Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |    

Kultura


Gmina Krzymów: Wielkanoc i kultura

25.02.2022 14:36


Plakat reklamujący warsztaty etnograficzne

Warsztaty etnograficzne, konkursy na najpiękniejszą palmę wielkanocną i najpiękniej udekorowany wielkanocny stół, to wydarzenia, które w marcu i kwietniu zorganizuje Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie.

Podobnie jak w ubiegłym roku, Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie ogłasza Konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną. Mogą wziąć w nim udział wszyscy mieszkańcy naszej gminy. Podzielony jest na dwie kategorie: na najpiękniejszą i najwyższą palmę. Pierwsza kategoria jest adresowana do indywidualnych wykonawców, natomiast w drugiej mogą też brać udział zespoły: szkoły, straże, Koła Gospodyń Wiejskich bądź grupy rodzinne i sąsiedzkie.

Konkurs jest współorganizowany przez krzymowską parafię. Palmy będzie można zgłaszać w tamtejszym kościele w Niedzielę Palmową po Mszy świętej o jedenastej trzydzieści.

- Byłoby wspaniale, gdyby uczestnicy przynosząc na tę Mszę świętą palmę, wzięli też udział w procesji upamiętniającej wjazd Jezusa do Jerozolimy – mówi Danuta Pydyńska, Specjalistka do spraw projektów kulturalnych GOK w Brzeźnie.

Po sumie palmy zostają w kościele. Tydzień po Wielkanocy nastąpi rozstrzygnięcie konkursu, a laureatom zostaną wręczone nagrody i dyplomy.

Warto dodać, że konkurs ten zostanie poprzedzony warsztatami etnograficznymi.

- Nie chcielibyśmy zostawić mieszkańców naszej gminy bez pomocy, dlatego zapraszamy na bezpłatne warsztaty, podczas których twórczynie ludowe z Kłodawy Jadwiga Tyksińska i Katarzyna Szołajska będą pokazywały, jak taką palmę zrobić. Warsztaty będą połączone z wykładem etnograficznym, który wygłosi Piotr Kulka z Poznania, etnograf, etnolog. Ten wykład wzbogaci czas wykonywania palm. Będziemy wiedzieć, skąd się wzięła symbolika palm, jaka ona jest, dlaczego i z czego robiło się palmy. Myślę, że każdy kolor palmy, każda jej część, ma swoje uzasadnienie w tradycji – mówi Danuta Pydyńska.

Warsztaty odbędą się dwudziestego szóstego marca w godzinach od jedenastej do trzynastej w sali widowiskowej GOK w Brzeźnie.

Kolejnym wydarzeniem są Inspiracje Wielkanocne, które wracają po dwuletniej, pandemicznej przerwie. Ich punktem kulminacyjnym będzie rozstrzygnięcie konkursu Na Najpiękniejszy Stół Wielkanocny.

- Pierwszy raz to wydarzenie odbyło się u nas w 2019 roku i cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Po roku chcieliśmy powtórzyć Inspiracje Wielkanocne, poszerzając zasięg tego wydarzenia o pobliskie szkoły gastronomiczne, czy działające w sąsiedztwie Koła Gospodyń Wiejskich. I tak też zrobimy w tym roku – mówi Danuta Pydyńska.

Najpierw zostanie ogłoszony Konkurs na Najpiękniejszy Stół Wielkanocny. Regulamin konkursu zostanie opublikowany na stronie www.krzymow.pl i w lutowym numerze „Wiadomości Gminy Krzymów”. (Pod tym artykułem można pobrać kartę zgłoszenia na warsztaty etnograficzne i regulamin konkursu na palmę wielkanocną).

Uczestnicy konkursu w sobotę przed Niedzielą Palmową, w świetlicy wiejskiej w Paprotni (dawna remiza OSP) zaprezentują świątecznie przystrojone stoły z nakryciem dla czterech osób. Powinny znaleźć się na nich wszystkie symbole związane z Wielkanocą i świąteczne potrawy, w tym jedna, którą dany zespół zechce zgłosić do konkursu.

Temu konkursowi będą towarzyszyć występy artystyczne i kiermasz wielkanocny.

- Mamy też zaplanowane, że wszystkie zespoły, uczestnicy, którzy zgłoszą swoje stoły do udziału w konkursie, na podstawie faktury, którą nam przedstawią, otrzymają zwrot kosztów za produkty, artykuły spożywcze, mniej więcej do dwustu pięćdziesięciu złotych – zapowiada Danuta Pydyńska.

Komisja wybierze tylko jednego laureata lub zespół podczas Inspiracji Wielkanocnych. Na zwycięzcę czekać będzie nagroda finansowa.

Gmina Krzymów: Wielkanoc i kultura

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

pdf
Palma Wielkanocna regulamin
Typ: pdf Rozmiar: 0.44 Mb
PDF
pdf
Warsztaty Palma Wielkanocna
Typ: pdf Rozmiar: 0.43 Mb
PDF
pdf
KARTA ZGŁOSZENIA
Typ: pdf Rozmiar: 0.42 Mb
PDF
<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ