Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |    

Informacje


Brzeźno: Do serca przytul psa

01.05.2022 08:00


Szczeniak na rękach

W kwietniu do Przytuliska dla Zwierząt w Brzeźnie trafił jeden pies, przekazany przez policję po interwencji domowej w Brzeźnie. W tym czasie nowy dom znalazł jeden piesek.

Niejednokrotnie w „Do serca przytul psa” mówiliśmy i pisaliśmy o tym, że warto sterylizować i kastrować swoich pupilów. Nie każdy jednak wie, że zwierzę po sterylizacji/kastracji powinno być na odpowiedniej diecie.

KASTRACJA. KIEDY I DLACZEGO NALEŻY JĄ PRZEPROWADZIĆ?

Kastracja psów i sterylizacja suk są konieczne, aby uzyskać pewność, że nasi podopieczni nie zapadną na choroby układu rozrodczego. Zwłaszcza suczki są narażone na wiele groźnych schorzeń, np. ropomacicze czy nowotwory gruczołów mlecznych. Samcom może się natomiast przydarzyć nowotwór jądra. Sterylizacja eliminuje także wiele problemów związanych z popędem płciowym, u suk kończą się cieczki, psy przestają interesować się innymi sukami w taki sposób, jak to robiły przed kastracją. Sterylizacja eliminuje także ryzyko niechcianych ciąż i przyczynia się do zmniejszenia liczby bezdomnych psów. Niesie zatem za sobą wiele korzyści, przy bardzo małym ryzyku wystąpienia objawów niepożądanych. Zabieg jest bowiem przeprowadzany w znieczuleniu, psy nie czują zatem bólu i w zdecydowanej większości przypadków nie ma związanych z nim komplikacji.

STERYLIZACJA. KONIEC PROBLEMÓW I POCZĄTEK INNEJ DIETY

Kilka miesięcy po sterylizacji opiekunowie psów zauważają pozytywne jej skutki. Ci, którzy nie zmienili diety bezpośrednio po zabiegu, po kilku miesiącach mogą również zaobserwować nadwagę u swojego pupila. Aby jej uniknąć, należy już kilka dni po sterylizacji, ale niezbyt szybko, a raczej stopniowo, zmieniać dietę psa.
Dlaczego jest to konieczne?
Przede wszystkim dlatego, że hormony płciowe przestają już regulować metabolizm zwierzęcia. Oznacza to, mniej więcej tyle, że pies nie „spala” już tylu kalorii ile spalał posiadając wszystkie narządy. Brak odpowiedniej diety może się skończyć skrajną otyłością wysterylizowanego psa.

JAKĄ KARMĘ WYBRAĆ DLA KASTRATA?

- Dobrej jakości sucha karma dla dorosłych psów ras małych zawiera dwadzieścia osiem procent białka. Odpowiednia karma dla psów po sterylizacji już tylko dwadzieścia jeden procent białka. Po zabiegu najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pomoże dobrać odpowiednią karmę. Można również poprosić o radę bardziej doświadczonych właścicieli psów lub w sklepach zoologicznych. Wielu osobom wydaje się, że hodowcy swoich psów nie sterylizują, a to niekoniecznie musi być prawda. Są tacy hodowcy, którzy zapewniają psom emeryturę u siebie, na miejscu i także poddają je zabiegom – unikają w ten sposób wielu konfliktów, niechcianych ciąż i chorób – mówi Tomasz Opszalski, współwłaściciel Przytuliska i Hotelu dla Zwierząt w Brzeźnie.

Karma musi mieć mniejszą zawartość białka i mniejszą kaloryczność niż karmy bytowe dla dorosłych psów. 3400 kcal/kg to odpowiednia kaloryczność karmy dla psów sterylizowanych. Ważne jest, aby naszego podopiecznego przestawiać na nowy pokarm stopniowo. Producenci przekazują zazwyczaj informacje o tym jaką dawkę dzienną karmy należy wyznaczać psu w odniesieniu do idealnej wagi. Jeśli nasz pupil ma wagę prawidłową, można stosować proponowaną przez producenta dawkę , jeśli musi trochę „zrzucić” należy zmniejszyć dawkę .

Dieta jest istotna, ale…

LICZY SIĘ TAKŻE RUCH

Wiele psów po sterylizacji staje się kanapowcami. Tylko od właściciela zależy, czy im na to pozwoli. Kastracja nie zabiera psom chęci do zabaw. Zmieniająca się gospodarka hormonalna może jednak nie prowokować ich do zwiększonej aktywności fizycznej. Nadal jednak są przywiązane do właściciela i chcą z nim spędzać dużo czasu, a to oznacza, że prowokowane przez niego do aktywności, będą miały odpowiednią ilość ruchu, co pomoże im zachować linię i prawidłową masę ciała.

 

W prowadzonym przez Tomasza i Małgorzatę Opszalskich przytulisku na adopcję cały czas czekają pieski. Każdy, kto zdecyduje się wziąć psa do domu, otrzyma zdrowe i przygotowane pod względem psychicznym do życia w rodzinie zwierzę.

Ponadto psy są wysterylizowane i zachipowane. Tomasz Opszalski zapewnia, że z zainteresowanymi adopcją osobami spotka się o każdej odpowiadającej tym osobom porze. Ma on również szeroką wiedzę i długoletnie doświadczenie w szkoleniu i wychowywaniu psów, z czego warto skorzystać.

O szczegóły zawsze można zapytać w Przytulisku dla Zwierząt, które razem z hotelem mieści się w Brzeźnie przy ulicy Siennej 13 B. Zainteresowani adopcją lub usługami hotelowymi proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Dzwonić należy pod numery 506-510-511 lub 691- 198-330.

Informacje można też znaleźć na Facebooku. Wystarczy wpisać: Przytulisko w Brzeźnie lub Tomasz Małgorzata.

Zdjęcia psów przeznaczonych do adopcji są opublikowane na stronie www.krzymow.pl w zakładce „Dla mieszkańców”, w rozdziale „Zwierzęta do adopcji”.

Brzeźno: Do serca przytul psa

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

Kategorie informacji

Biuletyn informacji publicznej

Dodatkowe informacje na temat przetargów oraz zmian w urzędzie możesz znaleźć również w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) Gminy krzymów.


zlobek maluszek


Geoportal Powiatu Konińskiego

ˆ