Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |     Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |    

Kultura


Gmina Krzymów: Czy powstanie skansen?

20.04.2021 14:03


Stary traktor z drewnianym wozem

Czy w gminie Krzymów powstanie skansen? To jeden z pomysłów zaproponowanych na spotkaniu wójt Danuty Mazur z kreatywnymi mieszkańcami gminy.

Spotkanie, w reżimie sanitarnym, miało miejsce dwudziestego kwietnia w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie.

- Przez te dwa lata pracy w urzędzie miałam przyjemność spotykać ludzi, których interesowało zrobienie czegoś więcej i dla innych, a nie tylko dla siebie. Którzy mieli jakąś inicjatywę. Chciałam spotkać się z tymi ludźmi, żeby wzajemnie mogli przedstawić swoją ofertę, zainteresowania, żeby się poznali, i żebyśmy w przyszłości może wypracowali swój własny produkt lokalny. Ale również miałam na myśli, żebyśmy stworzyli wspólną ofertę na tak zwaną turystykę weekendową. Aby mieszkańcy i goście, którzy chcieliby odwiedzić gminę Krzymów, mogli miło i dobrze spędzić swój czas i zobaczyć więcej niż można zobaczyć w innych gminach– mówi Danuta Mazur.

Gmina Krzymów już dziś może pochwalić się turystycznymi atrakcjami. Są to dwie wieże widokowe, dwa promy, którymi można przeprawić się na drugi brzeg Warty, Centrum Sportów Ekstremalnych, z ciągle niewykorzystanym potencjałem, szlaki piesze i rowerowe, zaplecze hotelowe i gastronomiczne, agroturystyka, quest turystyczny, a w wakacje dojdą jeszcze dwa lub trzy przystanki autobusowe, na których pojawią się murale.

Jednym z pomysłów przedstawionych na spotkaniu było utworzenie skansenu.

- Chcemy wykorzystać potencjał mieszkańca gminy i być może wspólnymi siłami stworzyć skansen, w którym pokażemy bogactwo tej ziemi. Myślimy o różnych sprzętach, maszynach, pojazdach będących w posiadaniu tego mieszkańca. I chcemy bardzo, żeby tą pasją mógł się dzielić z innymi. Doszliśmy wspólnie do wniosku, że niejedno muzeum etnograficzne nie ma takich zbiorów – mówi Danuta Mazur.

Innym pomysłem było stworzenie szlaku między przystankami, które mają być ozdobione muralami z motywami ludowymi. Uczestnicy spotkania stwierdzili, że największą skarbnicą gminy są ludzie. Szczególnie te w sędziwym wieku. Dlatego kolejnym pomysłem jest to, aby utrwalić ich wypowiedzi na temat historii gminy, dawnych i obecnych relacji społecznych, zmieniającego się świata.

Nie została ustalona data kolejnego spotkania, ale w dobie telefonów komórkowych i mediów społecznościowych nie ma większego problemu z tym, żeby się „skrzyknąć”. Wiadomo natomiast, że w następnym zebraniu będzie uczestniczyć liczebniejsze grono, ponieważ dwudziestego kwietnia każdy z obecnych poinformował o osobach, które mogą wnieść jeszcze więcej pomysłów do takiego spotkania. I te osoby również zostaną zaproszone.

Gmina Krzymów: Czy powstanie skansen?

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ