Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |     Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |    

Informacje


Krzymów: Okres grzewczy - obowiązki i zagrożenia

05.10.2022 15:25


Palący się komin

Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną, w Polsce corocznie powstaje ponad sto pięćdziesiąt tysięcy pożarów. Co piąty z nich powstaje w naszym mieszkaniu, tam gdzie czujemy się najbezpieczniej i dość często zapominamy o potencjalnych zagrożeniach.

Corocznie w okresie grzewczym odnotowywana jest zwiększona liczba interwencji w lokalach i budynkach mieszkalnych. Najczęściej dochodzi do pożarów sadz w kominie oraz zdarzeń związanych z występowaniem tlenku węgla – czadu. W sezonie grzewczym 2021 – 2022 na terenie całego kraju odnotowano 2435 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w których poszkodowanych zostało 988 osób, natomiast 43 osoby to ofiary śmiertelne.

Na terenie miasta Konina oraz powiatu konińskiego w sezonie grzewczym 2021 – 2022 odnotowaliśmy 106 pożarów związanych z ogrzewaniem budynków, w tym 86 zdarzeń dotyczyło pożarów sadzy w kominie. Natomiast od 1 września 2022 r. odnotowaliśmy już 7 pożarów sadzy w kominie w budynkach mieszkalnych. System centralnego ogrzewania jest stosunkowo bezpieczny pożarowo, jednak często do dogrzewania budynków używane są urządzenia grzewcze takie jak: piece kaflowe, ogrzewacze gazowe oraz inne piecyki, w których proces spalania odbywa się w w/w pomieszczeniach. Największym zagrożeniem podczas okresu grzewczego jest tlenek węgla, potocznie nazywany czadem. Tlenek węgla może wydzielać się na skutek nieprawidłowego działania urządzeń grzewczych – złego zainstalowania, uszkodzenia lub niewłaściwej ich eksploatacji. Powodem pojawienia się czadu w pomieszczeniu może być także niewłaściwie działająca wentylacja oraz niedrożne kanały dymowe lub spalinowe. Szczególnie narażeni na niekorzystne skutki działania czadu są ludzie starsi, chorujący na serce, z kłopotami w oddychaniu oraz dzieci. W związku z powyższym Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koninie zaleca: − nie używać uszkodzonych instalacji i urządzeń grzewczych zarówno elektrycznych, gazowych jak również na paliwo stałe, − wykonywać okresowe czyszczenie kanałów kominowych i wentylacyjnych - zaniedbania tych czynności często są przyczyną pożarów oraz śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla, − używać tylko tych urządzeń grzewczych, które posiadają krajowe atesty i dopuszczenia, − nie spalać w piecach niedozwolonych materiałów (śmieci, plastiki). Przypominamy, że obowiązujące przepisy nakazują nam co najmniej raz w roku przeprowadzić okresową kontrolę polegającą na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Ponadto w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych: − raz na 3 miesiące (w domach opalanych paliwem stałym np. węgiel, drewno), − raz na 6 miesięcy (w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym), − raz na rok (usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych). Przestrzeganie powyższych zasad przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w okresie grzewczym. Zachęcamy również do zakupu czujników tlenku węgla i dymu. Już za kilkadziesiąt złotych możemy zapobiec tragedii. Zwracamy również uwagę na fakt, iż czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych. „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Szczegółowa informacja dotycząca kampanii na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Opracowanie: st. kpt. Sebastian Andrzejewski – Komenda Miejska PSP w Koninie.

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ