Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |     GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |    

Informacje


Krzymów: Od stycznia zdrożeje wywóz śmieci

17.11.2022 11:50


Radni podczas sesji

Najprawdopodobniej o cztery złote od osoby wzrosną w styczniu opłaty za wywóz śmieci. Trochę mniej zapłacą właściciele kompostowników. Taką decyzję podjęli radni piętnastego listopada na sześćdziesiątej, nadzwyczajnej sesji.

Sesja została zwołana przede wszystkim w celu podjęcia uchwały w sprawie ustalenia stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Dzień wcześniej zostały otwarte koperty w przetargu na wywóz śmieci w naszej gminie. Zgłosiła się do niego jedna firma.

- Wiedząc, jaką stawkę zaproponowano, wtedy wiedzieliśmy, czy tych pieniędzy zabezpieczonych w budżecie nam wystarczy, czy trzeba będzie jednak tę stawkę mieszkańcom podnieść – mówi Leszek Staszak, Przewodniczący Rady Gminy Krzymów.

Okazało się, że mieszkańcy zapłacą więcej.

- Stawka wzrośnie od bioodpadów, jak również od wszystkich innych śmieci o cztery złote od jednego mieszkańca. Również będą zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych, którzy w deklaracjach w stosowny sposób w Urzędzie Gminy w Krzymowie zgłosili posiadanie kompostownika przydomowego. To zwolnienie wyniesie dwa złote od jednego mieszkańca. (…) Te ceny będą obowiązywać od pierwszego stycznia, ponieważ uchwała podlega ogłoszeniu w „Dzienniku urzędowym województwa wielkopolskiego”, i ten termin ogłoszenia w dzienniku i cały proces legislacyjny musi to wszystko przejść. Tak że, jeśli wszystko będzie dobrze i zgodnie z planem, to od pierwszego stycznia 2023 będzie obowiązywała stawka dwadzieścia dwa złote za odbieranie w sposób selektywny, a od bioodpadów będzie to stawka dwadzieścia złotych od osoby, oczywiście przy zgłoszeniu kompostownika, bo jeśli ktoś nie ma zgłoszonego kompostownika, to będzie obowiązywała stawka dwadzieścia dwa złote – mówi Leszek Staszak.

Kara za brak segregacji śmieci wyniesie od stycznia sześćdziesiąt sześć złotych od osoby.

Poza tym, na nadzwyczajnej sesji radni zabezpieczyli dziewięćset tysięcy złotych na zakup przez gminę paliwa stałego dla mieszkańców. Zgłoszone zapotrzebowanie wynosi czterysta pięćdziesiąt ton. Ciągle nie wiadomo jednak, kiedy węgiel trafi do gminnych punktów dystrybucji.

Jeśli chodzi o zmiany budżetowe, to radni przyjęli też dziesięć tysięcy złotych dotacji z konińskiego starostwa na gminne jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. Otrzymają je straże z Brzeźna i Paprotni.

Krzymów: Od stycznia zdrożeje wywóz śmieci

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ