Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |     Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |    

Informacje


Brzeźno: Do serca przytul psa

01.09.2021 08:00


Szczeniaczki na trawie

W sierpniu do Przytuliska dla Zwierząt w Brzeźnie trafiły dwa szczeniaczki porzucone w tej miejscowości w lesie, jeden błąkający się pies został odłowiony na ulicy Głównej w Brzeźnie i jeden na ulicy Siennej w tej samej miejscowości.

Ten ostatni nie zabawił długo w przytulisku, ponieważ szybko znalazł się jego właściciel i pies wrócił do domu.

Jeśli chodzi o ruch adopcyjny, to w sierpniu wyadoptowane zostały dwa pieski. Nowe domy znalazły w Brzeźnie.

KAGANIEC

Kaganiec należy do akcesoriów z reguły przez psy nielubianych. Są jednak takie sytuacje, w których wydaje się być niezbędny. Warto zatem wiedzieć jaki kaganiec wybrać.

Bywa tak, że decyzja o zakupie kagańca wymuszona jest przez przepisy (na przykład, kiedy chcemy skorzystać ze środków transportu publicznego ), innym razem decydujemy się na niego ze względu na bezpieczeństwo naszego pupila, żeby podczas spacerów nie zjadł czegoś trującego.

Wielu właścicieli psów, kierując się mylnie pojmowanym dobrem psa, wybiera kagańce materiałowe, tak zwane kagańce weterynaryjne. To błąd. One świetnie spełniają swoją funkcję podczas zabiegów przeprowadzanych przez lekarza, nie nadają się natomiast do użytku codziennego, zwłaszcza podczas upałów. Uniemożliwiają bowiem psom odpowiednią wentylację – czyli głębsze oddychanie, ziajanie, a to właśnie tak psy się schładzają. Takie kagańce uniemożliwiają także picie wody, a to kolejny sposób schładzania się. Wielu właścicieli żyje w błędnym przekonaniu, że lekki kaganiec materiałowy to coś co będzie psu służyło dobrze, ze względu na swoją niewielką wagę. Tymczasem taki kaganiec może w niektórych sytuacjach doprowadzić nawet do śmierci psa. W opinii wielu fachowców ten typ kagańców powinien być wycofany ze sprzedaży i dostępny jedynie dla lekarzy weterynarii i groomerów.

Zdecydowanie lepiej sprawdzi się kaganiec ażurowy. Jeśli mamy obawy, że wykonany z metalu będzie zbyt ciężki dla naszego psa, wybierzmy taki, do którego wytworzenia użyto materiałów lekkich, np. odpowiedniego plastiku. W takim kagańcu nasz pies będzie mógł oddychać, a także napić się bez konieczności jego zdejmowania.

- Pamiętajmy, żeby pierwszego kagańca dla naszego podopiecznego nie kupować na odległość. Psa należy zabrać do sklepu, przymierzyć te kagańce, które wydają nam się, ze względu na ich rozmiar, najbardziej odpowiednie. Kaganiec powinien być tak założony aby pies nie mógł go ściągnąć, jednocześnie nie należy go zakładać zbyt ciasno. Niektóre psy są na tyle sprytne, że potrafią zdejmować kaganiec z pyska. Powinniśmy zatem obserwować czy nasz ulubieniec nie nauczył się tego. Starajmy się nie pozostawiać psa w kagańcu zbyt długo bez nadzoru. Stosujmy go raczej wtedy, kiedy psa mamy na oku i zdejmijmy z pyska wtedy, kiedy będzie to możliwe. Zanim zdecydujemy się na założenie kagańca psu na dłuższy czas, przyzwyczajmy zwierzę do jego zakładania i noszenia. Najłatwiej zacząć ze szczeniakiem – mówi Tomasz Opszalski, współwłaściciel Przytuliska i Hotelu dla Zwierząt w Brzeźnie.

Kagańce można kupić w sklepach weterynaryjnych lub zoologicznych.

W prowadzonym przez Tomasza i Małgorzatę Opszalskich przytulisku na adopcję cały czas czekają pieski. Każdy, kto zdecyduje się wziąć psa do domu, otrzyma zdrowe i przygotowane pod względem psychicznym do życia w rodzinie zwierzę.

Ponadto psy są wysterylizowane i zachipowane. Tomasz Opszalski zapewnia, że z zainteresowanymi adopcją osobami spotka się o każdej odpowiadającej tym osobom porze. Ma on również szeroką wiedzę i długoletnie doświadczenie w szkoleniu i wychowywaniu psów, z czego warto skorzystać.

O szczegóły zawsze można zapytać w Przytulisku dla Zwierząt, które razem z hotelem mieści się w Brzeźnie przy ulicy Siennej 13 B. Zainteresowani adopcją lub usługami hotelowymi proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Dzwonić należy pod numery 506-510-511 lub 691- 198-330.

Informacje można też znaleźć na Facebooku. Wystarczy wpisać: Przytulisko w Brzeźnie lub Tomasz Małgorzata.

Brzeźno: Do serca przytul psa

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ