Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |     Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |    

Sport i rekreacja


Krzymów: Trzy konkurencje dla oldboyów

05.09.2022 14:05


Strażaccy oldboye podczas sztafety pożarniczej

Siedem drużyn wystartowało w Powiatowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych Oldboyów. Gospodarzami zmagań były jednostka OSP z Krzymowa i gmina Krzymów, którą reprezentowały dwa zespoły: gospodarzy i z Paprotni.

Zawody zostały rozegrane czwartego września na stadionie w Krzymowie. Poza drużynami z naszej gminy, wzięli w nich udział strażaccy oldboye z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w Roztoce w gminie Kleczew, Kucharach Kościelnych w gminie Rychwał, w Kazimierzu Biskupim, w Patrzykowie - Świętem w gminie Kramsk i w Przyjmie w gminie Golina.

Uczestnicy rywalizowali w trzech konkurencjach: sztafecie, zadaniu bojowym i musztrze, która w tym roku była obowiązkowa dla wszystkich drużyn. Jednak poza musztrą, w porównaniu do konkurencji dla seniorów w grupach A i C, zmienione były formuły pozostałych konkurencji.

- Te dyscypliny są nieco skrócone lub przerobione na nasze potrzeby, na potrzeby tych właśnie zawodników powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia. I bardziej jesteśmy skupieni na tym, żeby ci ludzie się tutaj zintegrowali, żeby podtrzymywali to nasze ochotnicze pożarnictwo, żeby inni popatrzyli, że można również w wieku seniora w dalszym ciągu cieszyć się tym, co nam daje związek i możliwość startu w takich zawodach. (…) Generalnie to jest krótszy tor, mamy tutaj taką dyscyplinę „bojówkę”. Ona nie ma typowego rozwinięcia bojowego tak, jak to jest na zawodach seniorów grupy A i C. Mamy zupełnie inną pompę, bo to jest pompa ręczna, w związku z tym inaczej to wygląda. Natomiast sztafeta pożarnicza... no nie biegamy jak dla seniorów, tylko jest po dwadzieścia metrów do przebiegnięcia i są inaczej ustawione przeszkody, inne przeszkody – mówi Andrzej Piaskowski, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Koninie i wiceprezes zarządu oddziału wojewódzkiego tej organizacji.

W sztafetowych zadaniach znalazły się między innymi przecięcie ręczną piłą drewnianego klocka, przecięcie miedzianego kabla i nieco grubszego drutu, czy przeniesienie wiader z wodą. W ćwiczeniu bojowym trzeba było rozwinąć linię gaśniczą, do której woda była podawana przy pomocy już trochę archaicznej, ręcznej pompy typu „moje-twoje”. Po podaniu prądu wody, zadaniem strażaka rozwijającego linię było uruchomienie za pomocą strumienia wody urządzenia alarmowego i strącenie pachołków.

Sędzią głównym zawodów był Ireneusz Ćwiek i to on przedstawił wyniki zawodów. W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zajęli oldboye z OSP Patrzyków-Święte, drugie z Kuchar Kościelnych i trzecie z Kazimierza Biskupiego. W musztrze najlepiej wypadli reprezentanci jednostki z Kazimierza Biskupiego, ale wyróżnienie otrzymała też jednostka z Kuchar Kościelnych. Sędzia główny w ogóle pochwalił wszystkie drużyny. Mówił, że widział i oceniał wiele musztr, ale te w wykonaniu oldboyów w Krzymowie były na bardzo wysokim poziomie.

Podczas zawodów została też przyznana nagroda dla najstarszego uczestnika. Otrzymał ją Bronisław Łysiak z OSP w Patrzykowie-Świętem.

Uczestnicy zmagań jak i zaproszeni goście podkreślali bardzo dobrą organizację zawodów. Zadbali o to druhowie i druhny z jednostki OSP w Krzymowie.

Fundatorami nagród byli wójt Danuta Mazur, Julian Tomicki, Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Koninie i prezes krzymowskiej jednostki, Grzegorz Matuszak, Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Koninie oraz Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Koninie.

Krzymów: Trzy konkurencje dla oldboyów

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ