Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl
GMINA KRZYMÓW SOLIDARNA Z UKRAINĄ! | ważne informacje nt. pomocy organizowanej na terenie gminy Krzymów      |     Ogłoszenie o naborze na członków kandydatów do opiniowania ofert      |    

Informacje


Brzeźno/Szczepidło: Technika ratowania zależy od warunków na lodzie

02.03.2021 15:17


Strażacy na ćwiczeniach ratują osobę pod którą załamał się lód

Dwudziestego siódmego lutego na częściowo zamarzniętym zbiorniku wodnym w Szczepidle strażacy z jednostki w Brzeźnie uczestniczyli w szkoleniu z zakresu ratownictwa wodno-lodowego. Wzięło w nim udział jedenastu druhów i jedna druhna.

Ćwiczenia zorganizował Hubert Borowiak, Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzeźnie. Strażacy szlifowali techniki ratowania osób, pod którymi załamał się lód na akwenie.

- Technik jest tyle, ile jest warunków panujących na lodzie. Czy to jest twardy lód, czy kruchy, bardzo łamiący się. Od tego zależy liczba technik, jakie możemy zastosować i od sprzętu, jaki posiadamy. My akurat mamy bardzo podstawowy, czyli sanie do ratownictwa wodno-lodowego, skafandry, kamizelki asekuracyjne, linki i rzutki ratownicze -mówi Hubert Borowiak.  

Szkolenie odbyło się w trudnych warunkach.

- Wyczekaliśmy, kiedy ten lód nie będzie już taki mocny, twardy. Nie można było się po nim swobodnie poruszać, ponieważ załamywał się w najmniej oczekiwanym momencie i to bardzo utrudniało ratowanie osoby tonącej, a nawet dotarcie do niej przez to, że on był bardzo kruchy i łamliwy – tłumaczy Hubert Borowiak.

W Polsce w tym roku z powodu załamania się lodu zginęło kilka osób. Na szczęście w naszym regionie nie doszło do tego typu zdarzeń.

Synoptycy zapowiadają, że w najbliższym czasie wrócą noce z ujemnymi temperaturami, więc niektóre zbiorniki znowu będą mogły zamarznąć. Strażacy apelują o niewchodzenie na lód.

Brzeźno/ Szczepidło: technika ratowania zależy od warunków na lodzie

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ