Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |     GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |    

Informacje


Krzymów: Powstanie miejsce pamięci?

23.02.2022 09:16


Wizualizacja pomnika

W gminie Krzymów nie ma miejsca, przy którym mogliby się spotkać mieszkańcy i władze z okazji świąt państwowych. Być może to się zmieni, gdyż gmina zgłosiła się do projektu, którego efektem będzie powstanie w Krzymowie okolicznościowego pomnika.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pośrednictwem Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku ogłosiło konkurs na dofinansowanie zadania pod nazwą Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2022”.

- Pani wójt Danuta Mazur poleciła mi, abym zajął się przygotowaniem wniosku o dofinansowanie, dlatego że jest to dość unikatowa szansa, żeby pozyskać środki na zagospodarowanie takiego miejsca, którego centralnym elementem będzie rzeźba, bo ten projekt dotyczy rzeźby, ale w różnym rozumieniu. Można konserwować zabytkowe rzeźby już istniejące, a mogą powstawać za ministerialne pieniądze nowe rzeźby i my chcemy skorzystać z tej drugiej możliwości – mówi Krzysztof Kędziora, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie.

Autorem rzeźby będzie Michał Batkiewicz, pochodzący spod Krakowa artysta. Stworzył on dla naszej gminy projekt pomnika, który przedstawia mapę konturową Polski i stojącego przed nią orła w koronie z rozpostartymi do lotu skrzydłami. W centralnym punkcie rzeźby widnieje napis "Wolnej Ojczyźnie".

- Pomnik ma oddawać cześć wszystkim, którzy walczyli, ale też tym, którzy tworzą współczesny obraz Rzeczypospolitej – mówi Krzysztof Kędziora.

Miejsce pamięci ma powstać w Krzymowie przy ulicy Mlecznej, przy wjeździe na teren sportowo-rekreacyjny. Centralnym elementem tego miejsca będzie wspomniana rzeźba. Ma ona mieć około trzech i pół metra wysokości i dwóch metrów osiemdziesięciu centymetrów szerokości.

W tej chwili został złożony wniosek. Koszt projektu to około dwustu osiemdziesięciu tysięcy złotych, z czego wkład własny gminy ma wynieść nieco ponad dziesięć procent.

Lista beneficjentów ma być opublikowana w kwietniu. Jeśli uda się zakwalifikować do programu, prace rozpoczną się w maju. Będzie to koordynacja prac z artystą (rzeźba ma być odlana z brązu i osadzona na granitowym postumencie) i przygotowanie placu, żeby wszystko udało się zakończyć do jedenastego listopada.

- I wtedy chcielibyśmy dokonać uroczystego odsłonięcia tej rzeźby, otwarcia miejsca pamięci. Jak w każdym programie ministerialnym, zaplanowaliśmy w naszym wniosku szereg działań. To są lekcje historyczne, spotkania z mieszkańcami, których zaprosimy na prelekcje regionalistów, historyków, którzy opowiedzą o historii regionu, będą lekcje z historii lokalnej w szkołach i cały szereg różnorakich działań przewidzianych w tym wniosku – mówi Krzysztof Kędziora.

Krzymów: Powstanie miejsce pamięci

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ