Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Informacje


Paprotnia: Walczą o sygnalizację świetlną

12.05.2021 08:22


Skrzyżowanie w Paprotni

Mieszkańcy Paprotni nie zgadzają się na odmowną decyzję Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na temat instalacji w tej miejscowości sygnalizacji świetlnej. Władze gminy starały się o budowę sygnalizacji w Paprotni i Genowefie. GDKiA zgodziła się tylko na tę drugą lokalizację.

Mieszkańcy Paprotni postanowili działać.

- Zrobiliśmy spotkanie. Pani dyrektor szkoły wystosowała pismo do generalnej dyrekcji dróg i zbierała podpisy. Zebraliśmy ich ponad pięćset. Mieszkańcy są zbulwersowani na ten temat i tak dalej być nie może. Trzeba to skrzyżowanie doprowadzić do porządku. I, żeby były przejścia bezpieczne i przejazd. Nie chcemy przecież odbierać Genowefie świateł, bo nie o to chodzi, ale jeżeli należy tam założyć, to i u nas tym bardziej – mówi Henryk Jackowski, radny gminy Krzymów z Paprotni.

Radny osobiście dostarczył petycję do biura Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Koninie oraz do Urzędu Gminy w Krzymowie. Do Ministerstwa Infrastruktury i GDKiA w Poznaniu listy dostarczy poseł Leszek Galemba.

Orędowniczką powstania sygnalizacji świetlnej w Paprotni jest Elżbieta Śmigielska, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Paprotni.

- Uważam, że jest bardzo potrzebna na Drodze Krajowej 92, która przebiega przez drogę prowadzącą do szkoły. Sygnalizacja zwiększyłaby bezpieczeństwo naszych uczniów. W ubiegłym roku w maju na tej trasie uległ wypadkowi nasz uczeń i do tej pory boryka się z jego konsekwencjami. Chłopiec doznał urazu głowy i nogi, przeszedł skomplikowane operacje, przebywał w śpiączce, tak, że obecnie korzysta jeszcze z rehabilitacji – mówi Elżbieta Śmigielska.

Władze gminy nie zamierzają zostawić tej sprawy, choć budowa sygnalizacji może być w tej chwili niemożliwa do realizacji.

- W rozmowie w konińskim biurze GDKiA dowiedziałam się, że być może samo postawienie świateł nie jest rozwiązaniem. Muszą być z każdej strony lewoskręty, a nie wswzędzie jest taka możliwość. W związku z tym generalna dyrekcja dróg nie wyraża zgody na postawienie tej sygnalizacji świetlnej – mówi Danuta Mazur, Wójt Gminy Krzymów.

Wójt ma jednak inny pomysł na bezpieczne skrzyżowanie w Paprotni,

- Zaproponowałam rozważenie takiej propozycji. Być może udałoby się zrobić rondo w Paprotni. Moim zdaniem jest tam miejsce do takiej przebudowy i kierownik (biura GDKiA w Koninie – przyp. red.) nadmienił, że jest to warte rozważenia. Więc być może będzie to lepsze niż te światła – dodaje Danuta Mazur.

Czy więc na skrzyżowaniu w Paprotni pojawi się sygnalizacja świetlna, czy rondo w tej chwili nie wiadomo.

Wiadomo jedynie, że trzeba czekać.

Paprotnia. Walczą o sygnalizację świetlną

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

Kategorie informacji

Biuletyn informacji publicznej

Dodatkowe informacje na temat przetargów oraz zmian w urzędzie możesz znaleźć również w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) Gminy krzymów.


Geoportal Powiatu Konińskiego


zlobek maluszek

ˆ