Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |     Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |    

Kultura


Brzeźno/Włocławek: Pokieruje chórem katedralnym

31.03.2021 13:08


Ksiądz Marcin Ziółkowski odbiera dekret z awansem

Biskup włocławski Wiesław Mering wręczył ks. Marcinowi Ziółkowskiemu dekret ustanawiający go dyrektorem chóru katedralnego, wicedyrektorem diecezjalnego studium organistowskiego oraz wykładowcą muzyki kościelnej we włocławskim seminarium duchownym. Ksiądz Marcin Ziółkowski do tej pory rezydował w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Brzeźnie.

Po nagłej śmierci ks. prof. Józefa Nowaka w ubiegłym roku, opiekę nad chórem przejął ks. Sławomir Deręgowski, który ze względu na obowiązki proboszcza, dziekana i wikariusza biskupiego poprosił biskupa włocławskiego o zwolnienie z dodatkowych zajęć związanych z chórem i z części wykładów w Wyższym Seminarium Duchownym. Wiesław Mering zdecydował o powierzeniu ich ks. Marcinowi Ziółkowskiemu, który od trzech lat jest na studiach związanych z muzyką kościelną na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Czy ma już jakiś pomysł na chór katedralny?

- To wszystko jest tak nowe i gorące, że nie było czasu na przygotowanie się i pomyślenie, więc nawet nie wiem, co powiedzieć. Muszę sam z tym na spokojnie usiąść i to wszystko jakoś w głowie ułożyć – tłumaczy ks. Mariusz Ziółkowski.

Jednak duchowny spodziewał się, że podobną nominację wcześniej czy później może otrzymać.

- Ksiądz biskup kierując mnie na studia trzy lata temu, jakoś sugerował, że tak to się skończy kiedyś. Oczywiście to wszystko wiąże się z tym smutnym dniem, siedemnastym listopada ubiegłego roku, kiedy zmarł dotychczasowy ksiądz profesor od muzyki, Józef Nowak. I to wszystko przyśpieszyło pewne zmiany – mówi Ksiądz Marcin Ziółkowski.

Ksiądz Marcin Ziółkowski do tej pory rezydował w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Brzeźnie i tak będzie jeszcze przez najdalej miesiąc. Później przeprowadzi się do Włocławka.

- Jednak chór to jest kontakt z człowiekiem, obecność prawdziwa i nie da się tego zrobić zdalnie, z doskoku. Jednak trzeba wejść w tę przestrzeń i konkretną wspólnotę – mówi ksiądz Marcin Ziółkowski.

Podczas swojej posługi w parafii w Brzeźnie ksiądz Ziółkowski dał się poznać jako utalentowany i kreatywny muzyk. To dzięki niemu powstał chór parafialny i rozwinęła się schola.

Włocławek/Brzeźno: Pokieruje chórem katedralnym

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ