Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |     GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |    

Kultura


Kałek: Projekt zainspirowany wspomnieniami

30.03.2021 08:45


Marlena Bocian-Hewitt w studiu radiowym

Artystka plastyk Marlena Bocian-Hewitt z Kałku otrzymała grant z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu na autorski projekt „Moja mała ojczyzna”. Podczas jego realizacji powstaną szkice i obrazy, a na kilku przystankach autobusowych murale.

- Projekt mówi o moich wspomnieniach z dzieciństwa. Pamiętam bardzo dużo pracy na polach, na przykład koszenie żyta, zbieranie ziemniaków. I to są wspaniałe wspomnienia, gdzie cała wioska zbierała się i wszyscy razem wychodzili zbierać ziemniaki. Pamiętam jeszcze wozy i konie. Ale będę chciała też pokazać zmianę na wsi. Z jednej strony wspomnienia wspólnej pracy na polu, z drugiej już zupełnie inna dynamika wsi. Każdy jest teraz troszeczkę oddzielony w swoich pięknych domach. Chciałabym ten projekt pokazać też z żartem. Na przykład obraz dziewczyny w stroju ludowym, trzymającej telefon i robiącej selfie. Czyli troszeczkę chcę pomieszać czasy stare z nowoczesnymi – mówi Marlena Bocian-Hewitt.

Takie obrazy pojawią się w szkicach, malarstwie i na dwóch-trzech murowanych przystankach autobusowych w Kałku i Smólniku.

- Te murale na przystankach mogą być atrakcją turystyczną. Po naszej gminie bardzo dużo ludzi jeździ rowerami na wycieczki, mnie się wydaje, że jest to bardzo popularne zajęcie, dlatego chciałabym też stworzyć taki klimat i temat do rozmowy dla rowerzystów – mówi Marlena Bocian-Hewitt.

Murale powstaną podczas wakacji. Natomiast do końca roku szkolnego artystka wraz z uczniami szkół podstawowych w Smólniku i Borowie będzie pracować nad projektami. Bardzo możliwe, że ze szkiców i obrazów namalowanych przez Marlenę Bocian-Hewitt i jej uczniów powstanie wystawa.

Kałek: Projekt zainspirowany wspomnieniami

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ