Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |     GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |    

Informacje


Brzeźno: Do serca przytul psa

01.10.2021 08:00


Szczeniaczek na tle ceglanej ściany

Tylko jednego pieska udało się wyadoptować we wrześniu z Przytuliska i Hotelu dla Zwierząt w Brzeźnie. Trafił on do domu poza gminą Krzymów.

Natomiast odłowiony został pies w okolicy Paprotni, drugi z ulicy Dojazdowej w Brzeźnie, ale znaleźli się jego właściciele. Ponadto znalezione zostały dwa szczeniaki w Brzeźnie przy ulicy Krzymowskiej. Ponadto gmina Krzymów przekazała siedem suczek z przytuliska do placówki konińskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami przy ulicy Gajowej.

SKRĘT ŻOŁĄDKA U PSA

To przypadłość, która może w bardzo krótkim czasie doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Rzadko udaje się uratować psa, któremu skręcił się żołądek. Można jednak zminimalizować ryzyko jego wystąpienia. Najczęściej dotyka psów ras dużych i olbrzymich.

- Skręt żołądka to stan, w którym wypełniony pokarmem, płynem lub gazem żołądek obraca się wokół własnej osi. Jego zawartość jest w nim wówczas zablokowana i nie może dostać się do kolejnych odcinków układu pokarmowego. Żołądek wzdyma się, powodując ucisk i niedokrwienie innych narządów psa. Dochodzi zazwyczaj do utraty przytomności i śmierci – mówi Tomasz Opszalski, współwłaściciel Przytuliska i Hotelu dla Zwierząt w Brzeźnie.

Jedynym ratunkiem dla psa jest natychmiastowa operacja, ale nawet ona daje zaledwie 50% szans na powrót do pełnej sprawności. Objawy skrętu żołądka u psa to bezskuteczna próba wymiotowania, ślinotok, problemy z oddychaniem, wzdęty brzuch, zmiana koloru błon śluzowych na jasny oraz podenerwowanie i osłabienie.

Wystąpienie większości lub wszystkich tych objawów u psa oznacza konieczność nagłej interwencji u lekarza weterynarii.

JAK ZMINIMALIZOWAĆ RYZYKO?

Karmienie psa dwa lub trzy razy dziennie mniejszymi porcjami zmniejsza ryzyko wystąpienia skrętu żołądka.

Skręt żołądka może wystąpić u każdego psa, bez względu na wielkość, rasę i wiek. Jednak najczęściej zdarza się u psów dużych i starszych, zazwyczaj tych, które karmione są raz dziennie.

Zauważono, że szczególnie podatne na tę przypadłość są Dogi Niemieckie, Bernardyny, Berneńskie Psy Pasterskie, Owczarki Niemieckie, Retrievery, Malamuty, Dobermany, a także wszystkie wyżły.

Psy szczególnie narażone na skręt żołądka powinny dostawać pokarm w mniejszych porcjach dwa lub trzy razy dziennie. Bezpośrednio przed posiłkiem, jak i zaraz po nim nie powinny zażywać dużej dawki ruchu. Szczenię dużej rasy należy przyzwyczajać do tego, że przez godzinę po posiłku odpoczywa. Nie jest to łatwe do pogodzenia z nauką czystości. Jedna z zasad tej nauki mówi, że po posiłku należy wyprowadzić szczenię na spacer aby załatwiło potrzebę fizjologiczną. Jeśli zauważymy, że pies nauczy się już podstaw czystości, spróbujmy młodego osobnika przyzwyczaić do tego, żeby po posiłku przez godzinę odpoczywał na swoim posłaniu. W późniejszych miesiącach i latach życia będzie o to dużo łatwiej z dorosłym psem dużej rasy. Zmniejszymy w ten sposób ryzyko wystąpienia skrętu żołądka.

Psy jedzące łapczywie, pochłaniają wraz z karmą dużą ilość powietrza. To zwiększa ryzyko wystąpienia skrętu. W takich przypadkach należy stosować miski spowalniające jedzenie.

- U psów pracujących stosowany jest również zabieg profilaktyczny, polegający na przyszyciu ściany żołądka w taki sposób by zapobiec skręceniu. Nie jest to stuprocentowe zabezpieczenie przed skrętem, jednak znacząco ogranicza jego ryzyko – mówi Tomasz Opszalski.

W prowadzonym przez Tomasza i Małgorzatę Opszalskich przytulisku na adopcję cały czas czekają pieski. Każdy, kto zdecyduje się wziąć psa do domu, otrzyma zdrowe i przygotowane pod względem psychicznym do życia w rodzinie zwierzę.

Ponadto psy są wysterylizowane i zachipowane. Tomasz Opszalski zapewnia, że z zainteresowanymi adopcją osobami spotka się o każdej odpowiadającej tym osobom porze. Ma on również szeroką wiedzę i długoletnie doświadczenie w szkoleniu i wychowywaniu psów, z czego warto skorzystać.

O szczegóły zawsze można zapytać w Przytulisku dla Zwierząt, które razem z hotelem mieści się w Brzeźnie przy ulicy Siennej 13 B. Zainteresowani adopcją lub usługami hotelowymi proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Dzwonić należy pod numery 506-510-511 lub 691- 198-330.

Informacje można też znaleźć na Facebooku. Wystarczy wpisać: Przytulisko w Brzeźnie lub Tomasz Małgorzata.

Zdjęcia psów przeznaczonych do adopcji są opublikowane na stronie www.krzymow.pl w zakładce „Dla mieszkańców”, w rozdziale „Zwierzęta do adopcji”.

Brzeźno: Do serca przytul psa

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ