Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |     GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |    

Informacje


Brzeźno: Priorytet: dokończyć modernizację starej remizy

14.03.2022 12:39


Logo OSP w Brzeźnie

Od wręczenia kwiatów druhnom i zaprzyjaźnionym z jednostką paniom z okazji niedawnego Dnia Kobiet, rozpoczęło się walne zebranie sprawozdawcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzeźnie za 2021 rok.

Druhny i druhowie spotkali się na nim dwunastego marca. Po wręczeniu kwiatów paniom i  zanim zostały przedstawione sprawozdania, wszyscy obecni uczcili minutą ciszy zmarłego w ubiegłym roku druha Jana Jagodzińskiego. Poświęcili też chwilę zadumy nad sytuacją w Ukrainie.

Jeśli chodzi o rok sprawozdawczy, to straż z Brzeźna kolejny raz była najczęściej dysponowaną jednostką z naszej gminy do akcji ratowniczo-gaśniczych. W sumie w ubiegłym roku do zdarzeń wyjeżdżali siedemdziesiąt razy. Było to o kilkanaście wyjazdów mniej niż w roku 2020.

Strażacy wyjeżdżali do osiemnastu pożarów i pięćdziesięciu jeden miejscowych zagrożeń. Ponadto jeden z alarmów był alarmem fałszywym.

- Do najpoważniejszych zdarzeń można zaliczyć dwa pożary budynków mieszkalnych i akcje, które kończyły się skutkiem śmiertelnym, na przykład wypadek podczas prac budowlanych czy ciężki wypadek na autostradzie A2 – mówi Hubert Borowiak, Naczelnik OSP w Brzeźnie.

W minionym roku odbyło się więcej ćwiczeń niż w 2020. Druhny i druhowie ćwiczyli zarówno z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Koninie, jak i we własnym zakresie. Były to ćwiczenia z ratownictwa technicznego, wodnego, wysokościowego oraz pierwszej pomocy.

W roku sprawozdawczym jednostka wzbogaciła się o aparat ochrony układu oddechowego wraz z butlą stalową i sygnalizatorem bezruchu, a także dwie butle kompozytowe.

- Jeśli chodzi o ten sprzęt, to jest to nasz proces wymiany aparatów ochrony układu oddechowego, ponieważ w zeszłym roku wycofaliśmy cztery takie aparaty ze względu na ich przestarzałość. Dlatego teraz powoli dokupujemy sprzęt, uzupełniamy te braki – mówi Hubert Borowiak.

W tym roku potrzebny będzie sprzęt z dziedziny ratownictwa technicznego. Przede wszystkim podpory stabilizacyjne, elektronarzędzia, narzędzia dielektryczne, parawan ochronny oraz inny, drobniejszy sprzęt.

W minionym roku kontynuowana była modernizacja starej remizy w Brzeźnie. Został całkowicie wyremontowany garaż. Pojawiły się w nim nowa posadzka i brama przemysłowa. Pomieszczenie zostało też otynkowane wewnątrz.

- I nie mówimy koniec. W tym roku chcielibyśmy zacząć pozyskiwać pieniądze na elewację budynku. To jest naszym priorytetem. I oczywiście utrzymanie remizy, samochodów i sprzętu w remizie przy ulicy Głównej 70a – mówi Tomasz Opszalski, Prezes OSP w Brzeźnie.

Jak wszystkie pozostałe jednostki, również straż z Brzeźna uczestniczyła w minionym roku w wydarzeniach kulturalnych, sportowych uroczystościach państwowych i religijnych, ale też po raz pierwszy, w związku z pandemią, strażacy stanęli przed zadaniem, jakim był dowóz do punktu szczepień osób niemogących dotrzeć tam samodzielnie.

- Włączyliśmy się czynnie. Dostałem telefon od pani z Paprotni, która nie była w stanie sama dotrzeć do punktu szczepień w Brzeźnie. Oczywiście ja nie odmawiam nigdy i w ramach naszych możliwości udało nam się tę panią przetransportować wspólnymi siłami. Tutaj trzeba podkreślić, że ta pani była niechodząca, na wózku inwalidzkim i to było takie dodatkowe utrudnienie, ale daliśmy radę – mówi Tomasz Opszalski.

Z powodu pandemii trochę uśpiona była w ubiegłym roku działalność Dziecięcych Drużyn Pożarniczych, ale w tym roku zaczynają się ponownie zajęcia, czyli szkolenia i ćwiczenia w formie zabawy oraz rekrutacja nowych młodych strażaków.

W czasie zebrania zarząd podziękował kilku osobom, które mocno przyczyniły się do wsparcia działań jednostki. Były to wójt Danuta Mazur i Sylwia Kaczmarczyk, sekretarz gminy, za pomoc w pozyskaniu dofinansowania do paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na starej remizie oraz Tomasz Goździk za pomoc w remontach i druh Dariusz Woźniak, również za duże zaangażowanie w remont remizy.

Brzeźno: Priorytet dokończyć modernizację starej remizy

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ