Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |     GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |    

Fundusze Unijne


Wielkopolska Wschodnia: Więcej pieniędzy dla Lokalnej Grupy Działania

19.05.2021 08:56


Uczestnicy zebrania w dużej sali

Lokalna Grupa Działania „Stowarzyszenie Wielkopolska Wschodnia” otrzyma więcej pieniędzy na aktywność. W tej sprawie w Gminnym Ośrodku Kultury Brzeźnie spotkali się przedstawiciele samorządów wchodzących w skład organizacji.

- Pandemia koronawirusa doprowadziła do tego, że część projektów, które do tej pory mogliśmy realizować w ramach obecnej perspektywy finansowej do końca 2022 roku, z powodu koronawirusa nie będą mogły być w tym czasie realizowane. Poza tym, nie ma na chwilę obecną zielonego światła na nową perspektywę finansową, na nowe projekty. W związku z tym Unia Europejska zdecydowała o zwiększeniu nam budżetów na okres przejściowy. Czyli dano nam dodatkowe dwa lata i dano nam dodatkowe pieniądze – mówi Jarosław Felczyński, Prezes LGD „Stowarzyszenie Wielkopolska Wschodnia”.

Stowarzyszenie będzie mogło ubiegać się o czterysta siedemdziesiąt siedem tysięcy euro, jako bonus na czas przejściowy. Trzydzieści pięć procent tej kwoty musi zostać przeznaczone na podejmowanie działalności gospodarczej. Będzie to około siedmiuset dwudziestu tysięcy złotych, z których będą mogli skorzystać obecni bezrobotni, bierni na rynku pracy, ale którzy będą chcieli podjąć działalność gospodarczą.

Nowatorskim działaniem ma być projekt pilotażowy Smart village.

- To będą pieniądze na wypracowanie pomysłów, czego byśmy oczekiwali, żeby nasza wieś była innowacyjna, od naszej miejscowości, żeby była cyfrowa, żebyśmy mogli tutaj się rozwijać, zmieniać. I to są strategie, na przygotowanie których będą pieniądze. My ogłosimy jako Lokalna Grupa Działania nabór na to, żeby stowarzyszenia z miejscowości wiejskich mogły zgłosić swój akces do projektu i napisać strategię. Ale to są pieniądze tylko na napisanie strategii. Nie ma pieniędzy na działania (wdrożenie ich – przyp. red.). Jednak docelowo też mowa o tym, że jeżeli jest to już zapisane, jest to w koncepcji Smart village, to może będzie łatwiej poszukiwać na to pieniędzy – mówi Jarosław Felczyński.

Z dodatkowych pieniędzy będzie można też skorzystać w ramach dużych grantów. Sięgnąć po nie mogą samorządy, ale i organizacje pozarządowe. Minimalna wartość takiego projektu wynosi pięćdziesiąt tysięcy złotych. Można je wykorzystać na przykład na tworzenie infrastruktury kulturalnej, czyli remont świetlicy wiejskiej, tworzenie infrastruktury turystycznej, na przykład placów zabaw lub ścieżek rowerowych.

Spotkanie w Brzeźnie było nastawione na przekazanie samorządowcom informacji i wstępne planowanie. Wiadomo, że nabór wniosków na projekty i granty z dodatkowych pieniędzy rozpocznie się najwcześniej w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Wielkopolska wschodnia: Więcej pieniędzy dla Lokalnej Grupy Działania

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ