Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |     GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |    

Informacje


Krzymów: Nie zostawimy mieszkańców w sytuacji kryzysowej

17.08.2022 14:04


Węgiel kamienny

Od dłuższego czasu mieszkańców Polski elektryzują rosnące ceny nośników energii. Czy w gminie Krzymów może pojawić się kryzys energetyczny i dotknąć jej najuboższych mieszkańców? Czy szkoły i inne instytucje ogrzewające budynki przez spalanie węgla będzie stać na to paliwo?

- Bardzo obawiamy się tej zimy i tego, co nas czeka. Już widać to po reakcjach mieszkańców, którzy w momencie, kiedy pojawiła się informacja, że będzie dopłata do węgla, na następny dzień już pytali, czy mogą składać wnioski, bo takie druki gdzieś się już pojawiły. Natomiast jeszcze prezydent wtedy tego nie podpisał. Ale taka obawa wśród mieszkańców jest – mówi Danuta Mazur, Wójt Gminy Krzymów.

W pierwszym tygodniu sierpnia wójt zorganizowała spotkanie z dyrektorami placówek oświatowych, którzy podzielili się swoimi obawami na temat kosztów węgla. Do końca roku budżetowego szkoły w ramach swoich budżetów powinny zabezpieczyć nośniki energii.

- Poza tym rozważaliśmy, w jaki sposób zachowają się firmy, z którymi szkoły mają podpisane umowy. Gros z nich jeszcze zadeklarowało do niektórych szkół po dwadzieścia ton węgla w cenie ustalonej w ramach przetargu i po pierwszym aneksie. To cena około dwóch tysięcy złotych. Niemniej jednak to również kazało nam przemyśleć, bo już nie można aneksować dalej tych zawartych umów, wartość aneksu została przekroczona, w związku z tym pojawiła się sugestia, aby szkoły rozwiązały umowy i abyśmy wspólnie dla wszystkich placówek oświatowych z ramienia gminy zorganizowali przetarg. Musimy się zabezpieczać. Działamy, myślimy – mówi Danuta Mazur.

Wójt ma nadzieję, że rząd podejmie decyzje, które pozwolą każdemu człowiekowi przeżyć tę zimę.

- My na pewno wzmacniamy swoją czujność i będziemy obserwować to, co się dzieje i na pewno nie zostawimy naszych potrzebujących mieszkańców w sytuacji kryzysowej. Będziemy robić wszystko, żeby do tego nie dopuścić – dodaje Danuta Mazur.

Krzymów: Nie zostawimy mieszkańców w sytuacji kryzysowej

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ