Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |     GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |    

Informacje


Brzeźno/Paprotnia: Do nauki i zabawy

11.10.2022 11:26


Miasteczko rowerowe w Brzeźnie

W Paprotni i Brzeźnie powstały miasteczka rowerowe. Dzieci mogą się na nich uczyć bezpiecznej jazdy, zgodnej z zasadami ruchu drogowego.

Miasteczka są zlokalizowane na parkingu przy Centrum Sportów Ekstremalnych w Paprotni i w Brzeźnie między boiskami „Orlik” a wejściem do siedziby Ludowo-Młodzieżowego Klubu Sportowego Czarni Brzeźno.

Początkowy plan zakładał, że miasteczka powstaną przy szkołach podstawowych w Krzymowie i Brzeźnie, jednak z przyczyn formalnych trzeba było go zmienić.

- W Brzeźnie miasteczko miało powstać przy sali gimnastycznej przy szkole, natomiast, niestety, konserwator zabytków nie wyraził zgody na powstanie takiego miasteczka, więc musieliśmy zmienić lokalizację. (…) Jeżeli chodzi o Krzymów, pierwotnie miasteczko miało powstać przy szkole podstawowej. Też plac z kostki był przygotowany, ale z racji tego, że trwa cały czas proces komunalizacji gruntów, gmina nie jest właścicielem terenu, więc musieliśmy też zmienić lokalizację i miasteczko powstało na terenie bardziej dostępnym, na terenie Centrum Sportów Ekstremalnych – mówi Jacek Popielarz, Kierownik Referatu Oświaty i Spraw Komunalnych Urzędu Gminy w Krzymowie.

Inwestycja kosztowała siedemdziesiąt dwa tysiące czterysta pięćdziesiąt złotych i częściowo została sfinansowana z funduszy zewnętrznych, poprzez Lokalną Grupę Działania „Stowarzyszenie Wielkopolska Wschodnia”.

- Złożyliśmy wniosek w 2021 roku jako gmina o dofinansowanie takiej inwestycji. Był to program „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez społeczność” i z tych środków udało się pozyskać ponad sześćdziesiąt trzy procent wartości tych miasteczek. Resztę dołożyliśmy z budżetu gminy Krzymów – mówi Jacek Popielarz.

Miasteczka będą służyły dzieciom do nauki bezpiecznej jazdy, zgodnej z zasadami ruchu drogowego.

- Na pewno zostaną wykorzystane przez nauczycieli i, wydaje mi się, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, ponieważ lokalizując miasteczka poza szkołami w Brzeźnie i Krzymowie, też ma to jakiś sens, gdyż w przypadku strony wschodniej naszej gminy, czyli Paprotni, tam, gdzie powstało miasteczko, na pewno będzie wykorzystywane przez uczniów szkoły podstawowej i w Paprotni, i w Krzymowie, tyle że trzeba będzie się przemieścić, żeby dojechać do tego miejsca. Natomiast miasteczko zlokalizowane w Brzeźnie będzie służyło uczniom ze szkół podstawowych w Brzeźnie i Szczepidle. Oczywiście wszyscy mogą z niego korzystać, jest to miejsce ogólnodostępne. Tak samo rodzice z dziećmi po południami czy w dni wolne, w weekendy, w każdej chwili właściwie mogą podjeżdżać na to miasteczko i tam swoje dzieci uczyć podstawowych zasad ruchu drogowego. I powiem więcej. Oprócz miasteczek ruchu drogowego, zarówno w jednym jak i drugim miejscu, powstały również gry podwórkowe (…), które mogą być wykorzystywane na spędzanie wolnego czasu – dodaje Jacek Popielarz.

Brzeźno Paprotnia: Do nauki i zabawy 1

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ