Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |     Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |    

Informacje


Krzymów: Podatki lekko w górę

27.10.2022 09:58


Krzymów: Podatki lekko w górę

Między innymi wysokością podatków na przyszły rok zajmowali się radni na pięćdziesiątej dziewiątej sesji, która była zwołana na dwudziesty szósty października.

Podatki to jedna z tych rzeczy, które u wielu wywołują stres. Zatem, jakie zmiany przegłosowali radni na ostatniej sesji?

- Podatki są uchwalane corocznie. Wytycznym do tego ustalania stawki są obwieszczenia ministra finansów, są również jego propozycje stawek. My zawsze, jako rada, a jestem radnym drugą kadencję, zawsze przyjmowaliśmy niższe stawki niż są proponowane przez ministra finansów. Minister w swoim obwieszczeniu proponuje na przykład od gruntu związanego z prowadzeniem działalności na rok 2023 stawkę jeden złoty i szesnaście groszy, my w uchwale przyjęliśmy stawkę dziewięćdziesiąt siedem groszy. Jeśli chodzi o to, co najbardziej interesuje mieszkańców, to od budynków mieszkalnych, od jednego metra kwadratowego powierzchni, minister proponuje stawkę za metr kwadratowy jeden złoty, my przyjęliśmy stawkę sześćdziesięciu groszy. Przypomnę, że na rok 2022 minister proponował stawkę od budynków mieszkalnych osiemdziesiąt dziewięć groszy, my mieliśmy uchwałę, która obowiązuje jeszcze do końca tego roku, pięćdziesiąt trzy grosze. Tak że wzrost od metra kwadratowego budynku mieszkalnego jest tylko o siedem groszy – mówi Leszek Staszak, Przewodniczący Rady Gminy Krzymów.

Radni przegłosowali też nadanie nazwy stadionowi w Brzeźnie. Będzie to teraz Stadion Gminny im. Tadeusza Krzyżaniaka w Brzeźnie. O to zabiegał od dłuższego czasu Ludowo-Młodzieżowy Klub Sportowy Czarni Brzeźno, którego działacze, piłkarze i trenerzy chcieli w ten sposób uczcić i zachować pamięć o wieloletnim prezesie tego klubu.

Starania o nadanie nazwy stadionowi klub podjął rok temu na walnym zebraniu.

- Ale trzeba było wszcząć całą procedurę, czyli wniosek klubu musiał trafić do radnych, bo tylko radni są władni, aby nadać mieniu gminnemu imię i to się właśnie stało. W tym roku również na zebraniu walnym LMKS Czarni Brzeźno, w którym miałem przyjemność uczestniczyć, nawet prowadzić to zebranie, taki wniosek został ponowiony. Tym razem nie odpuściliśmy tematu, wzięliśmy się ostro do pracy, dzięki również zaangażowaniu pani Ani Miętkiewskiej, pracownikowi Urzędu Gminy w Krzymowie, która bardzo się zaangażowała i pomogła przy tym projekcie uchwały. Ziściło się marzenie zawodników, działaczy jak również i prezesa klubu. Dzisiaj została podjęta uchwała i stadion już, mam nadzieję, że w tym roku, będzie nadanie oficjalne imienia: Stadion Gminny im. Tadeusza Krzyżaniaka w Brzeźnie – mówi Leszek Staszak.

Radni przeznaczyli też pół miliona złotych na wymianę lamp oświetleniowych na energooszczędne. Impulsem do tego była wizyta na zebraniach komisji przed wrześniową sesją przedstawiciela spółki oświetleniowej z Kalisza, który poinformował o możliwości wymiany lamp. Wspomniał też o stawkach za prąd, jakie będą obowiązywały w 2023 roku za energię elektryczną dla gminy Krzymów. W koszty za energię oczywiście wliczane jest oświetlenie uliczne.

- Wiedząc, że dysponujemy kwotą w budżecie wolne środki, które trafiły z rozliczeń podatków PIT, wiedzieliśmy, że możemy takie kroki poczynić. I na komisjach zostało zaproponowane, żebyśmy przymierzyli się do wymiany wszystkich opraw w gminie. Tych opraw jest około pięciuset osiemdziesięciu różnych kategorii, jeżeli chodzi o moc i co też za tym idzie są energochłonne. I to pozwoli na wymianę tych lamp. Mam nadzieję, że wymienimy i przyłożymy się do wymiany wszystkich pięciuset osiemdziesięciu lamp, co pozwoli nam na zaoszczędzenie środków w przyszłym i w kolejnych latach. Ja również dzisiaj otrzymałem informację od pani skarbnik, że wpłynęła faktura za październik za energię elektryczną i tylko za miesiąc październik jest to kwota ponad stu trzech tysięcy trzystu. (…) Jeśli my w październiku płacimy ponad sto trzy tysiące złotych, to proszę sobie wyobrazić, że ta stawka w przyszłym roku będzie jeszcze wyższa. Mam nadzieję, że chociażby ten jeden, może niewielki, ale ruch, który chcemy wykonać (wymiana lamp na energooszczędne – przyp. red.), będzie drogi w samym wykonaniu, ale później przyniesie nam, mam nadzieję, oczekiwane oszczędności – mówi Leszek Staszak.

Krzymów: Podatki lekko w górę

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ