Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Informacje


Głodno: Dwadzieścia worków na godzinę

26.04.2021 11:57


Druhny i druhowie na tle worków z zebranymi śmieciami

Tylko godzina wystarczyła, żeby uzbierać dwadzieścia worków śmieci w lasku przy Niepublicznej Szkole Podstawowej w Głodnie. Akcję zorganizowali druhowie z miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Rozpoczęła się ona w zimny poranek, dwudziestego czwartego kwietnia, o godzinie dziewiątej.

- Powodem przeprowadzenia tej akcji był niedawno obchodzony Dzień Ziemi, ale też problem, który bardzo się nasila - zaśmiecanie naszej Ziemi. To jest tragedia – mówi Paweł Broskowski, Naczelnik OSP w Głodnie, który zorganizował tę akcję.

Wysprzątany został obszar leśny o powierzchni około pięciuset metrów kwadratowych. Uczestnicy akcji byli bardzo zaskoczeni tak dużą ilością śmieci. W ciągu godziny zebrano ich aż dwadzieścia worków. Były to głównie butelki po alkoholu i innych napojach, buty, odzież, plastikowe rury i elementy samochodowe oraz dwie opony od TIR-ów.

W akcji wzięło udział czterech druhów i dwie dziewczynki, przedstawicielki młodszego pokolenia.

- To jest straszne, że tak ludzie robią. W szkole dużo rozmawiamy o ekologii. Ostatnio nawet mieliśmy specjalną lekcję z wychowawcą na temat ekologii. Wydaje się nam, że najbardziej w lasach śmiecą ludzie starsi i młodzieżówka. To najbardziej chyba. Nie zdają sobie sprawy, że zaśmiecają – mówią Marcelina Ziętek i Lena Broskowska.

Żeby wywieźć zebrane śmieci, trzeba było zorganizować traktor z przyczepą. Zajął się tym druh Dawid Biernat.

Paweł Broskowski zapowiada, że nie była to jednorazowa akcja.

- Mam nadzieję, że ta epidemia sfolguje i będziemy mogli to zrobić w większym gronie i po wszystkim spotkać się przy kiełbasce – mówi naczelnik straży z Głodna.

W akcji zbierania śmieci uczestniczył też Leszek Staszak, Przewodniczący Rady Gminy Krzymów i jednocześnie członek OSP w Głodnie.

- Uważam, że powinniśmy zacząć myśleć o naszej pięknej małej ojczyźnie, bo czysta gmina, to jest piękna gmina i warto będzie wtedy przemierzać nasze szlaki. (…) Mam pomysł, idąc za słowami naczelnika Pawła Broskowskiego, abyśmy tę akcję zorganizowali i nie skupiali się tylko na tym terenie, ale abyśmy byli może nie pionierem, a propagatorem sprzątania całej gminy i zaangażowania większej rzeszy. Cały czas, chodząc po tym skwerku, myślałem, jak to można by zorganizować. Należy zrobić zebranie wszystkich organizacji, które działają na naszym terenie. Czy to będzie stowarzyszenie, czy dyrektorzy szkół, naczelnicy czy prezesi jednostek OSP. Również należy zaangażować dwa kluby sportowe, które prężnie działają i korzystają z tych dóbr natury, jakimi są lasy, bo w wielu przypadkach czy przebieżka, czy treningi również odbywają się na łonie natury – mówi Leszek Staszak.

Odbiorem i utylizacją śmieci zajmie się Urząd Gminy w Krzymowie.

Głodno: Dwadzieścia worków na godzinę

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

Kategorie informacji

Biuletyn informacji publicznej

Dodatkowe informacje na temat przetargów oraz zmian w urzędzie możesz znaleźć również w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) Gminy krzymów.


Geoportal Powiatu Konińskiego


zlobek maluszek

ˆ