Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |     GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |    

Kultura


Gmina Krzymów: Symbolika i znaczenie palmy wielkanocnej

04.03.2021 09:27


Palma wielkanocna

W 2019 roku Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie zorganizował Inspiracje Wielkanocne. Jednym z elementów tamtego wydarzenia był konkurs na najpiękniejszą i najwyższą palmę wielkanocną. Po roku przerwy konkurs powraca, choć w nieco innej formule.

Przede wszystkim ze względu na pandemię nie będzie mu towarzyszyła duża, interdyscyplinarna impreza. Tym razem przenosimy się do kościoła w Krzymowie i palmy wykonane do konkursu zostaną zaprezentowane podczas procesji w Niedzielę Palmową. Po Mszy świętej będzie można zostawić palmy do oceny, która nastąpi jeszcze w Wielkim Tygodniu, a z rozstrzygnięciem konkursu będzie można zapoznać się jedenastego kwietnia również podczas Mszy o godzinie jedenastej trzydzieści w kościele w Krzymowie.

Konkurs ma charakter międzypokoleniowy. Adresowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych. Palmy można wykonać indywidualnie, rodzinnie lub w grupach nieformalnych.

- Bardzo nam zależy, żeby kultywować, pielęgnować tradycje związane ze świętami wielkanocnymi, pogłębiać wiedzę na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej – mówi Danuta Pydyńska, Specjalistka do spraw projektów kulturalnych GOK w Brzeźnie.

Każda palma musi posiadać metryczkę z imieniem i nazwiskiem wykonawcy, w przypadku dzieci trzeba też podać ich wiek, ponadto miejscowość, z której pochodzi autor palmy. Trzeba też wypełnić specjalne oświadczenia. Wszystkie dokumenty można pobrać ze strony www.krzymow.pl, ze strony krzymowskiej parafii lub przez facebookowy profil GOK-u. Będzie można je składać po Mszy świętej w Niedzielę Palmową u księdza prefekta Juliusza Granicznego, który będzie przyjmował prace do oceny konkursowej.  

W komisji zasiądą plastyk, przedstawiciel parafii i Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie. Prezentacje palm podczas Niedzieli Palmowej i rozstrzygnięcie konkursu będą się odbywać zgodnie z obostrzeniami epidemicznymi.

Gmina Krzymów: Symbolika i znaczenie palmy w obrzędowości ludowej

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ