Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Kultura


Konin: Nie żegnam się z kulturą

22.04.2022 10:52


Danuta Pydyńska wśród nominowanych w kategorii Kultura

Danuta Pydyńska z Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie otrzymała Nagrodę za działalność na rzecz Powiatu Konińskiego w kategorii Kultura.

Została ona wręczona na dwudziestej drugiej Gali Powiatu Konińskiego, zorganizowanej dwudziestego pierwszego kwietnia w Konińskim Domu Kultury.W tej kategorii byli jeszcze nominowani Jacek Matusiak, dyrektor Biblioteki Publicznej gminy Stare Miasto, Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie, Wielkopolskie Stowarzyszenie na Rzecz Ratowania Pamięci FRYDHOF oraz Zespół Folklorystyczny „Dębowiacy” z Sompolna. Zarząd Powiatu zdecydował o przyznaniu dwóch nagród. Poza Danutą Pydyńską otrzymało ją Wielkopolskie Stowarzyszenie na Rzecz Ratowania Pamięci FRYDHOF.

Danuta Pydyńska od ponad trzech lat jest Specjalistką do spraw projektów kulturalnych Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie. W uzasadnieniu przyznania jej nagrody można było usłyszeć, że jest instruktorką zespołów tanecznych Dance Avenue działających przy GOK-u w Brzeźnie. Ponadto jest mocno zaangażowana w kultywowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego. Ściśle współpracuje z Kołami Gospodyń Wiejskich, promując ich dorobek i inicjując kolejne, nowatorskie działania. W ubiegłym roku dzięki staraniom pani Danuty, GOK w Brzeźnie pozyskał środki na przedsięwzięcia odkrywające tożsamość kulturową regionu, pozwalające rozbudzać pasje i wspierać talenty młodych. Realizowane przez nią w 2021 roku projekty „Wpleceni w tradycję” oraz „Wielkopolskie podwórko – warsztaty folklorystyczne dla dzieci”, to udana próba wskrzeszenia lokalnej tradycji, jaką jest wyplatanie koszyków wiklinowych i promocji lokalnego folkloru. Pani Danuta Pydyńska prowadzi także scholę Sursum Corda przy parafii pod wezwaniem świętych apostołów Piotra i Pawła w Starym Mieście.

Jakie znaczenie ma dla niej ta nagroda?

- Ogromne. Zostałam wybrana, wytypowana przez wójt gminy Krzymów, panią Danutę Mazur. Jestem bardzo wdzięczna za to, że zauważyła moją pracę. Ja pracuję w Krzymowie niespełna trzy i pół roku. Był to też okres pandemii, kiedy próbowałam rozwinąć tam skrzydła, i mimo to ta moja praca została zauważona. Jestem bardzo wdzięczna również dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie, że pozwala realizować mi moje pomysły i pozwala mi się wyżyć kulturalnie. Jestem bardzo wzruszona tym również, że kapituła spośród ośmiu osób wytypowanych przez samorządowców powiatu konińskiego, postanowiła wybrać mnie jako osobę, która zasługuje na statuetkę w tej dziedzinie – mówi Danuta Pydyńska.

Niestety, to dla niej ostatnie tygodnie aktywności zawodowej w instytucji kultury. Od lipca Danuta Pydyńska podejmie inną pracę, niezwiązaną z kulturą. Czy zatem otrzymaną nagrodę traktuje jako symboliczne uhonorowanie jej działań w roli animatora kultury?

- Coś w tym jest. Zaczynam teraz w zupełnie nowej branży. (...)Całe życie pracowałam w kulturze i jestem z nią mocno związana, tak że z kulturą się nie żegnam. Żegnam się tylko zawodowo z domami kultury – mówi Danuta Pydyńska.

Podczas dwudziestej drugiej Gali Powiatu Konińskiego było więcej akcentów z gminy Krzymów. W kategorii Gospodarka nominację otrzymało między innymi PHU TOMBIG Tomasz Goździk z Brzeźna, a w kategorii Działalność społeczna mieszkanka naszej gminy, Katarzyna Hryciuk.

Konin:Nie żegnam się z kulturą

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ