Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |     GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |    

Informacje


Paprotnia: Zostawili po sobie pamiątkę

16.07.2022 12:36


Druhowie z Paprotni i zaproszeni goście przed pomnikiem świętego Floriana

Druhowie seniorzy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Paprotni byli inicjatorami budowy pomnika z figurą świętego Floriana. Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie monumentu miało miejsce piętnastego lipca.

Stanął on w szczycie świetlicy wiejskiej.

Inicjatorami, fundatorami oraz współtwórcami pomnika są druhowie Kazimierz Miętkiewski, Jan Fabisiak, Piotr Karczewski, Zygmunt Kałużyński, Zdzisław Rusek, Marek Zając, Mieczysław Zawilski, Jan Michalak, Jan Szczeciński, Józef Listopad, Radosław Rusek, Henryk Jackowski, Tadeusz Kordylewski oraz Kamil Wszędybył. Tę inicjatywę wsparli też sponsorzy: Jan Staszak, Radosław Bryl, Tomasz Rębas, Grzegorz Hodlik i Tadeusz Szczesiak.

- Pomysł się wziął od druhów seniorów. Weszła nowa Ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych i wyszliśmy z taką inicjatywą, że ci druhowie, którzy dostaną dodatek do emerytury dwieście złotych, w ramach tego ufundują świętego Floriana, żeby pozostała po nas jakaś pamiątka – mówi Piotr Karczewski.

Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonali najstarsi druhowie jednostki: Kazimierz Miętkiewski, Jan Fabisiak i Zygmunt Kałużyński, natomiast poświęcił go ksiądz Wojciech Kaźmierczak, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krzymowie.

Obecna na uroczystości wójt Danuta Mazur odniosła się do sprawy przejęcia przez gminę remizy i związanych z tym niepokojów starszych strażaków.

- To tylko tytuł (remiza jest teraz świetlicą wiejską – przyp. red.). To dalej jest wasza własność. Nikt z urzędników nie uzurpuje sobie prawa do tego, że to jest nasze, a wstęp dla was jest niemożliwy. To właśnie tę decyzję poprzedziły liczne rozmowy z druhami, gdzie szukaliśmy najlepszego rozwiązania. Niektórzy stwierdzili, że w momencie, gdy nie odbywają się imprezy, utrzymanie remizy jest bardzo kosztowne. Strażaków interesują losy garaży, bo to jest głównie związane z ich działalnością bojową. Natomiast my, ponieważ otworzyły się możliwości wnioskowania o środki unijne, jak staliśmy się właścicielami, chcieliśmy między innymi w waszym imieniu zawalczyć o środki zewnętrzne. Ale chcemy to robić tylko po to, żeby służyło to w szczególności społeczności Paprotni, ale nie tylko. Bo wszystkie gminne obiekty służą społeczności gminy Krzymów. Ja, jak długo jest mi dane, zobowiązuję się, że zawsze, drodzy państwo, to będzie na równo wasze jak i gminne. Zawsze macie do tego prawo, a my po prostu pomożemy w tych czasach, w których żyjemy obecnie dbać o tę remizę, która na ten czas nosi również miano świetlicy wiejskiej. Ona jest miejscem spotkań społeczności i bardzo proszę wyrzucić ze swego serca niepokoje o to, co się z tym dalej stanie – mówiła Danuta Mazur.

Wójt dziękowała też druhom seniorom za ich długoletnią służbę i za to, że są wzorem do naśladowania dla młodych pokoleń strażaków. Do druhów seniorów odniósł się również prowadzący uroczystość Mariusz Gryczke, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Krzymowie.

- Chciałbym powiedzieć, że jestem dumny z tego, że w naszej jednostce mamy tak świetnie ze sobą współpracujących i nigdy nie odmawiających pomocy druhów seniorów. I za to druhowie seniorzy chciałem wam naprawdę z całego serca bardzo podziękować – mówił.

Po części oficjalnej strażacy zaprosili wszystkich uczestników uroczystości na poczęstunek.

Paprotnia: Zostawili po sobie pamiątkę

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ