Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Informacje


Brzeźno: Do serca przytul psa

08.12.2021 10:55


Piesek z Przytuliska dla Zwierząt w Brzeźnie

W listopadzie w gminie Krzymów przybył jeden porzucony piesek, natomiast trzy znalazły nowe domy, gdyż zostały wyadoptowane.

Niemal każdego miesiąca pieski z Przytuliska dla Zwierząt w Brzeźnie znajdują nowe domy. To dobra informacja. Są jednak takie osoby, które chcą mieć rasowego psa i decydują się na zakup takowego od hodowców. Jak się przygotować do takiego zakupu?

Co powinni omówić hodowca i nabywca podczas zakupu szczenięcia?

Wiele osób kupuje psa pod wpływem impulsu. Na szybko. To błąd. Zarówno nad wyborem rasy jak i konkretnej hodowli należy się dobrze zastanowić. Kiedy nadejdzie dzień odbioru, nabywcy często trudno jest ukryć emocje, a te powodują, że o wielu ważnych sprawach zapomina. Wówczas zimną krew powinien zachować hodowca – mówi Tomasz Opszalski, współwłaściciel Przytuliska i Hotelu dla Zwierząt w Brzeźnie.

Żywienie

Jedną z częstszych, o ile nie najczęstszą przyczyną nerwowych telefonów na linii nabywca – hodowca, tuż po zmianie domu, są kwestie związane z układem pokarmowym. Nagła zmiana karmy na pewno nie wyjdzie szczenięciu na dobre. Hodowca powinien nie tylko poinformować o tym jaką karmą pies był żywiony, ale też wraz z wyprawką przekazać porcję karmy, która wystarczy na pierwsze dni w nowym domu.

Szczepienia, odrobaczenia i pierwsze spacery

Hodowca przekazuje nabywcy książeczkę zdrowia psa z wpisami dotyczącymi wykonanych zabiegów, to jest odrobaczenia i szczepienia. W książeczce powinny znaleźć się informacje o planowanej dacie kolejnego szczepienia czy odrobaczenia. Nabywca udaje się do lekarza weterynarii w swoim miejscu zamieszkania i odpowiedzialność za odpowiednie odrobaczanie i szczepienie szczenięcia przejmuje kolejny lekarz. Z nim także nabywca ustala kiedy szczenię będzie mogło udać się na spacer poza własne podwórko. Obowiązkiem hodowcy jest poinformowanie nabywcy o tym, że podczas kwarantanny, spacery poza własne podwórko i kontakt z nieszczepionymi zwierzętami są zabronione.

Wymagania co do pielęgnacji włosa

Te aspekty najlepiej omówić, kiedy jest podejmowana decyzja o zakupie psa konkretnej rasy. Nabywca, jeśli nie ma doświadczenia, powinien zadać pytania doświadczonemu hodowcy. Pielęgnacja włosa u niektórych ras nie nastręcza praktycznie żadnych problemów, u innych jest dość czasochłonna, wymaga regularnych zabiegów. Zdarzają się też rasy, które na pierwszy rzut oka nie wymagają pielęgnacji sierści, ale często i obficie ją gubią. Jakie zabiegi wykonywać? Kiedy i od kiedy? Jak często? W jaki sposób i przy użyciu jakich kosmetyków lub akcesoriów?

Poznanie potrzeb i wymagań danej rasy to jedna z kluczowych kwestii przy wyborze rasy i hodowli.

Wskazówki wychowawcze

Kolejny aspekt, omawiany podczas wyboru rasy. Doświadczony hodowca udzieli dobrych wskazówek na temat tego, na co można lub nie można pozwolić psiakowi. Odpowie na pytania dotyczące tego, jak psy danej rasy mogą w przyszłości zachowywać się wobec dzieci, obcych, listonosza, innych zwierząt. Co zrobić aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zachowań niepożądanych w przyszłości?

Kwestie ewentualnych problemów zdrowotnych

Hodowca powinien poruszyć ten trudny temat i poinformować nabywcę o ewentualnych problemach zdrowotnych danej rasy .

Jeśli hodowca zapewni nabywcę, że psy w naszej hodowli są zdrowe i przebadane, będzie spokojniejszy. Warto także podkreślić, że hodowca bierze na siebie odpowiedzialność za ewentualne wady, za które, zgodnie z prawem odpowiada. Najlepiej umówić się (na przykład pisemnie, w formie załączników do umowy), że każda nierutynowa wizyta u lekarza weterynarii zostanie hodowcy zgłoszona, a dokumentacja weterynaryjna, w formie skanu, będzie przesłana mailem.

Problemy adaptacyjne

Mogą wystąpić. Hodowca powinien udzielić wskazówek, jak poradzić sobie z występującą u szczenięcia tęsknotą oraz co należy zrobić, aby pies szybciej przyzwyczaił się do nowego domu. Warto te kwestie poruszyć wcześniej.

- Pamiętajmy, że hodowca jest dla nabywcy nie tylko stroną umowy, ale także wsparciem, do końca życia psa. Telefon hodowcy jest dla nabywcy zawsze włączony. Nawet jeśli nie może rozmawiać, to oddzwania. Sprawy pilne stara się załatwić (pomóc) jak najszybciej. W innych sprawach, tych mniej pilnych, dokłada wszelkich starań, aby pomóc jak najlepiej się da. Bycie hodowcą psów rasowych nie oznacza bowiem bycia producentem i sprzedawcą. Bycie hodowcą psów rasowych oznacza bycie kynologiem, pasjonatem, fanem danej rasy. Hodowca to ktoś, kto dołoży wszelkich starań aby jego psy znalazły dobre domy i miały w nich jak najlepsze warunki, a nabywcy szczeniąt byli z nich zadowoleni – mówi Tomasz Opszalski, współwłaściciel Przytuliska i Hotelu dla Zwierząt w Brzeźnie.

W prowadzonym przez Tomasza i Małgorzatę Opszalskich przytulisku na adopcję cały czas czekają pieski. Każdy, kto zdecyduje się wziąć psa do domu, otrzyma zdrowe i przygotowane pod względem psychicznym do życia w rodzinie zwierzę.

Ponadto psy są wysterylizowane i zachipowane. Tomasz Opszalski zapewnia, że z zainteresowanymi adopcją osobami spotka się o każdej odpowiadającej tym osobom porze. Ma on również szeroką wiedzę i długoletnie doświadczenie w szkoleniu i wychowywaniu psów, z czego warto skorzystać.

O szczegóły zawsze można zapytać w Przytulisku dla Zwierząt, które razem z hotelem mieści się w Brzeźnie przy ulicy Siennej 13 B. Zainteresowani adopcją lub usługami hotelowymi proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Dzwonić należy pod numery 506-510-511 lub 691- 198-330.

Informacje można też znaleźć na Facebooku. Wystarczy wpisać: Przytulisko w Brzeźnie lub Tomasz Małgorzata.

Zdjęcia psów przeznaczonych do adopcji są opublikowane na stronie www.krzymow.pl w zakładce „Dla mieszkańców”, w rozdziale „Zwierzęta do adopcji”.

Brzeźno: Do serca przytul psa

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ