Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Informacje


Brzeźno: Do serca przytul psa

01.06.2021 08:00


Trzy szczeniaczki na trawniku

W maju nie wyadoptował się ani jeden pies z Przytuliska dla Zwierząt w Brzeźnie. To był na razie najgorszy pod tym względem miesiąc w tym roku.

Do przytuliska trafił natomiast jeden pies z Krzymowa, dwie suczki z Nowego Brzeźna i będąca w zaawansowanej ciąży suczka z Drążenia, która urodziła osiem szczeniaczków.

Przed miesiącem pisaliśmy o tym, jak zrobić dobry wybieg dla psa. Dotyczyło to tych piesków, które nie mieszkają w domach.

Dla psów domowych warto przygotować dobre

LEGOWISKO

Wielu właścicieli nie przywiązuje wagi do tego, gdzie powinno znajdować się psie legowisko. Niektórzy umieszczają je tam, gdzie im najbardziej pasuje.

- Co prawda w relacji z psem to my jesteśmy, a przynajmniej powinniśmy być stroną decydującą, jednak w kwestii tego, gdzie ma się znaleźć posłanie, powinniśmy wziąć pod uwagę dobro naszego psa. To ważne, aby czuł się tam dobrze, ponieważ pies w takim miejscu odpoczywa. Jeśli będzie się tam źle czuł, to najprawdopodobniej znajdzie sobie inne miejsce do odpoczynku – mówi Tomasz Opszalski, współwłaściciel Przytuliska i Hotelu dla Zwierząt w Brzeźnie.

Wiele osób uważa, że najlepiej mieć psa na oku i dlatego posłanie umieszczają tam, gdzie często bywają i mają to miejsce pod kontrolą. Na przykład w przedpokoju nieopodal wejścia do domu. Pies w takim miejscu nie nauczy się odpoczywać, ponieważ w ciągu dnia domownicy często będą przechodzić obok niego. A jeśli pies nie nauczy się odpoczynku, to będzie nadmiernie kontrolować otoczenie, będzie chodził za domownikami. Brak odpoczynku może też wywoływać jego poddenerwowanie.

Zatem na legowisko trzeba wybrać miejsce spokojne i sprawdzić, czy pies je zaakceptował. Jeśli wybrał inne miejsce, to trzeba przenieść jego posłanie właśnie tam.

Nie wolno karać psa, jeśli coś źle zrobił, gdy jest już w legowisku. Karać trzeba od razu, przy przewinieniu. Legowisko musi się kojarzyć zwierzęciu z bezpieczeństwem i odpoczynkiem.

A co, jeśli w mieszkaniu jest więcej niż jeden pies? Czy mogą one korzystać z jednego legowiska?

- Jeśli się dogadują, to tak. Wiele zależy od tego czy mają podobne temperamenty. Jeśli nie przeszkadzają sobie i siebie tolerują, to nie ma powodu, żeby je rozdzielać . Psy w sforach czy szczeniaki tak właśnie odpoczywają– mówi Tomasz Opszalski.

Istnieje jeszcze inna metoda „zakwaterowania” pieska. Chodzi o klatkę kennelową. Wykonana jest z plastiku lub delikatnej metalowej siatki i może przypominać mały pokoik lub budę.

- Jeśli uda się nam nauczyć pieska korzystania z takiej klatki, to będzie bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ psy dobrze w takiej klatce odpoczywają – mówi Tomasz Opszalski.

Klatka musi być odpowiednio duża, żeby pies się mógł w niej wygodnie położyć. Jeśli chcemy przestawić pieska na klatkę, powinniśmy wyłożyć kennel legowiskiem.

Klatka może też służyć jako transporter. Pies będzie się w niej bezpiecznie czuł podczas podróży. Można ją też postawić w miejscu, w którym pies będzie tymczasowo mieszkał, na przykład podczas wyjazdów wakacyjnych. Warto na klatce rozłożyć jakieś tkaniny, żeby odciąć zwierzę od bodźców zewnętrznych.

Korzystania z klatki łatwo nauczyć szczeniaki. Z dorosłym psem może być problem, ale jest to możliwe.

- Klatka kennelowa jest dobrym rozwiązaniem, jeśli pies chce z niej korzystać. Jeśli nie, to pozostajemy przy tradycyjnym legowisku – mówi Tomasz Opszalski.

W prowadzonym przez Tomasza i Małgorzatę Opszalskich przytulisku na adopcję cały czas czekają pieski. Każdy, kto zdecyduje się wziąć psa do domu, otrzyma zdrowe i przygotowane pod względem psychicznym do życia w rodzinie zwierzę.

Ponadto psy są wysterylizowane i zachipowane. Tomasz Opszalski zapewnia, że z zainteresowanymi adopcją osobami spotka się o każdej odpowiadającej tym osobom porze. Ma on również szeroką wiedzę i długoletnie doświadczenie w szkoleniu i wychowywaniu psów, z czego warto skorzystać.

O szczegóły zawsze można zapytać w Przytulisku dla Zwierząt, które razem z hotelem mieści się w Brzeźnie przy ulicy Siennej 13 B. Zainteresowani adopcją lub usługami hotelowymi proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Dzwonić należy pod numery 506-510-511 lub 691- 198-330.

Informacje można też znaleźć na Facebooku. Wystarczy wpisać: Przytulisko w Brzeźnie lub Tomasz Małgorzata.

 

Brzeźno: Do serca przytul psa

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

Kategorie informacji

Biuletyn informacji publicznej

Dodatkowe informacje na temat przetargów oraz zmian w urzędzie możesz znaleźć również w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) Gminy krzymów.


zlobek maluszek


Geoportal Powiatu Konińskiego

ˆ