Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |     Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |    

Informacje


Brzeźno: Do serca przytul psa

01.09.2022 09:00


Czarny, mały kundelek

W sierpniu do Przytuliska dla Zwierząt w Brzeźnie trafił jeden odłowiony pies i jeden kot. Na szczęście udało się odnaleźć właściciela psa i zwierzak wrócił do domu. Ponadto udało się wyadoptować dwa koty.

Międzynarodowy Dzień Bezdomnych Zwierząt

Bezdomność zwierząt stanowi ogromny problem na całym świecie. Szacuje się, że na Ziemi może żyć od sześciuset milionów do nawet miliarda bezpańskich zwierząt. Większość z nich stanowią psy i koty. Aktywiści działający na rzecz praw zwierząt dokładają wszelkich starań, by zwiększać świadomość publiczną na ten temat. Międzynarodowy Dzień Bezdomnych Zwierząt obchodzony jest w trzecią sobotę sierpnia – w tym roku przypadł na dwudziesty sierpnia. Wydarzenie zostało zainicjowane przez Międzynarodowe Towarzystwo Praw Zwierząt (ISAR). Ma ono na celu podnoszenie świadomości na temat zbyt dużej populacji psów i kotów. Wiąże się ona z rosnącym problemem ich bezdomności.

Międzynarodowy Dzień Bezdomnych Zwierząt – obchody

Bezdomność zwierząt jest problemem na całym świecie, jednak występuje w szczególności w regionach dotkniętych ubóstwem. W niektórych regionach, zwierzęta uważane za zwierzęta domowe żyją dziko na ulicach miast. Mieszkańcy tych regionów nie są w stanie zapewnić im pomocy z uwagi na własną trudną sytuację. Zwierzęta zmagają się z głodem i agresją innych zwierząt, a także warunkami pogodowymi i chorobami oraz urazami. Oprócz schronienia i posiłku wymagają także opieki medycznej, której nie ma kto im zapewnić.

W Międzynarodowy Dzień Bezdomnych Zwierząt aktywiści prowadzą różnego rodzaju kampanie, akcje informacyjne i zbiórki. Mają one na celu zwrócenie uwagi na problem oraz możliwe formy pomocy.

 Formy pomocy bezdomnym zwierzętom

Znajdowanie domu dla bezdomnych zwierząt to najbardziej oczywista forma pomocy, jednak nie wszędzie jest możliwa. Bez względu na chęci, nie każdy z nas ma możliwości, by przyjąć pod swój dach nowego pupila, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że niegdyś bezdomny zwierzak będzie wymagał szczególnie troski i cierpliwości, a także opieki medycznej. Nie warto podejmować decyzji o adopcji pochopnie.

Kolejnym sposobem jest mikrochipowanie zwierząt, co pozwala kontrolować populację zwierząt domowych i uniknąć sytuacji, w których zwierzak zostanie rozdzielony z właścicielem, zgubi się i zostanie bezdomny. Dzięki mikrochipowi łatwo odnaleźć zagubionego pupila. Jeśli nie masz możliwości zachipowania psa lub kota, a Twój pupil spędza dużo czasu na zewnątrz, warto zaopatrzyć się w adresówkę – w razie gdyby Twój ulubieniec zgubił drogę do domu, może mu pomóc życzliwa osoba.

- Najważniejszym jednak rozwiązaniem jest sterylizacja. Jest ona kluczowa do kontroli bardzo szybko rozrastającej się populacji zwierząt domowych, co przyczynia się do pogłębiania się problemu ich bezdomności – mówi Tomasz Opaszalski, współwłaściciel Przytuliska i Hotelu dla Zwierząt w Brzeźnie.

W prowadzonym przez Tomasza i Małgorzatę Opszalskich przytulisku na adopcję cały czas czekają pieski. Każdy, kto zdecyduje się wziąć psa do domu, otrzyma zdrowe i przygotowane pod względem psychicznym do życia w rodzinie zwierzę.

Ponadto psy są wysterylizowane i zachipowane. Tomasz Opszalski zapewnia, że z zainteresowanymi adopcją osobami spotka się o każdej odpowiadającej tym osobom porze, po wcześniejszym umówieniu się. Ma on również szeroką wiedzę i długoletnie doświadczenie w szkoleniu i wychowywaniu psów, z czego warto skorzystać.

O szczegóły zawsze można zapytać w Przytulisku dla Zwierząt, które razem z hotelem mieści się w Brzeźnie przy ulicy Siennej 13 B. Zainteresowani adopcją lub usługami hotelowymi proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Dzwonić należy pod numery 506-510-511 lub 691- 198-330.

Informacje można też znaleźć na Facebooku. Wystarczy wpisać: Przytulisko w Brzeźnie lub Tomasz Małgorzata.

Zdjęcia psów przeznaczonych do adopcji są opublikowane na stronie www.krzymow.pl w zakładce „Dla mieszkańców”, w rozdziale „Zwierzęta do adopcji”.

Brzeźno: Do serca przytul psa sierpień 22

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ