Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |     GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |    

Informacje


Kałek: Dużo się działo i jeszcze jest dużo do zrobienia

21.03.2022 11:04


Stół prezydialny na zebraniu strażackim w Kałku

W gminie Krzymów dobiegł końca okres walnych zebrań sprawozdawczych za 2021 rok w Ochotniczych Strażach Pożarnych. Jako ostatnia miniony rok podsumowała jednostka z Kałku.

Zebranie zostało zwołane na dziewiętnasty marca. Na początku druhny i druhowie minutą ciszy uczcili dwóch kolegów z jednostki, Piotra Borowiaka i Zbigniewa Andrzejaka, którzy w ubiegłym roku odeszli na wieczną służbę oraz ofiary wojny w Ukrainie.

Miniony rok był dla jednostki z Kałku bardzo dynamiczny, szczególnie w sferze inwestycyjnej.

- Na pewno dużo się tutaj działo, dużo środków zainwestowanych. Takie najważniejsze rzeczy, jakie zostały zrobione w zeszłym roku, to było odnowienie elewacji remizy i ogrodzenia, zakup i montaż bramy przesuwnej, ocieplenie stropu strażnicy, pomieszczeń socjalnych, zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Oczywiście został tutaj zamontowany monitoring, odnowiona została podłoga w remizie, naprawa drzwi wejściowych, czyli naprawdę dużo się działo, no i mamy też dużo do zrobienia, tak że na tym nie spoczywamy – mówi Arkadiusz Grochowski, Prezes OSP z Kałku.

Poza tym strażacy inwestowali w nowy sprzęt. Do jednostki trafiły w tamtym roku radiotelefon, radiostacja do wozu bojowego, nowa antena bazowa, motopompa pływająca Niagara oraz mundury i hełmy.

W roku sprawozdawczym jednostka była dziesięć razy wzywana do zdarzeń. Siedem razy do pożarów, raz do wypadku drogowego i dwa razy do neutralizacji owadów błonkoskrzydłych.

- Na taką małą jednostkę, jak my, która nie jest w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, to mi się wydaje, że to jest naprawdę dobry wynik – mówi Arkadiusz Grochowski.

Ważne jest to, że straż się rozrasta. W 2021 roku wstąpiło do niej dziewięciu nowych druhów, a w tym mają zostać przyjęte kolejne osoby: druhny i druhowie. To zapewne świadczy o tym, jak ważną rolę odgrywa w środowisku lokalnym straż i możliwość służenia w niej. W pewnym sensie ten szacunek do jednostki potwierdzają też wpływy z jednego procenta podatku. W roku sprawozdawczym z tego tytułu wpłynęło do kasy jednostki ponad cztery tysiące złotych. To najwięcej jeśli chodzi o tego rodzaju przychody spośród wszystkich straży działających w gminie Krzymów.

Podczas zebrania został przeprowadzony wybór nowego członka Komisji Rewizyjnej za zmarłego Zbigniewa Andrzejaka. Na tę funkcję jednogłośnie został wybrany druh Przemysław Cichy.

Jeśli chodzi o najważniejsze plany na ten rok, to należą do nich dalszy remont strażnicy, przede wszystkim zaplecza kuchennego i toalet. Ale cały czas nadrzędnym celem jest wymiana wozu bojowego na nowszy. Czy uda się tego dokonać w tym roku?

- Bardzo byśmy chcieli, niestety nasze zapały zostały ostudzone, ale wszystko jest na dobrej drodze, tak że jeżeli nie w tym roku, to mam nadzieję, że za dwa lata ten temat będzie już zakończony i naprawdę uda się nam pozyskać nowsze auto – mówi Arkadiusz Grochowski.

Zarząd jednostki jednogłośnie otrzymał absolutorium za ubiegły rok.

Kałek: Dużo się działo i jeszcze jest dużo do zrobienia

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ