Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |     GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |    

Kultura


Brzeźno: Będziemy mieć silną teatralną reprezentację

17.12.2021 15:12


Dwa szkolne zespoły teatralne zaprezentowały się na pierwszym Gminnym Przeglądzie Spektakli Jasełkowych 2021 zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie.

Spektakle zostały zaprezentowane siedemnastego grudnia w sali widowiskowej GOK-u. Do przeglądu zgłosiły się cztery szkoły: z Brzeźna, Głodna, Paprotni i Szczepidła. Jednak z powodu kwarantann ostatecznie zaprezentowały się tylko grupy ze Szczepidła i Brzeźna. Stawką przeglądu był udział w organizowanym przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie Przeglądzie Twórczości Bożonarodzeniowej „Anioły”. Składa się on z kilku konkursów. Jednym z nich są przedstawienia jasełkowe i najbliższa edycja zostanie zorganizowana piątego stycznia przyszłego roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Kazimierzu Biskupim.

Jako pierwsze zaprezentowało się Koło Teatralne ze szkoły podstawowej w Brzeźnie. Przedstawienie nosiło tytuł „Święta w nas”. Instruktorami koła są nauczyciele Elżbieta Komisarek, Arleta Majchrzak i Mateusz Olejniczak, który jest r ównież autorem scenariusza. Reżyserią, oprawą muzyczną i plastyczną zajęły się Elżbieta Komisarek i Arleta Majchrzak.

Spektakl „Święta w nas” zaczyna się we współczesności. Grupa zblazowanych uczniów po zdalnych lekcjach przechwala się, jak oszukuje nauczycieli podczas zajęć internetowych, aby uniknąć na przykład odpytywania. Przewodzi im jeden chłopiec, wmawiający nauczycielom, że ma problemy z siecią. Kiedy do grupy dołącza ich zaszczepiony kolega, który był na lekcjach w szkole, chłopak kłamiący nauczycieli, że ma problem z internetem dowiaduje się, że profesor Sienkiewicz każe mu przygotować jasełka. Jeśli tego nie zrobi, będzie miał na półrocze „pałę”. Chłopak nie wie, jak się do tego zabrać. Prosi o pomoc kolegę, który przekazał mu tę informację. Zgadza się on, ale pod warunkiem, że cwaniaczek przez jakiś czas będzie mu odśnieżał podjazd do domu. Umowa zostaje zawarta. Cwaniaczkowi zależało na tym, aby nie mieć jedynki na półrocze. Gdyby tak się stało, nie dostałby upragnionej konsoli. Zatem deal opłacił się obu chłopakom. Zagrożony jedynką organizuje grupę koleżanek i kolegów i rozpoczynają się prace nad jasełkami. I tu już zaczyna się historia narodzin Jezusa. Są Maria i Józef z dzieciątkiem, aniołowie, pastuszkowie, Herod i Trzej Królowie. Jasełka się udały, więc główni bohaterowie widowiska są zadowoleni.

Szkołę w Szczepidle reprezentowała grupa Szczepidlasy z siódmej, ósmej klasy. Wystąpili z przedstawieniem zatytułowanym „Opowieść wigilijna”. Scenariusz, na podstawie Charlesa Dickensa, Maria Szejbal. Instruktorem i reżyserem jest Agata Pawlik, a oprawę muzyczną i plastyczną przygotował cały zespół wraz ze swoją instruktor.

Przedstawienie nie było jasełkami, ale mieściło się w tematyce bożonarodzeniowej. Mieliśmy więc Scrooge'a, człowieka sfrustrowanego, któremu zależy tylko na pieniądzach, a święta Bożego Narodzenia wywołują w nim nie tylko niechęć, ale i agresję. Gardził innymi, szczególnie jeśli byli biedni i potrzebujący. Po wędrówce z duchem po zakamarkach przeszłości i po tym, jak podczas drzemki przyśniło mu się, że nie żyje i nikt się jego śmiercią nie przejął, postanowił zmienić się na lepsze.

Po obejrzeniu przedstawień instruktorzy udali się na spotkanie z obecną na wydarzeniu Pauliną Pachulską-Wojdak, instruktor teatralną z Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Po spotkaniu zapadła zaskakująca, lecz miła decyzja.

- Wcześniej była mowa o tym, że jedna z grup pojedzie do Kazimierza Biskupiego na przegląd jasełek, ale po tym, jak zobaczyłam wasze przedstawienia, ciężko byłoby mi wybrać jedno z nich, ponieważ oba przedstawienia prezentują wyrównany, wysoki poziom. Widać olbrzymią pracę jednego i drugiego zespołu, oczywiście pod czujnym okiem waszych opiekunów, którzy włożyli w to ogrom wysiłku. Ale wasz wysiłek, który szczególnie chcielibyśmy docenić w tych bardzo trudnych czasach, gdzie wiadomo, że ta praca napotyka na wiele barier, przeszkód zewnętrznych i trzeba naprawdę ogromnej mobilizacji i dyscypliny, żeby w ogóle móc cokolwiek zrealizować i konsekwentnie kontynuować. Dlatego obydwa zespoły zapraszam piątego stycznia do Kazimierza Biskupiego, do Gminnego Ośrodka Kultury na Przegląd Przedstawień Jasełkowych w ramach Przeglądu Twórczości Bożonarodzeniowej „Anioły 2022” - mówiła Paulina Pachulska.

Jej decyzja została nagrodzona żywiołowymi brawami przez wszystkich uczestników i nauczycieli.

Zatem naszą gminę będą reprezentować Koło Teatralne ze szkoły podstawowej w Brzeźnie i Szczepidlasy z siódmej, ósmej klasy.

 

Brzeźno: Będziemy mieć silną teatralną reprezentację

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ