciągnęła dzieci, i aby wstąpiły do Dziecięcych Drużyn Pożarniczych. Moim, i myślę, że nie tylko moim marzeniem jest, aby taka Dziecięca Drużyna Pożarnicza powstała w każdej jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej działającej na terenie naszej gminy – mówi Mariusz Gryczke, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Krzymowie.

Po wykonaniu zadań przewidzianych w programie spartakiady, obecne na widowni dzieci niezwiązane ze strażą, mogły spróbować podawania strumienia wody na wystawione cele. Chętnych nie brakowało.

Strażacy z Krzymowa zademonstrowali działanie kurtyny wodnej, a na koniec druhowie z jednostek w Brzeźnie i Krzymowie zaprezentowali pokaz ratownictwa technicznego. Przedmiotem ich działań był samochód osobowy, który został rozcięty za pomocą urządzeń hydraulicznych tak, by można było z niego bezpiecznie wydostać osobę lub osoby poszkodowane w zdarzeniu drogowym.

Po tym pokazie została zamknięta część oficjalna spartakiady. Na ręce dowódców drużyn zostały przekazane puchary, a wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali upominki, medale, dyplomy i słodycze.

Głos zabrali też zaproszeni goście.

- Dziękuję wszystkim, którzy wpadli na ten pomysł, ażeby tutaj dzisiaj taka spartakiada się odbyła. Jest to pierwsza taka spartakiada w naszym powiecie i myślę, że warto ją kontynuować. Jak już wcześniej rozmawialiśmy z panią wójt, jest taka nadzieja, jest taka szansa, że właśnie tutaj kolejne spartakiady będą się odbywały – mówił Andrzej Piaskowski, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Koninie.

Wójt Danuta Mazur potwierdziła, że spartakiada stanie się częścią kalendarza gminnych wydarzeń.

- Chcemy, tutaj już rozmawialiśmy z zarządem OSP gminy Krzymów o tym właśnie, żeby na stałe wpisać w nasz kalendarz taką spartakiadę Dziecięcych Drużyn Pożarniczych. (…) Słuchajcie, chcemy dołączyć również harcerzy i chcemy, żeby to było dwa tygodnie po Dniu Dziecka właśnie tutaj, jeśli szkoła podstawowa w Głodnie pozwoli, właśnie na terenie tej szkoły, żeby były organizowane kolejne spartakiady – mówiła wójt.

Spartakiada została zorganizowana osiemnastego czerwca. Poza częścią sportową i pokazem ratownictwa technicznego, na uczestników tego wydarzenia czekały stoiska gastronomiczne i grill z darmowymi kiełbaskami przekazanymi przez posła Leszka Galembę.

Organizatorem wydarzenia był Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Krzymowie wraz z działającą przy nim od grudnia ubiegłego roku Komisją do spraw Młodzieży. Współorganizatorami były jednostki OSP z gminy Krzymów, Stowarzyszenie Edukacyjne „Aktywni Rodzice” i Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Głodnie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie. Nagrody ufundowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Krzymowie. Słodkie drobiazgi dorzucił też druh Andrzej Piaskowski.

 

 

Głodno: Pierwsza w gminie i w powiecie

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ