Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |     Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |    

Kultura


Brzeźno: Na podwórku duży ruch

27.08.2021 14:08


Tancerki i instruktorzy na tle sceny

Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie realizuje projekt „Wielkopolskie podwórko. Warsztaty folklorystyczne dla dzieci”. Udało się już wykonać niemal wszystkie jego zadania.

Celem projektu jest zainteresowanie najmłodszych mieszkańców gminy regionalnymi tradycjami i polską kulturą ludową. Podczas jego realizacji zostały przeprowadzone warsztaty plastyczne, wokalne i taneczne. Już na początku czerwca odbyły się warsztaty plastyczne, którym towarzyszyła wystawa plakatów pokazujących polskie stroje ludowe i wykład etnograficzny, który wygłosiła Elżbieta Barszcz, Dyrektor Muzeum Okręgowego w Koninie. W ramach warsztatów plastycznych uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Smólniku pod okiem artystki Marleny Bocian-Hewitt zaprojektowali stroje ludowe dla grupy folklorystycznej przygotowującej choreografię. Ponadto w czerwcu zostały przeprowadzone warsztaty wokalne, na których dzieci uczyły się przyśpiewek ludowych do choreografii i dwa spotkania warsztatowe, podczas których dzieci poznawały kroki tańców ludowych i przy wsparciu Piotra Kulki tworzyły choreografię.

- Pod koniec sierpnia odbyły się ostatnie warsztaty z panem Piotrem Kulką. Choreografia jest już przygotowana, stroje mamy już poszyte, śpiewy są opracowane. Nagraliśmy też z konińskimi muzykami podkład muzyczny w składzie instrumentalnym: dwoje skrzypiec, kontrabas i klarnet. To jest tradycyjny skład kapeli wielkopolskiej – mówi Danuta Pydyńska, Specjalistka do spraw projektów kulturalnych GOK w Brzeźnie.

Debiut tej inscenizacji będzie miał miejsce podczas tegorocznych dożynek w Kałku.

Projekt zostanie podsumowany prezentacją choreografii przygotowanej na warsztatach tanecznych. Zostanie ona sfilmowana w Zagrodzie Borovo i udostępniona na facebookowym profilu GOK-u. Wcześniej, bo czwartego września, program zostanie zaprezentowany w Kramsku na organizowanym przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie festiwalu sztuki ludowej „W stronę tradycji”. Festiwal ma formułę konkursową.

Projekt „Wielkopolskie podwórko. Warsztaty folklorystyczne dla dzieci” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "EtnoPolska 2021".

Brzeźno: Na podwórku duży ruch

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ