Wszystkie informacje


KOMUNIKAT WÓJT GMINY KRZYMÓW NT. INICJATYW PROWADZONYCH W ZWIĄZKU Z EPIDEMIĄ KORONAWIRUSA

Gmina Krzymów 23.04.2020 13:46


KOMUNIKAT WÓJT GMINY KRZYMÓW NT. INICJATYW PROWADZONYCH W ZWIĄZKU Z EPIDEMIĄ KORONAWIRUSA

Publikujemy komunikat Wójt Gminy Krzymów na temat oddolnych, lokalnych inicjatyw podjętych przez Mieszkańców i jednostek OSP z terenu gminy Krzymów w związku z trwającym stanem epidemicznym.

Szanowni Państwo,
Drodzy Mieszkańcy Gminy Krzymów.

Od wielu tygodni trwa globalna walka z niewidzialnym wrogiem. Koronawirus sparaliżował niemal wszystkie dziedziny życia, ucząc nas pokory wobec natury i niezależnych od nas zjawisk, ale także ostrożności i większej troski o nasze zdrowie i życie. To bardzo trudna, ale jednocześnie niezwykle ważna lekcja. Wszyscy uczymy się żyć w tej niezwykłej rzeczywistości. Jednocześnie władze różnych szczebli podejmują starania, by minimalizować ryzyko zarażenia się przez obywateli, stąd wiele obostrzeń, których jesteśmy zmuszeni przestrzegać.

Również nam, samorządowcom, leży na sercu zdrowie naszych Mieszkańców. Dlatego chciałabym podzielić się z Państwem informacją o akcjach, które mają pomóc w tym trudnym czasie. Przede wszystkim postanowiliśmy wesprzeć konińską służbę zdrowia. Na wniosek przewodniczącego Konwentu Wójtów i Burmistrzów Powiatu Konińskiego, Pana Doktora Pawła Szczepankiewicza, gmina Krzymów przekazała kwotę 10 000 złotych na rzecz konińskiego szpitala. Mamy świadomość, że tylko dobrze wyposażona służba medyczna jest w stanie skutecznie walczyć z epidemią, stąd nasza decyzja o przekazaniu wspomnianych środków.

Chciałabym zainteresować Państwa dwiema, lokalnymi, oddolnymi inicjatywami prowadzonymi na terenie gminy Krzymów. Pierwszą z nich, jest zbiórka pieniędzy, które również zostaną przeznaczone na rzecz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie. Zbiórkę tę koordynuje Ochotnicza Straż Pożarna w Brzeźnie we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Marii Konopnickiej w Brzeźnie, przy wsparciu Urzędu Gminy w Krzymowie. Gorąco zachęcam Państwa do wsparcia tej zbiórki – odpowiednio oznaczone puszki znajdą Państwo w sklepach, aptekach i szkołach na terenie naszej gminy, w jednostkach OSP oraz w Urzędzie Gminy w Krzymowie. Ponadto, z inicjatywy Ochotniczej Straży Pożarnej w Paprotni prowadzona jest zbiórka na ten sam cel, na portalu zrzutka.pl – również zachęcam do jej wsparcia, ponieważ jest to wygodna forma dla tych, którzy wolą dokonywać przelewów internetowych. Jestem pełna podziwu, zarówno dla Strażaków z OSP Brzeźno, Dyrekcji tamtejszej Szkoły, jak i Druhów z OSP Paprotnia za inicjatywę i podjęcie się przeprowadzenia zbiórek. W akcję tę bardzo aktywnie włączyła również OSP w Głodnie. Po raz kolejny nasi lokalni Strażacy udowadniają, jak ważne jest dla Nich bezinteresowne niesienie pomocy – w tym przypadku wsparcie lekarzy i personelu medycznego. Z całego serca dziękuję!

Drugą formą pomocy jest akcja szycia maseczek. Kilka dni temu zainicjowały ją Panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Szczepidła. W tym tygodniu przekazały mi 150 własnoręcznie uszytych maseczek do rozdysponowania wśród Seniorów z terenu naszej gminy. Akcja ta cały czas się rozszerza – dołączyły do niej m.in. Warsztat Terapii Zajęciowej w Paprotni oraz Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie, a także osoby prywatne. W miarę możliwości staramy się wesprzeć akcję przez zakup materiałów. Zwracam się zatem do tych z Państwa, którzy dysponują wolnym czasem oraz posiadają maszynę do szycia, by w miarę możliwości podjąć się szycia maseczek. Informacji i zgłoszeń udziela Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie, pod numerem tel. 63 220 47 93, a akcja ma być prowadzona do 30 kwietnia. Gotowe maseczki należy przekazać do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krzymowie, który przekaże je Seniorom, którzy do niego się zgłoszą. Jeśli ktoś z Państwa chciałby wesprzeć to działanie, lecz nie posiada maszyny do szycia, może również przekazać materiał do wymienionych instytucji bądź bezpośrednio do osób szyjących maseczki. Już dziś pragnę podziękować wszystkim, którzy podjęli tę inicjatywę, szczególnie Paniom – ale również Panom – z Koła Gospodyń Wiejskich w Szczepidle, które rozpoczęły akcję.

Z radością dzielę się z Państwem budującą postawą naszych Mieszkańców. Udział w tych działaniach deklarują kolejne osoby i organizacje, w tym Radni, Pracownicy Urzędu Gminy, a także pozostałe jednostki OSP. Jestem przekonana, że inicjowane będą kolejne, podobne akcje pomocowe. Zapewniam, że każdą z nich będziemy z radością wspierać i doceniać. 

Trudny czas epidemii uczy nas zatem nie tylko ostrożności, ale przede wszystkim otwartości i empatii w stosunku do osób potrzebujących. Nie zapominajmy o tych, którzy potrzebują naszej pomocy – zwłaszcza o Seniorach, którzy są w tzw. grupie ryzyka, jak i o Mieszkańcach odbywających kwarantannę. Dziękuję za każdy gest wsparcia – być może taki zwyczajny, sąsiedzki, ale jakże ważny dla kogoś, kto takiego wsparcia potrzebuje.

O wszystkich inicjatywach, zarówno tych oddolnych, społecznych jak i podejmowanych przez Urząd Gminy w Krzymowie, będę Państwa informować na bieżąco w kolejnych komunikatach.

Łączę wyrazy szacunku oraz życzenia zdrowia. Razem z Państwem z niecierpliwością czekamy na powrót do normalności…

 

Danuta Mazur
Wójt Gminy Krzymów

<<< Powrót do poprzedniej strony

Kategorie informacji

Biuletyn informacji publicznej

Dodatkowe informacje na temat przetargów oraz zmian w urzędzie możesz znaleźć również w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) Gminy krzymów.