Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |     GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |    

Informacje


Gmina Krzymów: Nowe lampy przyniosą oszczędności

10.02.2022 15:26


Gmina Krzymów: Nowe lampy przyniosą oszczędności

Zakończył się pierwszy etap realizacji oświetleniowych pod nazwą „SOWA plus – oświetlenie zewnętrzne”. Dzięki niemu w kilku sołectwach ledy zastąpiły stare, energochłonne lampy sodowe.

"SOWA" to program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, skierowany między innymi na ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Dzięki niemu i przynależności do spółki oświetleniowej w Kaliszu, gmina Krzymów do połowy tego roku zyska dwieście czterdzieści sześć ulicznych lamp ledowych. Z tego wymienionych zostanie sto dziewięćdziesiąt dziewięć starych opraw, a powstanie czterdzieści siedem nowych. Bo, aby uzyskać odpowiedni efekt energetyczny, o którym jest mowa w założeniach programu „SOWA”, trzeba go wdrażać tam, gdzie lampy oświetleniowe są założone słup przy słupie. Takie odcinki występują w naszej gminie i zostały one wskazane i już częściowo zrealizowane. Oprawy zostały wymienione na ulicach Głównej, Kwiatowej, Zdrojowej, Ogrodowej, Złotogórskiej, Dojazdowej i przy drodze krajowej 92 w Brzeźnie. Wymienione na ledy i dołożone nowe oprawy zostały poza Brzeźnem w Głodnie i Starych Paprockich Holendrach.

- Ten etap już za nami. Wymieniliśmy sto jedenaście starych opraw i domontowaliśmy trzydzieści jeden ledowych nowych – mówi Danuta Mazur, Wójt Gminy Krzymów.

W kolejnym etapie, do końca czerwca tego roku, takie prace zostaną przeprowadzone w Krzymowie przy ulicach Głównej, Osiedlowej, Konińskiej, Kościelnej, Leśnej i Piaskowej. Tam stare lampy zostaną zastąpione nowymi. Ponadto w Paprotni na ulicach Wrzosowej i Zielonej oraz przy drodze krajowej 92. Łącznie w całej gminie to będzie dwieście czterdzieści sześć energooszczędnych lamp. To oczywiście nie wszystkie, które świecą w gminie Krzymów. Mamy ich w sumie sześćset osiemdziesiąt, z czego wiele jest nowszej generacji.

Wymiana lamp sodowych na energooszczędne ma przynieść budżetowi gminy choć częściową ulgę z tytułu opłat za energię.

- Dzięki temu mamy nadzieję chociaż zmieścić się w zaplanowanej kwocie jeśli chodzi o pieniądze przeznaczane na oświetlenie uliczne. Już dziś wiemy po przetargu, że niestety stawka za kilowatogodzinę wzrosła jeszcze raz tyle (w porównaniu z ubiegłoroczną - przyp. red.) - mówi Danuta Mazur.

Poza wyminą lamp, w tym roku w gminie powstaną też zupełnie nowe instalacje, które na ubiegłorocznych zebraniach wiejskich zgłaszali mieszkańcy sołectw. Stanie się tak w Nowym Krzymowie, Piersku, Drążnie, Genowefie, Głodnie, Bolesławowie, Szczepidle, Genowefie, Paprotni, Teresinie oraz w Brzeźnie przy mających powstać z Polskiego Ładu ulicach Jaśminowej, Pogodnej, Akacjowej, Bukowej, Słonecznej i Kwiatowej.

Oświetlenie uliczne to spory koszt dla budżetu gminy.

- Musimy razem z radnymi zastanowić się głęboko, czy nie przymierzyć się w kolejnych latach i nie zmodernizować istniejącego oświetlenia ulicznego, zamieniając je na ledowe po to, aby ilość zużytej energii była nieco mniejsza. Bo muszę przypomnieć, że w roku 2021 tylko na energię związaną z oświetleniem ulicznym wydaliśmy około pół miliona złotych. Czyli kolejne lampy to kolejne pieniądze i z tym trzeba się liczyć. (…) Udział w tym projekcie (SOWA – przyp. red.) jest nastawiony na to, abyśmy mogli oszczędzać, a jednocześnie spełniać funkcję, do której powołana jest gmina i sprawiać, że gmina będzie bezpieczna, bo jednak są miejsca, które należy oświetlić – mówi Danuta Mazur.

 

Gmina Krzymów: Nowe lampy przyniosą oszczędności

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ