Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |     Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |    

WSPARCIE DLA UKRAINY


Brzeźno/gmina Krzymów: Pomagamy uchodźcom

28.02.2022 09:51


Brzeźno/gmina Krzymów: Pomagamy uchodźcom

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzeźnie dwudziestego siódmego marca uruchomiła zbiórkę artykułów pierwszej potrzeby dla uchodźców z Ukrainy. Potrwa ona do drugiego marca. Natomiast wkrótce rozpocznie się gminna zbiórka.

Do remizy OSP w Brzeźnie można przynosić między innymi koce, śpiwory, ręczniki, pościel, artykuły higieniczne, wodę, czy zestawy medyczne w godzinach od osiemnastej do dwudziestej pierwszej. Można też w innych godzinach po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. W sprawie zbiórki należy dzwonić pod numer 665 584 154. Szczegóły na plakacie, który można otworzyć lub pobrać ze strony pod artykułem.

W Ukrainie trwa niesprowokowana i nieuzasadniona wojna, którą temu krajowi wytoczyła Rosja, a jej przywódca zapisał się na kartach historii jako spadkobierca Stalina i Hitlera.

Do Polski zmierzają dziesiątki tysięcy uchodźców, głównie kobiet i dzieci. Cały kraj organizuje dla nich pomoc. Od zbiórek artykułów pierwszej potrzeby po udostępnianie miejsc do zamieszkania.

W gminie Krzymów jest zameldowana jedna osoba pochodząca z Ukrainy. Zmierza do niej jej rodzina. To nie znaczy jednak, że jest jedyną osobą z Ukrainy przebywającą w naszej gminie. Sporo osób z Ukrainy pracuje na terenie gminy Krzymów w dużych zakładach. Wkrótce ruszy gminna zbiórka dla uchodźców.

- Stowarzyszenie Aktywne Kobiety z gminy Krzymów zaprosiło mnie na spotkanie drugiego marca do remizy w Krzymowie, gdzie chcemy zaprosić wszystkich ludzi dobrej woli, między innymi dyrektorów szkół publicznych i niepublicznych, przedstawicieli naszych straży pożarnych i inne osoby, które chciałyby wesprzeć te osoby. Chcemy dotrzeć z zaproszeniem do wszystkich sołtysów, to znamienity czas, i przekazać im informacje o tym, w jaki sposób możemy tę zbiórkę dla uchodźców zorganizować, jak również inną pomoc. Dlaczego powiedziałam, że to znamienity czas? Ponieważ sołtysi będą teraz chodzić z nakazami płatniczymi. W gminie Krzymów mieszka mnóstwo cudownych ludzi. Oni (…) kontaktują się ze mną, żebyśmy wspólnie coś zrobili dla Ukrainy i jesteśmy w trakcie przygotowania takiej zmasowanej pomocy – mówi Danuta Mazur.

Organizatorzy mają listę rzeczy potrzebnych uchodźcom.

O tym, w jaki sposób i gdzie przekazywać dary poinformujemy, gdy zapadną ostateczne decyzje w sprawie gminnej zbiórki. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kałku chce udostępnić swoją remizę jako miejsce schronienia dla uchodźców.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W Polsce relokacją uchodźców zajmuje się rząd i wojewodowie. W naszym regionie kwestie związane z pobytem obywateli Ukrainy w Polsce koordynuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

Komunikat wojewody:

Na Dworcu Głównym w Poznaniu uruchomiony został punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy. W punkcie znajdą oni informacje dotyczące legalizacji pobytu w Polsce oraz wszystkie pozostałe niezbędne dane.

Punkt będzie czynny w godzinach od 8.00 do 22.00, ale w zależności od rozwoju sytuacji, istnieje możliwość przedłużenia czasu jego funkcjonowania do 24h na dobę. Od poniedziałku uruchomiona zostanie specjalna infolinia +48 61 850 87 77, która będzie dostępna w godzinach od 8.00 do 20.00. Pytania można również kierować na adres e-mail cudzoziemcy@poznan.uw.gov.pl 
Informacje można znaleźć także na stronie migrant.poznan.uw.gov.pl/uk

- Jesteśmy gotowi udzielić pomocy każdemu, kto będzie jej potrzebował. W obecnych czasach musimy być solidarni z Ukrainą i pomagać jej obywatelom wszelkimi możliwymi środkami - mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Сьогодні на головному залізничному вокзалі у Познані був відкритий інформаційний пункт для біженців з України. У пункті можна знайти інформацію щодо легалізації перебування в Польщі, а також усі інші необхідні дані. Пункт буде працювати з 08.00 до 22.00, але залежно від розвитку ситуації, години праці можуть бути продовжені та він може працювати цілодобово. Від понеділку буде працювати спеціальна гаряча лінія +48 61 850 87 77, яка буде доступна з 08.00 до 20.00. Запитання можна надсилати за допомогою електронної пошти cudzoziemcy@poznan.uw.gov.pl
Інформацію також можна знайти на інтернет сторінці migrant.poznan.uw.gov.pl/uk

Ми готові надати допомогу кожному, хто буде її потребувати. У сьогоднішній ситуації ми повинні бути солідарні з Україною та допомагати її громадянам у будь який можливий спосіб.

Jeżeli uciekasz przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie, zostaniesz wpuszczony do Polski.
Jeżeli nie masz zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, udaj się do najbliższego punktu recepcyjnego.
W punkcie recepcyjnym:
otrzymasz więcej informacji na temat pobytu w Polsce,
zapewnimy Ci tymczasowe zakwaterowanie w Polsce,
otrzymasz ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek.

Źródło: https://www.poznan.uw.gov.pl/wydarzenia-biezace/informacja-dla-uchodzcow-z-ukrainy

Wszelkie potrzebne informacje znajdują się też na stronie ua.gov.pl

pdf
Zbiórka
Typ: pdf Rozmiar: 0.14 Mb
PDF

Brzeźno/gmina Krzymów: Pomagamy uchodźcom

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ