Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Informacje


Paprotnia: Dużo zmian dzięki projektom

23.02.2022 09:37


Dzięki udziałowi w dwóch projektach, Warsztat Terapii Zajęciowej w Paprotni poprawił swoją funkcjonalność, a część jego podopiecznych pozyskała sprzęt niezbędny do codziennego funkcjonowania.

Dzięki projektowi „Aktywny Samorząd” podopieczna warsztatu, Iwona, otrzymała nowoczesny komputer z braille'owską klawiaturą, telefon komórkowy i podłączaną do komputera linijką, umożliwiającą czytanie treści stron internetowych alfabetem Braille'a.

- To jest mój drugi komputer, bo pierwszy dostałam dziesięć lat temu. Jest on jakby ulepszeniem tego starego, bo już na nowym systemie i przede wszystkim ma nowy program lektorski, który lepiej obsługuje strony. Mogę robić zakupy, lepiej korzystać z internetu i z tego wszystkiego, czego potrzebuję. Najczęściej korzystam z wiadomości, komunikatorów, poczty elektronicznej i robię zakupy przez internet: apteka, drogeria – mówi Iwona.

Ale to niejedyny efekt korzystania z programu „Aktywny Samorząd”.

- Tak, bo pomagaliśmy składać wniosek na wózek elektryczny dla Justyny, skuter elektryczny dla Dagmary oraz na wózki dla osób, które ich potrzebują, żeby poruszać się w przestrzeni publicznej – mówi Dariusz Urbański, Kierownik Warsztatu Terapii Zawodowej w Paprotni.

W programie „Aktywny Samorząd” mogą brać udział nie tylko podopieczni warsztatów. Jest on skierowany do wszystkich osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Wnioski można składać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie i tam można uzyskać wsparcie zarówno w komunikowaniu się, jak i likwidacji barier architektonicznych.

Dariusz Urbański zapowiada, że pracownicy WTZ chętnie pomogą osobom, które chciałyby takie wnioski złożyć, a mają problemy z ich wypełnieniem.

Innym programem, z którego korzystał i korzysta warsztat z Paprotni jest program „Wyrównywanie różnic między regionami”. Dzięki niemu w ubiegłym roku udało się poważnie zmodernizować siedzibę placówki. Została odnowiona kotłownia wraz z wymianą pieca, wymienione drzwi zewnętrzne, wykonano remont podjazdów wokół budynku i powstały ścieżki ogrodowe z kostki. Teraz bez barier architektonicznych podopieczni warsztatu mogą zjechać windą niemal wprost do ogrodu i w pobliże wiaty rekreacyjnej. Wyremontowane zostały również pomieszczenia pracowni, od montażu grzejników po docieplenie i malowanie ścian. W nowe meble zostały wyposażone świetlica wraz z pracownią gospodarstwa domowego, pracownia plastyczna i komputerowa. Tam pojawiły się nowe stoły, biurka i szafy.

- Całkowity koszt projektu wyniósł sto dziewięćdziesiąt osiem tysięcy, w tym wkład własny w wysokości czterdziestu tysięcy. Dziękujemy wójt Danucie Mazur i radnym gminy Krzymów za wsparcie tych naszych działań (radni przekazali warsztatowi pieniądze na wkład własny do projektu – przyp. red.) - mówi Dariusz Urbański.

Z tego samego programu warsztat złożył wniosek na nowy samochód. Powinien się on pojawić jeszcze w tym roku.

- Stary, wysłużony samochód, jakim jest Renault Trafic, zastąpi Ford Custom. Myślę, że to będzie udogodnienie, będzie też bezpieczeństwo i komfort jazdy zapewnione osobom niepełnosprawnym, bo to jest najważniejsze – mówi Dariusz Urbański.

 

Paprotnia: Dużo zmian dzięki projektom

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ