Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |     Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |    

Informacje


Krzymów: Poczuć, jak ważny jest chleb

17.06.2022 10:21


Bochenki chleba

Chociaż do Gminno-Parafialnych Dożynek jest jeszcze sporo czasu, to warto zapowiedzieć dwie nowości, które w tym roku pojawią się w programie tego wydarzenia.

Tegoroczne dożynki w naszej gminie są zaplanowane na dwudziesty ósmy sierpnia w Szczepidle. W programie poza częścią obrzędową, konkursową i artystyczną pojawi się Festiwal Chleba. Wójt Danuta Mazur zaproponowała sołtysom, aby wszystkie sołectwa uczestniczyły w dożynkach ze swoimi chlebami. Mamy dwadzieścia jeden sołectw, więc można spodziewać się dwudziestu jeden chlebów. Ale to nie wszystko.

- Moim marzeniem jest zorganizowanie Festiwalu Chleba. Dlatego już od jakiegoś czasu zapraszam lokalnych wytwórców chleba, jak również piekarzy, nie tylko z terenu gminy Krzymów. Chciałabym, abyśmy mieli część bochenków do degustacji pokrojoną, a część możliwą do zakupu. Chciałabym również zwrócić się do naszych pań z Kół Gospodyń Wiejskich, żeby przygotowały różne smarowidła, i żeby tego dnia można było poczuć, jak ważny w naszym życiu jest chleb – mówi Danuta Mazur, Wójt Gminy Krzymów.

W tym założeniu Festiwal Chleba miałby być wydarzeniem ekspozycyjno-degustacyjnym z możliwością zakupu chleba. Ale być może jego formuła zostanie poszerzona o konkurs.

- O tym jeszcze pomyślimy, bo być może jeśli wyłonimy takich ekspertów, którzy chcieliby najsmaczniejszy chleb ocenić, to być może będzie miał swoją część konkursową – dodaje Danuta Mazur.

Na dożynkach będzie jeszcze jedna nowość. Chodzi o konkurs na robienie bukietów z udziałem kłosów zbóż.

- Chciałabym, żeby dożynki skupiły się na walorach naszej wsi, na tym, co piękne, co dobre i co wymaga dużego nakładu pracy rąk ludzkich. A jak widać, dziś produkuje się mnóstwo żywności, ale z dużym udziałem środków chemicznych. A ludzie, szczególnie ci, którzy są chorzy, bo ludzie bardzo zdrowi i młodzi nie zawsze o tym myślą, kierują swoje myśli w stronę zdrowej żywności, tej najmniej przetworzonej. A taka jest do zdobycia właśnie na wsi. I chcemy wszystkim o tym mówić, i tego wszystkiego doznać podczas dożynek w gminie Krzymów – mówi Danuta Mazur.

A dożynki, przypomnijmy, dwudziestego ósmego sierpnia w Szczepidle.

Krzymów: Poczuć jak ważny jest chleb

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ