Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |     Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |    

Informacje


Brzeźno: Do serca przytul psa

01.08.2021 08:00


Szczeniaczki na trawniku

Takiego miesiąca dawno nie było w Przytulisku dla Zwierząt w Brzeźnie. W lipcu wyadoptowanych zostało aż siedem piesków, a tylko dwa zostały odłowione.

Jeden z nich błąkał się na ulicy Sosnowej w Brzeźnie, drugi, również w Brzeźnie, został odłowiony na ulicy Krzymowskiej, ale w tym przypadku udało się odnaleźć właściciela i pies wrócił do domu.

Z kolei nowe domy znalazło sześć szczeniaczków i jedna suczka.

WŚCIEKLIZNA

- Wścieklizna to śmiertelna choroba wirusowa ssaków, występująca niemal na całym świecie. Szczepienie przeciwko niej jest jedynym prawnie wymaganym szczepieniem psów w Polsce – mówi Tomasz Opszalski, współwłaściciel Przytuliska i Hotelu dla Zwierząt w Brzeźnie.

Właściciele psów mają wybór w przypadku szczepień profilaktycznych przeciwko wielu chorobom wirusowym, jednak szczepienie przeciw wściekliźnie jest obowiązkowe i prawnie wymagane, a za jego brak właściciel psa może zapłacić karę w wysokości nawet do pięciu tysięcy złotych.

Obowiązek profilaktyki wynika z faktu bardzo dużego zagrożenia spowodowanego przez wirus wścieklizny. Co roku w USA umierają nawet cztery osoby chore na wściekliznę. W Ameryce Północnej odpowiedzialne za zarażenie człowieka są głównie nietoperze. Gdyby jednak w Polsce szczepienie psów nie było obowiązkowe, jest bardzo prawdopodobne, że mielibyśmy podobne statystyki. Według danych w latach 1985 - 2006 odnotowano w Polsce trzy przypadki zachorowania przez człowieka na wściekliznę. .

Okres rozwoju choroby może trwać od trzech do dwudziestu czterech tygodni, w zależności od typu wirusa, odporności organizmu i głębokości pokąsania.

OKRES ZWIASTUNOWY

Psy, które do tej pory chętnie przebywały z ludźmi, zaczynają ich unikać, stają się lękliwe. Natomiast te, które do tej pory obawiały się ludzi, zaczynają się do nich łasić (obserwuje się podobne zachowania także u lisów, stąd należy pamiętać aby nie głaskać napotkanych lisów, które nie boją się ludzi). Wiele psów w tej fazie choroby unika światła, szuka zacienionych miejsc. Psy bywają rozdrażnione, niekiedy wpadają w letarg, łapią powietrze (tak jakby polowały na muchy), mają zmniejszony apetyt, bywa, że nie przyjmują jedzenia, natomiast próbują zjadać napotkane przypadkowe przedmioty. Zdarza się, że rozdrapują ranę, przez którą wdał się wirus. U wielu psów trzymanych w domu, właściciel może nie zauważyć większych zmian w zachowaniu w tej fazie choroby.

OKRES PODNIECENIA (SZAŁU)

Psy stają się agresywne, rzucają się, zaczynają gryźć z wściekłością, rozgryzają napotykane przedmioty. Zamknięte, próbują, w szale, wydostać się na zewnątrz, rozgryzają drzwi lub pręty klatki. Wykazują skłonności do ucieczek. Jeśli zarażonemu psu uda się uciec w tej fazie choroby, może przebiec bez odpoczynku nawet do dwustu kilometrów. Napotkane zwierzęta gospodarskie bez ostrzeżenia napadnie i pogryzie, człowieka raczej będzie unikał, chyba że ten go rozdrażni lub zaatakuje. Odgłos szczekania zmieni się, ponieważ w końcowej fazie tego okresu dochodzi do stopniowego paraliżu nerwów na całym ciele. Wiele psów tej fazie choroby nie przyjmuje już pokarmu i wody. Jeśli człowiek próbuje im ją podać, często reagują nerwowo.

OKRES PORAŻENIA

Zdarza się, że chory pies padnie zanim dojdzie do tej fazy choroby. Porażeniu ulegają wszystkie mięśnie. Najczęściej najpierw pies traci władzę w tylnych nogach i ogonie. Ciągnie za sobą zad, poruszając jedynie przednimi kończynami. Później dochodzi do paraliżu reszty ciała i śmierci.

Psa, który pogryzie człowieka, a jest nieszczepiony, poddaje się obserwacji, która w skrajnym przypadku może trwać nawet trzy miesiące. O jej przeprowadzeniu i ewentualnym zakończeniu decyduje urzędowy lekarz weterynarii.

TRZEBA PAMIĘTAĆ

- Każdy właściciel psa ma obowiązek zaszczepienia go przeciw wściekliźnie. W Polsce szczepienie jest ważne przez rok. Każdy pies, który ukończył trzy miesiące życia może być zaszczepiony. Od tego momentu właściciel ma trzydzieści dni na jego zaszczepienie przeciw wściekliźnie, co oznacza, że musi to zrobić do ukończenia przez psa czwartego miesiąca życia. Z tego obowiązku może go zwolnić lekarz weterynarii ale tylko wówczas gdy stwierdzi, że pies wykazuje objawy choroby (szczepi się tylko zwierzęta zdrowe) lub (w przypadku samic) jeżeli jest w ciąży lub w trakcie laktacji. Od lat jedynym skutecznym sposobem na walkę z wścieklizną są szczepienia – mówi Tomasz Opszalski.

W prowadzonym przez Tomasza i Małgorzatę Opszalskich przytulisku na adopcję cały czas czekają pieski. Każdy, kto zdecyduje się wziąć psa do domu, otrzyma zdrowe i przygotowane pod względem psychicznym do życia w rodzinie zwierzę.

Ponadto psy są wysterylizowane i zachipowane. Tomasz Opszalski zapewnia, że z zainteresowanymi adopcją osobami spotka się o każdej odpowiadającej tym osobom porze. Ma on również szeroką wiedzę i długoletnie doświadczenie w szkoleniu i wychowywaniu psów, z czego warto skorzystać.

O szczegóły zawsze można zapytać w Przytulisku dla Zwierząt, które razem z hotelem mieści się w Brzeźnie przy ulicy Siennej 13 B. Zainteresowani adopcją lub usługami hotelowymi proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Dzwonić należy pod numery 506-510-511 lub 691- 198-330.

Informacje można też znaleźć na Facebooku. Wystarczy wpisać: Przytulisko w Brzeźnie lub Tomasz Małgorzata.

Brzeźno: Do serca przytul psa

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ