Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |     GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |    

Informacje


Brzeźno, Kałek, Paprotnia: Strażacy mają własny prąd

26.01.2022 11:57


Brzeźno, Kałek, Paprotnia: Strażacy mają własny prąd

Na trzech budynkach należących do Ochotniczych Straży Pożarnych lub przez nie użytkowanych, jeszcze w ubiegłym roku zostały zainstalowane panele fotowoltaiczne. Chodzi o starą remizę w Brzeźnie, remizę w Kałku i świetlicę wiejską w Paprotni, użytkowaną przez tamtejszą jednostkę.

Koszt montażu paneli na każdym ze wspomnianych budynków wyniósł po trzydzieści cztery tysiące złotych. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu przyznał każdej z tych jednostek dotacje po dwadzieścia osiem tysięcy dziewięćset złotych. Do tego po trzy i pół tysiąca dopłaciła gmina, a strażacy ze swoich budżetów dołożyli po tysiąc sześćset złotych.

- Teraz możemy powiedzieć, że produkujemy energię elektryczną, czyli korzystanie z tej energii, czy grzanie z niej będziemy mieli za darmo z promieni słonecznych. I to jest ta korzyść. W przypadku Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzeźnie będziemy ogrzewać elektrycznie. Nie będziemy już płacić za węgiel, bo mamy tam ogrzewanie na ekogroszek. Ale w tym przypadku część remizy będziemy mogli sobie grzać czystą energią elektryczną – mówi Tomasz Opszalski, Komendant Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Krzymowie i Prezes OSP w Brzeźnie.

W pozostałych remizach energia ze słońca ma być wykorzystywana w podobny sposób.

- Duże podziękowania dla pani wójt Danuty Mazur, bo to z gminy Krzymów cała pomoc odnośnie tej całej biurokracji nadeszła pomoc i pani sekretarz Sylwii Kaczmarczyk – dodaje Tomasz Opszalski.

Brzeźno Kałek Paprotnia: Strażacy mają własny prąd

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ