Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |     Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |    

Informacje


Krzymów: Zakupowy szał

16.12.2021 15:07


Ten rok okazał się wyjątkowy, jeśli chodzi o liczbę i wielkość kwot z funduszy zewnętrznych, pozyskanych przez Ochotniczą Straż Pożarną w Krzymowie.

O wcześniejszych inwestycjach informowaliśmy, ale nowy sprzęt spływać będzie do jednostki niemal do końca roku.

W grudniu udało się rozliczyć dofinansowanie z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Było to sześć tysięcy osiemdziesiąt pięć złotych. Gmina Krzymów dołożyła do tego pięć tysięcy, a jednostka ze swojego budżetu jeszcze sześćset pięćdziesiąt złotych. Za te pieniądze zostały kupione dwie gaśnice proszkowe, parawan ochronny używany do zasłaniania ofiar wypadków lub w nich poszkodowanych. Ponadto kolce lodowe na buty do działań ratowniczych na zamarzniętych akwenach, latarki kątowe ręczne trzy sztuki, bloczki zjazdowe do ratownictwa wysokościowego. Dokupiona została też trzecia podpora ratownicza, dzięki czemu będzie już można zrobić trójnóg ratowniczy. Do tego łącznik podpór, dwie radiostacje oraz zestaw pętli i szekli.

Strażaków z Krzymowa wsparli też mieszkańcy miejscowości, przeznaczając dla ich jednostki siedem tysięcy złotych z Funduszu Sołeckiego. Za te pieniądze do garażu remizy została zakupiona pralka i suszarka.

- Podczas każdego pożaru wydzielają się różna trujące i rakotwórcze substancje chemiczne. I to wszystko pozostaje na naszych ubraniach specjalnych. Praliśmy je we własnym zakresie w domu. Ale od pewnego czasu bardzo dużo mówi się o tym, żeby tego nie robić w warunkach domowych w pralkach. Po prostu te związki chemiczne zostają później na naszej prywatnej odzieży. Dlatego też podstawowym zakupem z tych środków sołeckich jest pralka i suszarka. Typowe do garażu, do ubrań specjalnych – mówi Julian Tomicki, Prezes OSP w Krzymowie.

Z Funduszu Sołeckiego udało się też kupić ekran i projektor, które będą wykorzystywane na spotkaniach edukacyjno-szkoleniowych z Dziecięcą Drużyną Pożarniczą, czyli Tygrysami. Po tym wszystkim zostały jeszcze pieniądze na zakup dwóch mikrofono-głośników do radiostacji nasobnych.

Jednostce, po raz pierwszy w historii, udało się otrzymać wsparcie z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników w Warszawie. Było to pięć i pół tysiąca złotych. Dzięki tej dotacji udało się kupić między innymi składającą się z trzech elementów drabinę nasadkową.

- My do tej pory używamy drabinę wolnostojącą, wysuwaną, aluminiową, która nie jest drabiną ratowniczą. Dlatego postaraliśmy się o te środki, żeby zakupić nową drabinę. Jest ona z atestami, ze wszystkimi dopuszczeniami i będzie ona dla nas takim zabezpieczeniem – mówi Julian Tomicki.

Ponadto zostały kupione trzy latarki akumulatorowe. Ten projekt nie jest jeszcze rozliczony, ma to nastąpić do końca roku.

Ponadto pięć tysięcy złotych otrzymała jednostka z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. W ramach tego dofinansowania kupione zostało jedno ubranie specjalne do działań ratowniczo-gaśniczych oraz dwie butle stalowe do aparatów powietrznych ochrony dróg oddechowych. Całość zakupu sprzętu zamknęła się kwotą 5000 zł. Sprzęt pozwoli na zabezpieczenie ratowników podczas działań-ratowniczo-gaśniczych.

Krzymów: Zakupowy szał

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ