Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |     Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |    

Informacje


Brzeźno: Pielgrzymkowe śniadanie

09.08.2021 12:12


Pielgrzymi na postoju ze śniadaniem

Siódmego sierpnia z Konina wyszła trzydziesta pierwsza pielgrzymka na Jasną Górę. Na postoju w Brzeźnie, śniadaniem podjęły pątników panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.

- Zapisało się na nią sto sześćdziesiąt osób. No, zobaczymy. Część pewnie jeszcze będzie dołączać w międzyczasie, bo tak jest, że gdzieś w Wyszynie, w Turku, po drodze dołączają – mówi ksiądz Kamil Jakubowski, przewodnik pielgrzymki.

Pątnicy z Konina idą do Częstochowy w intencji kościoła i wspólnoty wiernych. Ponadto każdy ma osobiste intencje. Na przykład Andrzej, który z konińską pielgrzymką idzie na Jasną Górę po raz dwudziesty pierwszy.

- Niosę intencję swojej ukochanej rodziny, gdyż córka i najbliżsi są bez pracy, więc to, co w tych czasach najważniejsze. Ponadto, żebyśmy byli przy wierze, przy panu Bogu, przy Matce Boskiej i te wartości przenosili na innych. A przy okazji, jak się uda, wymodlić, wyprosić to, co jest nam potrzebne do życia na co dzień – mówi.

Cały czas mamy pandemię, jednak nie wpłynęło to na organizację konińskiej pielgrzymki.

- Mamy tylko takie obostrzenia, że może być maksymalnie trzysta osób niezaszczepionych. Ale to nam nie grozi, ponieważ zainteresowanie jeszcze jest trochę mniejsze w tym roku. Zwykle nas pielgrzymowało około trzystu, trzystu dwudziestu, trzydziestu osób. W tym roku jeszcze tego nie będzie – mówi ksiądz Kamil Jakubowski.

Pierwszy przystanek na drodze od początku wypada w Brzeźnie, na polanie naprzeciwko strzelnicy. Tradycją jest, że w tym miejscu panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Brzeźnie przygotowują dla pątników śniadanie. Można było zjeść bułki lub chleb z wędliną i serem, ogórka małosolnego, były też kawa zbożowa z mlekiem i naturalna oraz herbata. Dodatkowo ciasteczka i zgrzewki z wodą, a także jogurty.

- Śniadanie zaczęłyśmy przygotowywać o szóstej trzydzieści. W siedem osób zrobiłyśmy je w półtorej godziny. Każda miała przydzieloną rolę, że nikt nikomu nie przeszkadzał. Bo to kanapki. Gdyby było gotowanie obiadu, to może trwałoby to więcej, ale my akurat robimy śniadanie, więc jest szybciej – mówi Marianna Bąkowska, Przewodnicząca KGW w Brzeźnie.

Pieniądze na produkty dawali mieszkańcy, wrzucając je do rozstawionych w sklepach puszek. W sumie uzbierało się sześćset siedemdziesiąt dwa złote.

Konińscy pielgrzymi dotrą na Jasną Górę trzynastego sierpnia.

Brzeźno: Pielgrzymkowe śniadanie

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ