Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Państwowy Fundusz Celowy


Brzeźno: Pałac w remoncie. Być może to pierwszy etap modernizacji zabytku

07.02.2023 14:46


Materiały budowlane przed pałacem w Brzeźnie

Rozpoczął się remont pałacu w Brzeźnie. Prace, uzgodnione z konserwatorem zabytków, powinny zostać zakończone w marcu przyszłego roku.

Umowę z wykonawcą gmina podpisała już dwudziestego drugiego lipca ubiegłego roku, ale potrzebował on pół roku na przygotowanie dokumentacji i wejścia na obiekt. W tej chwili prace już trwają i obejmą remont więźby dachowej oraz jej impregnację, odtworzenie kominów na kondygnacji strychowej i ponad połacią dachu, wykonanie nowego pokrycia dachowego dachówką ceramiczną – będzie to tak zwana „karpiówka” w kolorze czerwonym, która zostanie położona zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków w „koronkę”. Ponadto zostanie wymieniony właz dachowy, będzie wykonana nowa instalacja odgromowa, docieplenie dachu, będą wymienione opierzenia i orynnowania rur spustowych z blachy cynkowo-tytanowej. Zostaną też wymienione okna i drzwi zewnętrzne, a cały budynek od wewnątrz będzie docieplony. Wykonawca położy też nowe tynki wewnętrzne na ścianach i sufitach oraz je pomaluje. Zostanie też zmodernizowana kotłownia. Natomiast na nowym budynku szkoły powstanie instalacja fotowoltaiczna, która pozwoli placówce zmniejszyć koszty energii.

Mimo że zakres prac jest szeroki, to zgodnie z planem powinny się one zakończyć dwudziestego drugiego marca przyszłego roku.

Koszt trwającej modernizacji to ponad cztery i pół miliona złotych, z czego dwa miliony siedemset tysięcy to dofinansowanie z programu Polski Ład. Pozostałe koszty ponosi gmina.

Niewykluczone, że bieżący remont pałacu będzie pierwszym etapem modernizacji, ponieważ gmina chce złożyć jeszcze jeden wniosek, tym razem do Rządowego Programu Odnowy Zabytków.

- Mamy już przygotowany wniosek. Myślę, że wkrótce dowiemy się, czy kolejne pieniądze na remont tego obiektu zostaną nam przyznane – mówi Danuta Mazur, Wójt Gminy Krzymów.

Gdyby tak się stało, to odnowiona zostałaby elewacja zewnętrzna, wymienione balustrady przy wieży i na tarasach. Być może udałoby się odrestaurować wejście do budynku, wymienić okna na poddaszu i na wieży oraz oświetlenie zewnętrzne i posadzki w klasach.

- To wszystko są nasze marzenia. Przyznana kwota, jeśli taka będzie, pozwoli zweryfikować te marzenia i myślę, że urealnić – mówi Danuta Mazur.

Oczywiście zakres tych prac również został skonsultowany z konserwatorem zabytków, który go zaakceptował.

- Wobec tego myślę, że jak pojawi się szansa i pieniądze, to w takiej kolejności: zaczniemy od elewacji zewnętrznej, będziemy chcieli również wychwycić piękno tego obiektu – mówi Danuta Mazur.

Brzeźno: Pałac w remoncie Być może to pierwszy etap modernizacji zabytku

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ