Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |     GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |    

Kultura


Brzeźno: Ich jest ten kawałek

19.10.2022 15:23


Pierwsza strona okładki płyty

Ukazała się płyta Orkiestry Dętej Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie. Album zawiera dziesięć nagrań i nosi tytuł „Nasz jest ten kawałek”.

Od jej nagrania do wydania minął prawie rok, bowiem sesja nagraniowa miała miejsce jesienią ubiegłego roku. Później przez około sześciu miesięcy trwały żmudne prace w studiu, związane z realizacją i masteringiem nagranego materiału. Czuwali nad tym Paweł Ciesielski, kapelmistrz orkiestry i realizator dźwięku, Marcin Kosmowski, który pomagał i doradzał w jaki sposób, i które wersje nagrania wybrać, żeby płyta brzmiała jak najlepiej i można było się nią chwalić. Całość była gotowa w sierpniu.

Album zawiera kompozycje z różnych obszarów muzyki, nie tylko typowo orkiestrowych.

- Staraliśmy się zaprezentować jak najszerszą gamę brzmieniową, instrumentacyjną i gamę utworów. I pojawiły się tam utwory, gdzie śpiewa z nami pan Dominik Zimny, który jest aktualnie uczniem Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie studiuje śpiew solowy, więc mamy dwa utwory z muzyki klasycznej. Dwa utwory kolejne są solowe: solo z gitarą oraz solo z saksofonem. Oczywiście (są to – przyp. red.) utwory, w których jest wypełnione brzmienie. I utwory, które wchodzą w kanon muzyki orkiestrowej – mówi Paweł Ciesielski.

Wyboru kompozycji na płytę dokonała cała orkiestra, żeby można było zaprezentować jej jak najlepsze brzmienie i instrumentację.

- Nazwa płyty pochodzi z jednego z wyjazdów, na którym byliśmy na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Puławach. Tam spontanicznie narodził się hymn naszej orkiestry. Dzieciaki śpiewały sobie „Mój jest ten kawałek podłogi” ( z repertuaru nieistniejącego zespołu Mr. Zoob – przyp. red.) i to stało się naszym nieformalnym hymnem, i właśnie dlatego na tej płycie znajduje się również ten utwór, a tytuł płyty nawiązuje właśnie do tego utworu – mówi Paweł Ciesielski.

Zarówno kapelmistrz jak i muzycy są zadowoleni z efektu.

- Jestem bardzo dumny ze swoich muzyków, że mimo tej sytuacji, którą mieliśmy w tamtym roku, która była tak napięta, ciężka, jeżeli chodzi o pandemię, która uniemożliwiła wiele prób, które musieliśmy odwołać. Ale mimo wszystko udało się dograć termin, bo wiadomo też, że niektórzy studiują, niektórzy się uczą, pracują, więc udało nam się to wszystko dopiąć na ostatni guzik i własnym sumptem, czyli osobami, które grają w orkiestrze, bez żadnej jakiejkolwiek pomocy osób trzecich, po prostu nagraliśmy cały repertuar tej orkiestry – mówi Paweł Ciesielski.

Płyta została wydana na razie w pięciuset egzemplarzach. Nie jest na sprzedaż, ale będzie można ją zdobyć na najbliższym koncercie orkiestry, który najprawdopodobniej odbędzie się w grudniu w Gminnym Ośrodku Kultury w Brzeźnie. Jeśli zainteresowanie płytą będzie duże, nie jest wykluczone, że jej nakład zostanie zwiększony.

Nagrania zostały zrealizowane w studiu PAK Kopalni Węgla Brunatnego w Koninie. Wydawcą płyty jest Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie, który  również sfinansował jej nagranie i wydanie.

Brzeźno: Ich jest ten kawałek podłogi

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ