Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |     GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |    

Sport i rekreacja


Brzeźno: Coraz więcej chętnych na bieganie

12.09.2022 12:25


Zwycięzcy półmaratonu w kategorii mężczyzn na scenie

W tym roku po raz pierwszy w Brzeźnie został zorganizowany Festiwal Biegowy Złota Góra 2022. Nie jest to jednak nowa impreza, tylko poszerzony o nowe kategorie dawny Półmaraton Złota Góra.

Zatem jedenastego września w Brzeźnie część biegaczy, jak w dwóch poprzednich latach, wzięła udział w biegu charytatywnym dla Basi i część w półmaratonie. Nowościami były bieg na dziesięć kilometrów wraz z kategorią nordic walking i bieg dla dzieci i młodzieży. I to właśnie najmłodsi rozpoczęli festiwal o godzinie dziesiątej. Na starcie zameldowało się czterdzieścioro dziewięcioro uczniów ze szkół podstawowych w Brzeźnie, Szczepidle oraz jedna osoba ze szkoły podstawowej nr 9 w Koninie. Zostali podzieleni na trzy kategorie wiekowe: klas I-III, IV-VI i VII-VII z podziałem na płeć.

Najsłabiej obstawiona była kategoria klas I-III. Tutaj wystartowała jedna dziewczynka, Blanka Furmańska, która została zwyciężczynią biegu oraz dwóch chłopców: Franciszek Turliński, zdobywca pierwszego miejsca i Nikodem Kapuściński, zdobywca drugiego miejsca.

W starszych grupach była już większa konkurencja. W kategorii dziewcząt klas IV-VI pierwsze miejsce zajęła Marysia Adamczyk, drugie Magdalena Martynowicz z konińskiej „dziewiątki”, a trzecie Zosia Szkudelska. W przypadku chłopców pierwsze miejsce zajął Filip Tarczewski, drugie Kamil Małolepszy i trzecie Franciszek Kapuściński.

W najstarszej kategorii wiekowej, wśród dziewcząt tryumfowała Adrianna Grabińska, drugie miejsce zajęła Alicja Głowacka, a trzecie Amelia Wesołowska. Wśród chłopców Fabian Grabarek to zdobywca pierwszego miejsca, Oskar Olejniczak zameldował się na drugim miejscu, a na trzecim Tymoteusz Bąk. Wszyscy uczestnicy otrzymali festiwalowe medale.

- Dzisiaj miła niespodzianka. Tu padało nazwisko Adasia Gapskiego, który dzisiaj nas miło zaskoczył i ufundował pamiątkowe medale. (…) To bardzo ucieszyło i podniosło rangę tego uczestnictwa, aktywności fizycznej tych dzieciaków w formie biegu. Jeszcze raz duże ukłony i ja się cieszę, że to w końcu dopięliśmy – mówi Rafał Szkudelski, nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Brzeźnie.

Po udanym debiucie biegów dziecięco-młodzieżowych, na pewno staną się one już oficjalnie częścią przyszłorocznego festiwalu.

O jedenastej rozpoczęła się rozgrzewka dla uczestników biegu, a właściwie półbiegu charytatywnego dla Basi, która wymaga wielu operacji dla ratowania wzroku. Jego uczestnicy maszerowali na Złotą Górę i zbiegali z niej na metę. Wzięło w nim udział prawie sto osiemdziesiąt osób.

Do uczestnictwa w półmaratonie zgłosiło się około dwustu osób, a w biegu na dziesięć kilometrów wraz z nordic walking wystartowało stu kilkudziesięciu uczestników. W sumie w tym roku we wszystkich kategoriach biegowych wzięło udział ponad pięćset osób. To rekordowa liczba na tle dwóch poprzednich edycji, ale organizatorzy są przekonani, że z czasem będzie ona jeszcze rosnąć. Festiwal jest jeszcze imprezą regionalną, jednak aspiracje organizatorów są takie, żeby mocno zaistniał na polskiej mapie biegowej.

Najszybszą uczestniczką półbiegu dla Basi okazała się kilkunastoletnia Anna Janiak z Żychlina.

- Wzięłam udział w tym biegu dla radości. (…) Lubię pomagać – mówiła.

W związku z tym, że współorganizatorem festiwalu były Lasy Państwowe i Nadleśnictwo Konin, powstała nowa kategoria: dla najszybszych biegaczy-leśników. Tutaj nagrody otrzymali Marcin Siberna, za pierwsze miejsce, Agata Kujawa za drugie i Monika Kobierecka za trzecie miejsce.

W kategorii nordic walking mężczyzn na dziesięć kilometrów tryumfował Marcin Kurzawiński z Konina, drugi był Robert Kowalak z Kostrzyna, a trzeci Dariusz Przyczyna z Konina.

Tymczasem podium w klasyfikacji nordic walking kobiet przedstawiało się następująco: Pierwsze miejsce dla Anny Lewandowskiej z Konina, drugie dla Katarzyny Kucharczyk ze Rzgowa i trzecie dla Kamili Radke z Kawnic.

W biegu na dziesięć kilometrów mężczyzn tryumfował Bartosz Maśnicki z Konina, drugi był Przemysław Majda również z Konina, a trzeci Dawid Kożuchowski z Koła.

Wśród kobiet na tym samym dystansie najszybsza była Anna Szygenda z Budzisławia, drugie miejsce zajęła Małgorzata Nowacka z Koła, a trzecie Dominika Walczak-Kotońska.

W półmaratonie kobiet najlepsza była Michalina Walczak-Pecyna z Budzisławia, na drugim miejscu znalazła Justyna Wałowska z Koła, a na trzecim Aneta Lupa-Marcinowska z Plewisk.

I wyniki półmaratonu mężczyzn: Pierwsze miejsce Taras Kulaj z Konina, drugie zajął Krystian Kurowski z Kazimierza Biskupiego, a trzeci był Józef Pawłowski z Konina.

Taras Kulaj brał udział w półmaratonie na Złotą Górę trzeci raz z rzędu i trzeci raz przebiegł go najszybciej. Czy nie nudzi go już to wygrywanie półmaratonu w Brzeźnie?

- Nie. Bardzo mi się podoba tutaj. Bardzo wymagająca trasa, można zrobić dobry trening, zmęczyć się można i na następny rok jeszcze przyjadę. Bardzo dobrze mi się biegło. Mam jeszcze sporo siły i mogę jeszcze jedno kółko zrobić – mówił po wbiegnięciu na metę Taras Kulaj.

W przyszłym roku Festiwal Biegowy Złota Góra prawdopodobnie zostanie rozszerzony o siatkówkę, a nagrodą dla biegaczy i gości imprezy będzie koncert. Jak mówił profesor Marek Pietryga, nie będzie to disco polo ani heavy metal, tylko coś, co wszyscy lubią. Kto miałby wystąpić? Jeszcze nie wiadomo, ale propozycja koncertu spotkała się z gromkim aplauzem uczestników.

Festiwal zamknęła wójt Danuta Mazur.

- Jest mi ogromnie miło, że po raz trzeci mogliśmy gościć tak liczną grupę biegaczy i sympatyków biegania. W te zawody włączył się szereg innych osób. Nasze firmy towarzyszące, Firma Kupiec, Nadleśnictwo Konin, szkoła w Żychlinie, na czele z panią dr Katarzyną Hryciuk, która włączyła się w przygotowanie posiłku dla naszych gości i uczestników. Za to wszystko bardzo dziękuję, ale dziękuję również organizatorom, pomysłodawcom, bo bez ich ogromnego wysiłku, bez wielkiego zaangażowania i wielkiej pracy nie byłoby tego. Myślę, że wszyscy możemy powiedzieć „dziękuję” i do zobaczenia za rok – mówiła Danuta Mazur.

Festiwal Biegowy Złota Góra 2022 zorganizowała Fundacja im. dr. Erazma Pietrygi, dyrektorem sportowym imprezy jest Adam Gapski, a wsparcie organizacyjne zapewniła Beata Pieczyńska-Bielewska.

Do organizacji festiwalu przyłączyły się, podobnie jak w latach wcześniejszych, Urząd Gminy w Krzymowie, jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Brzeźna, Głodna i Kałku, które zabezpieczały trasy biegowe, Ludowo-Młodzieżowy Klub Sportowy Czarni Brzeźno i Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie.

Brzeźno: Coraz więcej chętnych na bieganie

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ