Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Informacje


Krzymów: Podziękowania w imieniu całej społeczności

05.05.2022 12:17


Strażacy na uroczystości z okazji ich święta w Krzymowie

Czwartego maja obchodziliśmy Dzień Strażaka. W naszej gminie główne uroczystości odbyły się w Krzymowie. Wzięły w nich udział poczty sztandarowe jednostek z Brzeźna, Głodna, Krzymowa, Paprotni i należących do parafii w Krzymowie Turów. Jednostka z Kałku, choć bez sztandaru, również miała swoich przedstawicieli.

Uroczystość rozpoczęła Msza święta w intencji strażaków, odprawiona w krzymowskim kościele.

- Gdy majowe płyną dni, witamy naszego patrona, świętego Floriana, a zarazem dziękujemy Bogu za tych, którzy wiernie służą pod jego sztandarami. Dlatego też czwartego maja, wspomnieniem świętego Floriana męczennika, pragniemy Bogu ofiarować wszystkich naszych strażaków – mówił ksiądz Wojciech Kaźmierczak, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krzymowie.

Odniósł się także do współpracy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzymowie z tutejszą parafią.

- Od początku tej jednostki, tej straży, Ochotnicza Straż Pożarna była związana z kościołem, z parafią. Wspomniawszy na księdza Konstantego Kuropeckiego, budowniczego tejże pięknej świątyni, a zarazem współzałożyciela naszej jednostki, ta współpraca układała się zawsze pomyślnie i wierzę, że tak będzie dalej – mówił ksiądz Wojciech Kaźmierczak.

Po Mszy, uczestnicy uroczystości przemaszerowali przed remizę OSP w Krzymowie, pod figurę świętego Floriana i tablicę upamiętniającą założycieli tej jednostki. Tam minutą ciszy zostali uczczeni strażacy, którzy odeszli na wieczną służbę i polegli w walce o wolność Ukrainy. Następnie Mariusz Gryczke, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Krzymowie scharakteryzował służbę strażaków ochotników. Zostały też złożone kwiaty pod figurą ich patrona. Zrobiły to delegacje władz gminy, którym towarzyszyli posłowie Leszek Galemba i Tomasz Nowak oraz Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Krzymowie.

Przyszedł też czas na przemówienia gości.

- Dziś wielkie święto. Wasze święto. Oddajemy cześć, pokłon przed sztandarami, pokłon przed założycielami. Należą się wam wyrazy szacunku i uznania za waszą pracę, za waszą służbę. Ochotniczą służbę. Bo dajecie coś z siebie swoim współmieszkańcom, naszej Ojczyźnie. I to jest najważniejsze. (…) Oczywiście muszę to przytoczyć: nie ma silnej, bezpiecznej Państwowej Straży Pożarnej bez wsparcia Ochotniczej Straży Pożarnej – mówił Leszek Galemba.

O wartości Ochotniczych Straży Pożarnych mówił też poseł Tomasz Nowak.

- Staję przed Florianem, myśląc o tym, że Florian jest zawsze zwycięski. Ale zwycięski jest tylko dzięki temu, że wy jesteście. Gdyby nie było was, to Florian nie miałby siły sprawczej. Czyli siła sprawcza jest w ludziach, w jednostkach, w jednostkach, które potrafią się łączyć we wspólnoty, w drużyny i z tego powstaje coś pięknego i niezbywalnego – mówił parlamentarzysta.

Wójt Danuta Mazur pojawiła się w towarzystwie Leszka Staszaka, Przewodniczącego Rady Gminy Krzymów, dyrektorek szkół publicznych działających w gminie i przedstawicieli ich uczniów.

- Mamy okazję podejmować uchwały, uchwały, które was dotyczą, myślę że chociaż w części rekompensujące wasz wysiłek. A to za sprawą radnych gminy Krzymów. Bo, jak zawsze mówię, wójt może proponować, ale te najważniejsze decyzje podejmuje rada.(...) Dziś składam te życzenia w imieniu społeczności gminy Krzymów. A częścią tej społeczności jesteśmy my, ta reprezentacja przez was wybrana. I dziś, właśnie razem z uczniami, z dyrekcją, razem z panem przewodniczącym, chcemy zapewnić was o tym, że zawsze z wami jesteśmy. Bo my na co dzień widzimy, co sobą reprezentujecie – mówiła Danuta Mazur.

Leszek Staszak odczytał życzenia dla strażaków.

- Z okazji święta Dnia Strażaka przekazujemy słowa uznania, serdeczne podziękowania i życzenia. Jesteście zawsze pierwsi tam, gdzie zagrożone jest ludzkie życie i zdrowie, dobytek lub środowisko. Dziękujemy za każdy dzień strażackiej służby, za stałą gotowość do niesienia pomocy innym, za troskę o bezpieczeństwo mieszkańców. Życzymy, aby strażacka służba była źródłem zadowolenia i satysfakcji, a wszystkie akcje ratowniczo-gaśnicze kończyły się szczęśliwym powrotem do domu – mówił przewodniczący rady gminy.

Na ręce prezesów jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej działających w gminie Krzymów oraz jednostki z Turów zostały przekazane okolicznościowe życzenia. Życzenia strażakom złożyli też uczniowie i obecne dyrektorki szkół. Panie dyrektor wręczyły też prezent Zarządowi Oddziału Gminnego ZOSP w Krzymowie.

Dowódcą uroczystości był Julian Tomicki, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzymowie i Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Koninie, natomiast apel poprowadziła druhna Marta Tomicka z krzymowskiej jednostki.

Krzymów: Podziękowania w imieniu całej społeczności

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ